LANSMAN › Yeni Honda HR-V önümüzdeki yıl Türkiye yollarına çıkıyor...

Yeni Honda HR-V önümüzdeki yıl Türkiye yollarına çıkıyor...

20 Temmuz 2015 / 01:57 Yeni HR-V, iddialı özellikleri sayesinde küçük crossover segmentinden büyük bir pay alabilir...

Yeni Honda HR-V önümüzdeki yıl Türkiye yollarına çıkıyor...

Honda’nın 1999 yılında satışa sunduğu HR-V modeli, crossover segmentinin ilk örneklerinden biri olurken, zamanının ilerisindeki tasarımıyla da fazlasıyla dikkat çekmeyi başarmıştı. 2006 yılına kadar üretilen bu otomobil, aradan geçen 9 yılın ardından yepyeni bir tasarımla yeniden sahneye çıktı. Her ne kadar o zamandan bugüne crossover sınıfındaki rekabet artmış olsa da, yeni nesil HR-V’nin bu rekabette elini güçlendirecek iddialı özellikleri olduğu görülüyor. Küçük SUV pazarına yeni bir yaklaşım getirdiği belirtilen yeni HR-V’nin, bir SUV kadar güçlü, bir coupe kadar dinamik ve bir MPV kadar geniş ve fonksiyonel olmak gibi bir iddiası var. Yeni HR-V ile Portekiz’de bir araya geliyor ve Honda’nın crossover modelinin yeni neslinde ne kadar değiştiğini yakından inceliyoruz.

DİNAMİK TASARIM, AERODİNAMİK YAPI

Honda Jazz’da kullanılan başarılı platform üzerine geliştirilen, ve 4.3 metrenin altındaki uzunluğuyla küçük crossover sınıfında yer alan ikinci nesil HR-V, dinamik bir tasarıma sahip. Otomobile kaslı bir görünüm kazandıran yan panelleri, tıpkı Civic Hatchback’te olduğu gibi C-sütununa gizlenen arka kapı kolları, ilk neslin aksine arkaya doğru eğimli tavanı, Honda ailesinin bir üyesi olduğunu belli eden ön tasarımı ve parlak siyah ızgarasıyla son derece dinamik bir duruşa sahip olan HR-V’nin aerodinamik özellikleri de dikkat çekici. Öyle ki; otomobilde, motor, ön zemin ve arka zemin olmak üzere üç farklı noktada alt kaplamalara yer verilmiş. Aracın altına giren havanın arkaya doğru daha rahat akmasını sağlayan bu kaplamaların, bu sayede yakıt tüketimini düşürdüğü ve rüzgar gürültüsünü azaltarak yol konforuna olumlu yönde etki ettiği açıklanıyor.

FONKSİYONEL VE ŞIK KABİN

Yeni HR-V’nin kabini de dışarıdaki şıklığı ve kalite algısını devam ettiren detaylara sahip. Sürücü odaklı orta konsol, fırçalanmış alüminyumdan detaylar, piyano siyahı kaplamalar, 7 inçlik dokunmatik ekranlı ve Android tabanlı Honda Connect multimedya sistemi, dokunmatik klima kumandaları, yolcu tarafındaki havalandırma ızgaraları, kol dayamanın içerisindeki pratik bardaklık düzeneği, yüksek vites konsolu ve bu konsolun hemen altında yer alan eşya gözü, HR-V’nin kabinini  hem çekici hem de son derece kullanışlı bir ortam haline getiriyor. Bu arada vites konsolunun altında, öne doğru konumlandırılan eşya gözünde USB ve Aux girişlerinin yanı sıra bir HDMI soketine de yer verilmiş olması da küçük bir farklılık olarak karşımıza çıkıyor. Küçük crossover segmenti için son derece geniş ve ferah bir kabine sahip olan HR-V, aynı zamanda kullanışlılık ve fonksiyonellik açısından da sınıfının en iddialı modeli olacak gibi görünüyor. Öyle ki; Honda Jazz’dan hatırladığımız sihirli arka koltuklar yeni HR-V’de de karşımıza çıkıyor. Bu özellik, koltuk minderlerinin yukarı doğru katlanmasını ve bu sayede yüksekliği fazla olan eşyaların dik bir şekilde taşınabilmesini sağlayarak, kabindeki kullanışlılığı artırıyor. Bunun yanında koltuk sırtlıklarının öne doğru katlandığında, minderlerin aşağı doğru alçalmasıyla birlikte düz bir yükleme zemini de elde edilebiliyor. Böylece bagaj hacmi de 1026 litreye ulaşıyor. Ön yolcu koltuğunun öne doğru katlanabiliyor olması sayesinde, HR-V ile 2445 mm uzunluğunda eşyaları taşımak da mümkün oluyor. Otomobilin bagajı da çok kullanışlı; geniş bir yükleme ağzına sahip ve hacim de, yakıt deposu ön koltukların altına alındığı için tamı tamına 453 litre. Yani HR-V, bagaj hacmi açısından kompakt crossover modelleriyle bile rekabet edebilecek seviyede.

