SEKTÖREL › Yeni C3 Aircross yıl sonunda gelecek

Yeni C3 Aircross yıl sonunda gelecek

24 Haziran 2024 / 10:58 CITROEN, ulaşılabilir elektrikli araç iddiasını B-SUV segmentindeki C3 Aircross ile sürdürüyor

Yeni C3 Aircross yıl sonunda gelecek

Citroën, B-SUV segmentindeki iddialı modeli yeni C3 Aircross’u yıl sonunda Türkiye’de satışa sunmaya hazırlanıyor. Hatchback segmentinin iddialı üyesi olacak yeni C3 ile aynı tasarım kimliğini paylaşan yeni C3 Aircross, aynı zamanda geniş iç hacim ve gelişmiş araç içi konfor özellikleri sunuyor.

Baştan aşağı radikal bir değişime uğrayan yeni C3 Aircross ile Citroën, ulaşılabilir elektrikli araç iddiasını sürdürüyor. Daha fazla iç hacim, zengin motor seçenekleri ve üst düzey araç içi konfor özellikleri yeni C3 Aircross ile segmentinde tamamen yeni bir dönem başlatıyor. Yeni Citroën logosunu taşıyan C3 Aircross’un dik tasarımlı ön bölümü, 3 farklı bölüme ayrılmış olan ön far tasarımı ile karakteristik bir ışık imzası  sunuyor. Yandan bakıldığında SUV genlerini mükemmel bir dengeyle ortaya koyan Citroen C3 Aircross, düz tavan çizgisi ve 1,66 m tavan yüksekliği sayesinde tüm yolculara geniş bir yaşam alanı sağlıyor. Yerden yüksekliği 200 mm olan yeni C3 Aircross, 4.39 metre uzunluğa ulaşan yeni boyutlarıyla daha fazla iç hacim sağlıyor.  

fa4ecd89548d1da1547b66efd9dbacec_2.jpg

Yeni C3 Aircross ayrıca yeni Advanced Comfort® koltuklarla da donatılmış. Bu koltuklarda ekstra 10 ile 15 mm dolgu köpüğü içeren yeni bir oturma yüzeyi yer alıyor.  Otomobil ayrıca arka koltuklarında sınıfının en iyi diz mesafesini (segment ortalamasına kıyasla +80 mm) vaat ediyor. Bununla birlikte arka koltuklarda seyahat eden yolcular pazardaki en iyi omuz mesafesinin de keyfini çıkarıyor (sınıf ortalamasına kıyasla +25 mm). Koltuğun 65 mm eğimli olması sınıfının en iyi değerlerinden biri olan 460 litrelik bagaj hacmine etki etmiyor. Erişimi kolaylaştıran eşiği ile bagaj, iki konumlu bir zemine sahip ve 40/60 oranında katlanan arka koltuk sırtlıkları yatırıldığında tamamen düz bir zemin sağlıyor. 

C3 Aircross'un Max donanımlı versiyonu, hafifçe sürücüye dönük 10,25 inçlik renkli bilgi-eğlence ekranına sahip. Bu ekran, akıllı telefonlardan esinlenen bir widget mimarisi kullanıyor. Bu sistem sanal kısayollar, navigasyon, telefon, radyo, uygulamalar ve medya işlevlerine erişim sağlıyor. Kablosuz WiFi işlevi, akıllı telefon yansıtma özelliği ile Apple CarPlay ve Android Auto ile uyumlu çalışıyor. Araç içi bağlantı özellikleri, ön tarafta yer alan iki adet USB-C girişi dışında arka koltukların önünde yer alan iki adet daha USB-C girişi ile daha da artırılıyor. 15W kablosuz şarj teknolojisi ise orta konsoldaki özel depolama alanına entegre ediliyor ve iç mekandaki pratik kullanım alanı ihtiyacına cevap veriyor.

fa4ecd89548d1da1547b66efd9dbacec_1.jpg

Yeni B-SUV, bir süre önce tanıtılan yeni C3 hatchback ile aynı Akıllı Otomobil Platformu’nu paylaşıyor. Böylece C3 Aircross, ilk kez geleneksel içten yanmalı motor seçeneği dışında elektrikli sürüşe imkan sağlayan bir hibrit çözüm sunarak enerji geçişinin zorluklarına uyum sağlıyor. Yeni C3 Aircross 136 beygir gücündeki 48V hibrit teknolojisine sahip güç-aktarma sistemi ve tamamen elektrikli olmak üzere iki farklı güç ünitesi ile sunuluyor. Tamamen elektrikli versiyon, 300 km'nin üzerindeki menzili ile günlük hayatı kolaylaştırıyor. Elektrikli seçenekte gelişmiş batarya sistemi yalnızca 26 dakikada yüze 20'den yüzde 80'e şarj olabiliyor. 

Yeni C3 Aircross, e-DCT otomatik şanzımanla donatılan Hybrid 136 versiyonuyla yeni bir güç-aktarma organına sahip. 48V hibrit teknolojisiyle donatılan bu versiyon, 1.2 PureTech motorla donatılıyor. Bu 3 silindirli motor, toplamda 136 bg güç üretiyor. Bu ünite, değişken geometrili bir turbo ve dayanıklılığı artırılan bir eksantrik zamanlama zincirine sahip. Miller döngüsü ile çalışan motor, zeminin altında bulunan 48 V lityum-iyon batarya ile çalışan 21 kW/28 bg elektromotor ve e-DCT elektrikli çift kavramalı otomatik şanzımanla birleştiriliyor.

fa4ecd89548d1da1547b66efd9dbacec_0.jpg

Citroën, B-SUV sınıfında ilk kez yeni C3 Aircross modelini elektrikli güç seçeneğiyle birlikte sunuyor. Elektrikli versiyon, 44 kWh LFP (Lityum Demir Fosfat) batarya teknolojisi ile birlikte 83 kW/113 bg gücünde bir motora sahip. Tamamen elektrikli C3 Aircross, özellikle şarj konusunda kullanıcıların hayatını kolaylaştırıyor. Standart olarak sunulan Mod 3 kablo hem evde hem de halka açık noktalarda şarj kolaylığı sağlayan araç, 7 ve 11 kW AC, 100 kW DC şarja imkan tanıyor.

ÇOK OKUNANLAR