YENİ MODELLER › Yeni Civic Type R hazır...

Yeni Civic Type R hazır...

21 Temmuz 2022 / 12:22 Honda'nın hot hatch efsanesi Civic Type R yeni neslinde de yüksek adrenalin vaat ediyor

Yeni Civic Type R hazır...

Hem hot hatch meraklıları hem de Honda tutkunları tarafından dört gözle beklenen yeni Civic Type R gün ışığına çıktı. Efsanevi Civic'in 50’nci yılının yanı sıra yüksek performanslı hatchback modeli Type R’ın da 25’inci yılını kutlayan Honda, yine yüksek adrenalin vaat eden çılgın performans otomobilini 2023 yılının başından itibaren Avrupa’da satışa sunacak. Yeni nesil Civic Type R, Honda Type R tutkunları tarafından çok beğenilen beyaz renk dışında Ralli Kırmızısı, Yarış Mavisi, Kristal Siyah ve Sonik Gri renk seçenekleriyle yollara çıkacak.  

8fee3a8f3cdb0f15be97567961e497ec_0.jpg

Bugüne kadarki en heyecan verici sürüş deneyimini sunmak için geliştirilerek tasarlandığı açıklanan yeni Type R, Japonya'daki Suzuka Pisti'nde önden çekişli otomobiller tur rekorunu kırarak daha şimdiden yeni standartlar belirlemeyi başardı. Honda mühendisleri tarafından aerodinamik performansı iyileştirilerek tasarım dahil olmak üzere her yönden geliştirilen Type R, hafif bileşenleri ve aktarma organları ile bugüne kadarki en hızlı ve en güçlü Type R olarak tanımlanıyor.

“Ultimate Sports 2.0” konsepti kapsamında geliştirilen yeni nesil Type R, kısa bir süre önce tanıtılan Honda Civic e:HEV'in şık ve sportif silueti üzerine inşa edilmiş. Daha sportif bir görünüm ve gelişmiş sürüş performansı için Type R, daha alçak ve daha geniş bir duruşa sahip. Yeni Type R, sportif tamponları, özel ön ızgarası, üzerinde bir hava girişi bulunan motor kaputu, özel tasarım Michelin Pilot Sport 4S lastikleri ve 19 inçlik mat siyah hafif alaşım jantları çevrelerken şişkin çamurluk kemerleriyle yine çarpıcı bir görünüme sahip.

8fee3a8f3cdb0f15be97567961e497ec_1.jpg

Tüm tasarım öğeleri özel olarak geliştirilen yeni Type R, ayrıca güçlü bir aerodinamik sağlıyor. Ön tamponun geniş alt ızgarası, motora giden hava akışını en üst düzeye çıkarıyor ve hava akışını güçlendirmek üzere hava çıkış açıklığına sahip yeni ve gösterişli motor kaputu da uyum içinde çalışıyor. Ön tekerleklerin arkasındaki geniş havalandırma girişleri ile doğrudan gövde altına entegre edilen yeni ve daha büyük arka difüzör, aerodinamiği en üst düzeye çıkarmaya yardımcı oluyor. Heybetli arka spoyler tasarımı, yere basma kuvvetine katkıda bulunuyor ve hava direncini bastırmak için arkaya doğru açılı olarak konumlandırılıyor. Yeni dökme-alüminyum ayaklarla desteklenen arka spoyler, daha alçak ve geniş duruyor bu da yeni nesil Type R’ın sportif tasarımını tamamlıyor. 

8fee3a8f3cdb0f15be97567961e497ec_2.jpg

Yeni Type R’ın geleneksel kırmızı öğelerle dekore edilen sportif kabini, sürüş keyfini artırmayı ve sürücünün odaklanmasını kolaylaştırmayı amaçlıyor. Gelişmiş sürüş deneyimini desteklemek üzere tasarlanan kokpitte, sürücü daha alçakta oturuyor ancak kaput üzerinde daha fazla görüş, daha az kör nokta ve daha az yansıma ile görüş alanı iyileştiriliyor. Süet efektli hafif spor ön koltuklar, pist ve uzun yolculuklarda konfor ve kullanım kolaylığını artırmak üzere vücudu destekliyor.

