SEKTÖREL › Yeni Focus'a akustik ayar

Yeni Focus'a akustik ayar

10 Mart 2011 / 19:56 Focus’un 180 bg'lik 1.6 EcoBoost motoru, etkileyici ve sportif bir ses için bazı özel çalışmalara tabi tutuldu

Yeni Focus'a akustik ayar
Yeni Ford Focus’un, yüksek basınçlı direkt enjeksiyon, düşük atalet momentli turboşarj ve çift bağımsız değişken kam zamanlaması gibi teknolojilere sahip olan 180 bg'lik EcoBoost motorunun sesi, özel çalışmalarla optimize edilmiş.

Turboşarj ünitesi, motorun doğal sesini kaçınılmaz şekilde keser, özellikle de yüksek devir aralıklarında. Turboşarj özelliğine sahip bir otomobilde gaz pedalına yüklenilse bile, turbonun ıslığı andıran sesi, sürücüye keyif veren motor sesini bastırabiliyor. Ford mühendisleri, yeni Focus’ta bu işitsel zaafı 1.6 lt EcoBoost motora “Sound Symposer” adı verilen, küçük ama çok etkili bir cihaz ekleyerek aşmışlar. Symposer, motordan çıkan güzel frekansları hava giriş sisteminden toplayan ve daha sonra da bu frekansları doğrudan kabine gönderen bir ses kutusu.

Ford mühendislerinden Ralf Heinrichs bu sistemi şöyle açıklıyor: “Bütün motorların kendi ses karakteri vardır ve bu karakteri belirleyen egzoz ve/veya emme sistemidir. Tipik olarak düşük devirlerde motor sesini egzoz sistemi belirlerken yüksek devir aralıklarında motorun kendine özgü sesi ortaya çıkar. Turboşarjlı motorlarda turbo, emme sisteminin entegre bir parçasıdır ve turbo yüksek hızlara çıktığında ıslık sesi baskın hale geldiği için indüksiyonun sesini kapatır. Heyecan verici indüksiyon sesini yeniden yakalamak veya yeniden yaratmak zorundaydık ve symposer ile yaptığımız, emme sistemi içinde turbodan gelen motor titreşimlerini yakalayarak doğrudan kabine gönderip güzel ve spor bir kükreme sesi elde etmek oldu.”

Symposer sadece 60x50x40 mm boyutlarında ve içinde dört oda bulunuyor. Odalar hareketli bir kapakla birbirinden ayrılıyor. Ani hızlanmalarda emme sistemi veya motor tarafında oluşan titreşimler döner kapakla buluşarak ses dalgaları oluşturuyor ve bu ses dalgaları çıkış odalarına aktarılıyor. Bu titreşimler daha sonra bir ses borusu aracılığıyla motor ile kabin arasındaki bölme panelini geçip kabine ulaşıyor. Heinrichs, “Basit anlatımla symposer, sinyal gürültü oranını değiştirerek, motor sesini yeniden üretiyor. Symposer cihazımız; titreşim frekansı, yani ses dalgalarının frekansı 250 ile 450 Hz arasında olduğu zaman harekete geçiyor” diye ekliyor.

ÇOK OKUNANLAR