SEKTÖREL › Yeni Ford Kuga Euro NCAP'ten tam not aldı

Yeni Ford Kuga Euro NCAP'ten tam not aldı

21 Ekim 2020 / 13:53 Yeni Kuga, Euro NCAP’in ilk "Sürüş Destek Sistemleri" testinde rakiplerini geride bıraktı

Yeni Ford Kuga Euro NCAP'ten tam not aldı

Yeni Ford Kuga, sezgisel ve stressiz bir sürüş deneyimi sunmak için tasarlanan Ford Co-Pilot360 sürücü destek teknolojileri ile Euro NCAP’in ilk "Sürüş Destek Sistemleri" testinde liderliğe oturdu. Yeni Kuga, Ford Co-Pilot360 sürücü destek teknolojilerinin sunduğu özellikler sayesinde bağımsız testlerin ardından genel sıralamada segmentinde dikkat çeken araçların önünde yer aldı. Kuga, "sürücü etkileşimi" kategorisinde Tesla Model 3'ten iki kat fazla puan aldı ve iki hafta süren testler sonucunda hem Volvo V60’ı hem de Volkswagen Passat'ı geride bıraktı. 

7b004e6de2661d4f6cc99f1bdbcb3de1_1.jpg

Yeni Ford Kuga; Dur & Kalk ve Trafik Levhası Tanıma sistemine sahip Adaptif Hız Kontrol ve Şerit Hizalama Asistanı gibi gelişmiş teknolojilerle yolu ve trafiği izlemek için bir radar ve kamera kombinasyonu kullanırken, hız sınırlamalarına da otomatik olarak uyum sağlayabiliyor. Dur & Kalk özelliğine sahip Adaptif Hız Kontrol Sistemi, toplam frenleme kuvvetinin yüzde 50'sini kullanarak yoğun trafikte aracın tamamen durmasını ve durma süresi 3 saniyeden az ise süre dolduğunda otomatik olarak yola devam etmesini sağlıyor. Ayrıca, 3 saniyeden uzun bekleme sürelerinde sürücü direksiyon üzerindeki bir düğmeye veya yavaşça gaz pedalına basarak sistemi durdurup yoluna devam edebiliyor.

7b004e6de2661d4f6cc99f1bdbcb3de1_0.jpg

Kuga’nın Şerit Hizalama Asistanı sürüş sırasında yol işaretlerini takip ederken, Adaptif Hız Kontrol Sistemi her etkinleştirildiğinde aracın şeritte kalmasına yardımcı olmak için direksiyon sistemine ufak boyutlarda tork uyguluyor. Sürücüleri 200 km’ye varan hızlara kadar destekleyen bu teknoloji, sürücünün direksiyona temas etmediğini algıladığında görsel ve sesli uyarılar veriyor. Yeni Ford Kuga, tüm bu özelliklere ek olarak, olası bir kaza anında çarpışmanın etkilerini hafifleten ve engelleyen Kör Nokta Uyarı Sistemi ve Yaya Algılama Özellikli Çarpışma Önleme Yardımcısı gibi gelişmiş uygulamalarla da maksimum güvenlik seviyesi sunuyor.

ÇOK OKUNANLAR