SÜRÜŞ DENEYİMİ "BİREYSEL" MODUYLA KİŞİSELLEŞTİRİLİYOR

Sürücü, motor, direksiyon, süspansiyon ve motor sesine müdahale eden altı performans ayarı bulunan yeni Type R’ın Comfort, Sport ve +R moduna ek olarak, sürüş deneyimini kişiselleştirmek üzere yeni bir "Bireysel" modu da bulunuyor. Honda’nın LogR veri kaydedicisi de yeni nesil Type R için güncellenmiş. LogR veri kaydedici, çeşitli ölçümleri gerçek zamanlı olarak izlemek ve kaydetmek üzere araç içi sensörler tarafından toplanan performans verilerini akıllı telefon uygulamasıyla birleştiriyor. LogR’da tur sürelerini kaydetmek için bir kronometre, aracın ulaşabileceği maksimum lastik kuvvetini gösteren bir 3 boyutlu lastik sürtünme animasyonu, sürücülerin pist becerilerini geliştirmelerine yardımcı olan puanlama özelliği gibi işlevler bulunuyor. Ayrıca bu özellik pistte güvenli, doğru ve kademeli olarak daha hızlı tur zamanlarını elde ederek sürücünün kendini geliştirmesine de katkı sağlıyor. 

8fee3a8f3cdb0f15be97567961e497ec_3.jpg

Yeni Civic Type R, güçlü, başarılı gaz tepkileri ve yüksek devirli motoruyla farkını ortaya koyuyor. Yeni nesil, 2017 yılında tanıştığımız Type R'daki yüksek performanslı motorun daha gelişmiş bir versiyonu ile yollara çıkıyor. Motorun performans ve verimliliğini iyileştirmek için birçok değişiklik yapılan Type R’da verimliliği artırmak için de daha kompakt bir gövdeye sahip bir turbo kullanılmış. Ayrıca, gücü artırmak ve turbodan geçen hava akışını iyileştirmek için turbo pallerinin sayısı da artırılarak şekli optimize edilmiş. Bunun dışında egzoz sistemi de yenilenmiş. Tüm bu özellikler, önceki nesil Type R'ın güç-ağırlık oranını, tork ve güç üretimini daha da iyileştirirken 2023 model Civic Type R'ı da sınıfının litre başına en güçlü otomobillerden biri yapmayı başardı.

8fee3a8f3cdb0f15be97567961e497ec_4.jpg

Sürüş keyfini en üst seviyeye taşımak üzere daha önce de kullanılan 6-ileri manuel şanzıman optimize edilirken; Otomatik Blip işlevi ile birlikte iyileştirilen devir eşleştirme sistemi, vites küçülürken devir uyumu sağlayarak, viraj girişinde otomobilin dengesine yardımcı oluyor. Yüksek dayanımlı şanzıman, yüksek rijitlik seviyesine sahip vites kolu ve optimize edilmiş vites yollarıyla birlikte hassas ve hızlı vites değişimleri sunuyor. Önceki nesilde kullanılan iki parça diskli Brembo fren sistemi de daha hassas ve uzun ömürlü fren performansı için iyileştirilmiş. Yeni nesil, iyileştirilmiş radyatör ve gelişmiş hava soğutma işlevleriyle yüksek performanslı kullanımlarda da etkin bir sistem soğutması sunuluyor. Gelişmiş ses modülasyonuna sahip yeni üçlü egzoz tasarımı, ses deneyimini iyileştirerek sürücünün otomobille olan bağını daha da güçlendiriyor.

Yeni Civic Type R modelinin tanıtımına ilişkin konuşan Honda Motor Europe Kıdemli Başkan Yardımcısı Tom Gardner, “Honda mühendisleri, yeni Civic Type R ile bir kez daha yüksek performanslı hatchback segmentindeki en tatmin edici sürüş deneyimini sunma hedefimize ulaştı. Yenilikçi çözümler ve motorsporlarından türetilen teknolojiler sayesinde, önceki neslin hafif versiyonundan bile üstün bir performans seviyesi elde ettik. Safkan sürüş tutkunları arasında Civic Type R’ı popüler kılan ise 25 yıldır süren mükemmel performansa olan bağlılığı olduğunu söyleyebiliriz” dedi.

ÇOK OKUNANLAR