YENİ MODELLER › Yeni BMW 3-Serisi iddialı geliyor

Yeni BMW 3-Serisi iddialı geliyor

04 Ekim 2018 / 14:30 İşte G20 kodlu yeni BMW 3-Sserisi'nin iddialı özellikleri ve önemli yenilikleri...

Yeni BMW 3-Serisi iddialı geliyor

BMW, merakla beklenen yeni nesil 3-Serisi’ni Paris Otomobil Fuarı'nda gün ışığına çıkardı. G20 kodlu 7'nci nesil 3-serisi, yeni bir tasarım diline, yeni boyutlara, yeni nesil sürücü destek sistemlerine, uzaktan kontrol ve bağlantı teknolojilerine ve markanın iddiasına göre geliştirilmiş sportif becerilere sahip.

2019'un ikinci çeyreğinde Türkiye pazarına girecek olan yeni 3-Serisi'nde BMW’nin yeni tasarım dili kullanılmış. Net çizgiler ve kıvrımlarıyla modern bir görünüm sunan otomobil, önden küçük bir 5-Serisi gibi görünse de, arka bölümde yepyeni bir tasarım sunuyor. Yatay ve ince stoplar otomobilin arkadan selefinden daha geniş görünmesini sağlamış.

31a712e34ae85552b28e835279826d1b_0.jpg

Yeni BMW 3-Serisi, Advantage, Sport Line, Luxury Line ve M Sport donanım seçenekleriyle de kişiselleştirilebilecek. Yeni BMW 3 Serisi'nin rüzgar direnci, aktif Böbrek Izgara kontrolü, hava perdeleri ve neredeyse tamamen düzleşen tabanı ile 0.26 Cd’dan 0.23’e düşürülmüş. Tamamen LED farlar yeni BMW 3-Serisi’nde standart olarak sunulurken, 530 metre aydınlatma menziline sahip olan Adaptif BMW Laserlight Sistemi ise opsiyonel olarak tercih edilebilecek. Ayrıca karartılmış LED stop lambaları da standart olarak sunulacak.

Yeni 3-Serisi’nin iç mekânı da yeniden yaratılmış. Tamamen sürücü odaklı ve daha rafine bir iç mekâna sahip olan otomobilin orta konsolunda çok daha modern kumanda tuşlarına ve yüksek kalitede malzemelere yer verilmiş. Ön koltuklarının omuz ve bacak destekleri arttırılan otomobilde, büyüyen ölçülerre birlikte arka koltuklarda sunulan diz mesafesinde de önemli bir artış sağlanmış. Yeni BMW 3-Serisi’nin bagaj kapasitesi ise 480 litreye ulaşmış durumda.

31a712e34ae85552b28e835279826d1b_1.jpg

Yeni BMW 3-Serisi’ndeki aktif güvenlik sistemleri de dikkat çekici. Fren Fonksiyonlu Kaza ve Yaya Algılama sistemi, Şerit Takip Uyarı Sistemi yeni 3-Serisi'nde artık standart olarak sunulacak. Opsiyonel olarak sunulan Profesyonel Sürüş Asistanı kapsamında Dur&Kalk özelliğine sahip Aktif Hız Sabitleme Sistemi, Direksiyon ve Şerit Kontrol Asistanı, Şerit Değişim Uyarı Sistemi, Yan Çarpışma Koruması, Çarpraz Trafik Uyarısı, Öncelik Uyarısı ve Ters Yol uyarı sistemlerine sahip olunabilecek. Ayrıca yeni nesil BMW Head-Up Display sistemi de opsiyonel olarak tercih edilebilecek. Yeni BMW 3 Serisi’nin en dikkat çeken özelliklerinden bir diğeri de akıllı telefon aracılığıyla otomobile giriş ve otomobili çalıştırma işlemlerinin anahtarsız olarak gerçekleştirilmesine izin veren BMW Digital Key sistemi oldu.

BMW’nin en yeni teknolojilerinden biri olan BMW Akıllı Kişisel Asistan da Yeni BMW 3-Serisi ile tercih edilebilecek. Dünyanın en geniş kapsamlı otomobil içi sesli komut sistemi olduğu iddia edilen BMW Akıllı Kişisel Asistan ile hem otomobil ile ilgili hem de kişisel pek çok işlev sürüşe ara vermeden gerçekleştirilebiliyor. Standart olarak sunulan gösterge içi ve orta konsol üstündeki renkli ekranların da boyutları da sırasıyla 5.7 inç ve 8.8 inçe çıkarılmış. Opsiyonel olarak tercih edilebilecek olan BMW Live Cockpit Professional ile 12.3 inç genişliğinde tamamen dijital bir göstergeye sahip olunabilecek. BMW’nin yeni işletim sistemi ile orta konsoldaki ekrana dokunarak, sesli olarak, iDrive kumandasıyla ya da el hareketleri ile uzaktan kontrol edilebilecek.

31a712e34ae85552b28e835279826d1b_4.jpg

BMW 3-Serisi'nin, yeni süspansiyon teknolojisi, rijitliği artırılan gövdesi ve geliştirilen şasi geometrisi ile daha keskin bir sportif sürüş karakterine kavuştuğu açıklanıyor. Otomobilin, genişleyen iz açıklığı, azalan ağırlığı, daha da aşağı çekilen ağırlık merkezi ve 50:50 oranındaki ön/arka ağırlık oranı ile segmentindeki en sportif sürüş hissini sunacağı belirtiliyor.

BMW’nin yenilenen güçlü ve verimli motorlarının yer verildiği Yeni 3-Serisi’nde, öncelikli olarak 6 farklı motor seçeneği görev alacak. Güçleri 150 bg ile 265 bg arasında değişen ikisi 6 silindirli, dördü 4 silindirli dizel ve benzinli motor seçeneklerinin yer alacağı Yeni BMW 3-Serisi’ne kısa bir süre sonra, yüksek performans sunan M Performance versiyonu ile; çevreci ve ekonomik, şarj edilebilir bir hibrit versiyon da eşlik edecek.

ÇOK OKUNANLAR