YENİ MODELLER › Yeni Honda HR-V Avrupa için hazır

Yeni Honda HR-V Avrupa için hazır

25 Nisan 2021 / 11:59 Hibrit teknolojili yeni Honda HR-V e:HEV, 2021 yılının sonunda Avrupa yollarına çıkacak

Yeni Honda HR-V Avrupa için hazır

Honda’nın 2022 yılında tüm modellerinin elektrikli veya hibrit olmasını hedefleyen "Elektrikli Vizyon Stratejisi"nin en güncel adımını temsil eden kompakt SUV modeli HR-V, markanın Avrupa'daki hibrit ürün gamındaki yerini alıyor. Honda’nın "Maksimum insan, minimum makine" prensibinden yola çıkılarak tasarlanan yeni HR-V e:HEV, 2021 yılı sonunda Avrupa'da satışa sunulacak. 

Honda’nın e:HEV hibrit teknolojisi, 1.5 litrelik i-VTEC benzinli motoru iki adet kompakt boyutlu ve güçlü elektromotor ile destekliyor. Benzinli motor 131 bg (96 kW) güç ve 4.500 d/d’de 253 Nm tork üretiyor. Verimli ve çevik bir sürüş sunan HR-V e:HEV, üç farklı sürüş modu ile kendini sürüş koşullarına uyarlıyor. Yakıt verimliliğini en üst seviyeye çıkartmak için sürüş koşulları uygun olduğu sürece elektrikli moda geçen sistemde, güç ihtiyacının ortaya çıktığı durumlarda ise hibrit mod devreye giriyor. Spor, Normal ve Eko gibi sürüş modları aracılığıyla kişiselleştirme imkanı sunulan HR-V’de, daha güçlü rejeneratif fren için "B" modu etkinleştirme seçeneği bulunuyor. Buna ek olarak direksiyon simidinin arkasında yer alan Yavaşlama Seçici özelliği ile enerji geri kazanım seviyesi ve yavaşlama etkisini ayarlama olanağı sunuluyor.

18abdc324548c14c1cccef9849de2eb9_0.jpg

Yeni Honda HR-V, kullanıcının günlük yaşama kolaylıkla erişimine olanak tanıyan gelişmiş bağlanabilirlik çözümleri sunuyor. 9 inçlik dokunmatik LCD ekran; kullanımı kolay ve kişiselleştirilebilir ara yüzü ile sürücünün dikkatini en az dağıtacak tasarımıyla hayatı kolaylaştırmanın yanı sıra sürüş güvenliğine de katkı sağlıyor. İyileştirilen HMI çalışma hızı sayesinde geçiş hızı artan sistem, giriş ve komutlara daha hızlı cevap veriyor. Ayrıca sürücünün dikkat dağınıklığını daha da azaltmak için 7 inçlik TFT e:HEV göstergesinde hangi gelişmiş sürüş destek sistemi bilgisinin görüntüleneceği seçilebiliyor. Apple CarPlay (Bluetooth, WiFi veya kablo) ve Android Auto (kablo) destekli ekran yansıtma özelliği sunan arayüzü ile sürücüye kullanım kolaylığı sunuluyor.

e30b38642e550cbc58bbfcbd7b69b546_1.jpg

İlk kez Honda SENSING™ donanımına sahip Yeni HR-V, sınıfının en kapsamlı ve gelişmiş güvenlik teknolojileri ile sürüş destek sistemlerini sunuyor. Honda SENSING™, iyileştirilen daha geniş ve yüksek çözünürlüklü yeni monoküler ön kamerası sayesinde gece sürüşlerinde de çalışan Yaya Çarpışmasını Önleme Sistemi ve Çarpışma Hafifletici Fren Sistemi (CMBS) ile bisikletçiler ve motosikletler dahil yoldaki tüm araçları algılıyor. Yeni HR-V’de sunulan yeni Uyarlanabilir Sabit Hız Kontrolü (ACC), şerit değiştirirken ve araçları geçerken sürüş güvenliğini artırırken; manevra sırasında otomobili daha çabuk hızlandırmak için direksiyon açısını ve gelişmiş kamera görüntülerini birlikte değerlendiriyor. Manevra yaparken güvenli ve yumuşak bir geçiş imkanı sunan ACC, aynı zamanda düşük hızda takip ve fren fonksiyonu ile yokuş aşağı inerken ayarlanan hızı sabit tutuyor. Yeni HR-V'nin radar teknolojisi kullanan Kör Nokta Uyarı Sistemi ile kör noktada bir araç tespit etmesi halinde sürücüyü görsel ve işitsel olarak uyarı gönderilirken; sürüş güvenliğini arttırmak için algılama mesafesi 3 metreden 25 metreye çıkarılıyor. Yeni HR-V’de iyileştirilen Çapraz Trafik İzleme Sistemi’nde arka yan radar sensörler kullanılarak geri manevra esnasında sağdan ve soldan yaklaşan araçlar konusunda sürücü görsel ve işitsel olarak uyarılıyor. HR-V ile Avrupa'da ilk kez sunulan Eğim İniş Kontrolü özelliği, sadece 3 km/s minimum hızda çalışırken; bu özellik sayesinde otomobil kaygan otopark rampaları veya dik karlı yollar gibi tutunma yüzeyi zayıf noktalarda daha kontrollü ve güvenli bir sürüş sağlıyor. 