EKONOMİK MOTOR SEÇENEKLERİ

Yeni Honda HR-V, biri dizel olmak üzere iki farklı motor seçeneğine sahip. Euro6 normlarını karşılayabilen her iki motor da gücünü ön tekerleklere aktarıyor; yani yeni HR-V önden çekişli bir otomobil olarak yollara çıkıyor. HR-V’nin benzinli versiyonunda 130 beygir gücünde 1.5 litrelik i-VTEC motor görev yaparken, dizel seçenek ise 120 beygir gücünde 1.6 litrelik i-DTEC motorla donatılmış. Dizel versiyon sadece 6-ileri manuel şanzımanla üretilirken, benzinli HR-V ise manuelin yanı sıra CVT şanzıman da sunuyor. Manuel şanzımana sahip benzinli HR-V’nin 0’dan 100 km/s hıza 10.2 saniyede, CVT şanzımanlı versiyonun ise 10.8 saniyede çıktığı açıklanıyor. Bu versiyonun ortalama yakıt tüketimi de 5.2 lt/100 km olarak verilmekte. HR-V’nin 1.6 litrelik i-DTEC motor seçeneğindeki ortalama tüketim verisiyse 4.0 lt/100 km.

Otomobilin benzinli versiyonunda sunulan CVT şanzımanın önemli bir özelliği bulunuyor. Fren Anında Erken Vites Küçültme (EDDB) olarak adlandırılan bu özellik, yavaşlama anında motorun sürücüye yardımcı olmasını sağlıyor. Örneğin yokuş aşağı inme veya viraj dönme gibi durumlarda sürücünün ayağını gazdan çektiğini algılayan sistem, motor devrini arttırıyor ve motor kompresyonu ile yavaşlamaya yardımcı oluyor. Böylece yavaşlama sonrası örneğin viraj çıkışı veya sollama manevrası gibi hızlanma ihtiyaçlarında serilik sağlanıyor. Sistemdeki “Fast Off” özelliği sürücünün ayağını ne kadar çabuk çektiğini ölçümlüyor ve ayağın pedaldan hızla çekilmesi halinde, devri yükselterek motor frenini devreye sokuyor. Yani güvenliği arttırıyor.

KAPSAMLI GÜVENLİK DONANIMLARI

İlk nesline göre donanımında ciddi bir artış gerçekleşen HR-V’de aynı zamanda pek çok güvenlik teknolojisine de yer verilmiş. Bunlardan biri olan ve radar teknolojisi ile 32 km/s hızın altında çalışan Şehiriçi Aktif Fren Sistemi, sürücüyü olası bir kaza konusunda sesli ve görsel olarak uyararak, tepki vermemesi durumunda da otomatik olarak fren yapıyor. Bu özelliğin yanı sıra HR-V’nin orta ve üst ekipman seviyesinde; Önden Çarpma Uyarı Sistemi, Trafik Levhalarını Tanımlama Sistemi, Akıllı Hız Sınırlayıcı, Şerit Takip Sistemi ve Uzun Far Destek Sistemi gibi teknolojiler de standart olarak sunuluyor.

Portekiz’de yeni Honda HR-V’nin hem dizel hem de benzinli versiyonlarını kullanma imkanı bulduk. İlk izlenimimiz çok olumlu diyebilirim. Ses yalıtım malzemeleriyle kaplanan ön ve arka tekerlek yuvaları ile ses emici döşemeler sayesinde sessiz bir sürüşe sahip olan HR-V, özellikle şehir içinde çok rahat bir kullanım sunuyor. Manevra kabiliyeti yüksek olan otomobilin rijit bir gövdeye ve sıkı süspansiyonlara sahip olduğu da hemen fark ediliyor. Hem dizel motor seçeneğinde hem de 1.5 litrelik benzinli versiyonunda ekonomik bir sürüş sunmayı başaran otomobilin CVT şanzımanlı versiyonunda dahi 6 litre seviyelerinde bir tüketim değeri elde etmek mümkün. Bu da, birinci nesil HR-V’nin yakıt tüketimindeki savurganlığının aksine, yeni modelin çok tutumlu olduğunu kanıtlıyor. İlk nesline göre, hem daha tutumlu hem de daha kullanışlı ve konforlu bir crossover olduğu açıkça belli olan yeni HR-V, 2016 yılının ilk yarısında Türkiye yollarına çıkmış olacak.

Haber: Bahadır Bektaş / Portekiz

ÇOK OKUNANLAR