SEKTÖREL › Yeni Crafter yılsonunda geliyor

Yeni Crafter yılsonunda geliyor

10 Nisan 2011 / 01:10 Yeni Volkswagen Crafter, daha güçlü motoru ve yenilenmiş görüntüsüyle 2011 sonunda Türkiye'de olacak

Yeni Crafter yılsonunda geliyor
Volkswagen'in ticari araç sınıfındaki iri modeli Crafter'ın yeni nesli, 2011 sonu itibarıyla Türkiye’de satışa sunulacak. Yeni ön tasarımıyla Volkswagen’in güncel tasarım felsefesini takip eden ticari aracın gövdesi aynı zamanda mekanik yapım kalitesi ve yüksek imalat standartlarıyla da kendini gösteriyor. Volkswagen’in kaliteyle ilgili önlemleri arasında paslanmaya karşı kapsamlı bir koruma da yer alıyor.  Paslanma açısından risk taşıyan bütün gövde noktaları bir ya da iki kat galvaniz kaplanmış. Yeni Crafter’da paslanmaya karşı koruma, uygulanan başka galvanizleme yöntemleriyle de ayrıca geliştirilmiş.

Yeni Crafter’daki asıl yenilik, motor kaputunun altında yer alıyor. Common rail doğrudan püskürtmeli, güçlü ve yakıt yönünden verimli dört silindirli 2.0 litrelik TDI turbodizel motorun görev yaptığı Crafter’da, 109, 143 ve 163 bg'lik güç seçenekleri sunuluyor.

Yeni Crafter’ın başlangıç seviyesindeki motoru 109 bg güce sahip. Bu motorla yakıt tüketimi 100 km’de 7.9 litre, emisyonsa 208 g/km olarak açıklanıyor. 143 bg güce ve 340 Nm torka sahip TDI motorla donatılan Crafter da aynı yakıt ekonomisini sergilerken, daha yüksek güç ve tork değerleri sunuyor. En güçlü ve bununla birlikte yakıt yönünden en verimli Crafter versiyonuysa 163 bg’lik TDI motora sahip. Transporter’da da kullanılan 2.0 lt TDI çift-turbo motor, düşük bir devir olan 1800 d/dk’da 400 Nm tork sağlıyor. Daha hafif motoru ve diğer teknik değişiklikler sonucunda boş ağırlığı azaltılan Crafter'ın tüm versiyonlar yüzde 10’a varan oranda daha fazla taşıma kapasitesine ulaşmış.

ÇOK OKUNANLAR