e30b38642e550cbc58bbfcbd7b69b546_4.jpg

Honda’nın temiz tasarım felsefesiyle şekillenen yeni HR-V e:HEV, 10 mm artan iz genişliği ve 20 mm alçalan tavan yüksekliği ile önceki nesline göre daha şık ve olgun bir görünüm sunuyor. Coupe esintileriyle dikkat çeken yeni HR-V’de standart olarak 18 inçlik jantlar sunuluyor. Farlar, gövde renginde radyatör ızgarası ve dikkat çekici alt ızgara ile kusursuz bir şekilde bütünleşen öne doğru çıkıntılı burun, HR-V’nin sade tasarımı çizgisine hareket katarken; daha heybetli görünüme sahip şık ve cesur bir SUV ortaya çıkıyor. Arkadan ön farlara kadar uzanan modern ve estetik keskin omuz çizgisi ile ileriye doğru hareket etme hissi uyandıran yeni HR-V; çıkıntılı ön bölüm ve geri çekilen A sütununun etkisiyle şık coupe esintileri taşıyan tasarımıyla fark yaratıyor. 

e30b38642e550cbc58bbfcbd7b69b546_2.jpg

Yeni HR-V'nin iç mekanında kaliteli materyallere yer verilmiş. Ayrıca kabinde geniş ve ferah bir yaşama alanı sunuluyor. Ön konsolun üst köşelerine yerleştirilen L şeklindeki havalandırma ızgaralarıyla yaratılan konforlu "Hava Yayılma Sistemi" ile havanın doğrudan yolcunun yüzüne veya üzerine gelmesinin önüne geçiliyor. Hava akımını ön yan camlar boyunca tavana yönlendirerek, yolcuların yanında ve üstünde bir hava girdabı yaratan sistemde, yeni havalandırma ızgaralarının etkisi yolcuları doğrudan etkilemiyor.

e30b38642e550cbc58bbfcbd7b69b546_3.jpg

Boyutları önceki nesil ile benzerlik gösteren yeni HR-V, genişleyen bacak ve omuz mesafesi ile daha ferah bir iç mekan sunuyor. Arka diz mesafesindeki 35 mm artışın ve iki derecelik ek sırt eğiminin yanı sıra Honda’nın önceki nesilde sunduğu kullanım ihtiyacına bağlı olarak hem öne hem de yukarıya doğru kalkan çok yönlü Sihirli Koltuklar yeni HR-V’de de yer alıyor. Hayatı kolaylaştıran çözümler sunan yeni HR-V; Sihirli Koltuklar, alçak bagaj eşiği, geniş bagaj açıklığı, alçak ve düz bagaj zemini gibi detaylar sayesinde bagaj erişiminde kullanım kolaylığı sağlıyor. Genişliği ve hacmi ile dikkat çeken bagajda, Uzaklaşınca Kapanan Elektrikli Bagaj Kapağı işlevi ile daha fazla kullanım kolaylığı sağlanıyor. Akıllı Anahtar fonksiyonu sayesinde ise anahtarın uzaklaştığı algılanınca bagaj kapağı otomatik olarak kapatılıyor. 

e30b38642e550cbc58bbfcbd7b69b546_0.jpg

HR-V’nin kabin içine yerleştirilen farklı saklama alanları, hayatı kolaylaştırmaya yardımcı olurken; orta konsol dışında kablosuz şarj pedi ile birlikte önde ve arkada USB şarj soketlerine sahip küçük cepler de bulunuyor. Kalite hissini artıran premium ses sistemi, harici hoparlör ve dokunmatik kabin ışıkları gibi detaylar kabin içi konforunu güçlendiriyor.

ÇOK OKUNANLAR