LANSMAN › Yeni Honda Jazz hibrit teknolojisiyle geldi

Yeni Honda Jazz hibrit teknolojisiyle geldi

26 Mayıs 2021 / 00:03 Honda Jazz'ın hibrit motor ve Crosstar adında yeni bir versiyonla sunulan yeni nesli Türkiye'de...

Yeni Honda Jazz hibrit teknolojisiyle geldi

Honda'nın hacim sihirbazı modeli Jazz'ın dördüncü nesli 5 Haziran tarihinde Türk tüketicisiyle buluşmaya hazırlanıyor. Honda’nın ürün gamında e:HEV logosunu taşıyan ilk modeli olan yeni Honda Jazz, ayrıca artık Crosstar model uzantısıyla sunulan yeni bir versiyona da kavuştu. Faydanın estetiği anlamına gelen "Yoo no bi" felsefesi ile tasarlanan dördüncü nesil Jazz, bu tasarım anlayışı ile konfor ve kullanışlılığı bir arada sunuyor. Hibrit teknolojili motoru sayesinde elektrikli bir otomobile en yakın sürüş hissini sunduğu açıklanan yeni Honda Jazz Executive 310 bin TL, Jazz Crosstar Executive ise 320 bin TL'lik fiyat etiketleri taşıyor.

4e9b642a59c1aa7513fccb2933051db2_0.jpg

Türkiye’de sadece gelişmiş hibrit güç-aktarım sistemiyle sunulan ve Honda’nın e:HEV logosunu taşıyan yeni Jazz, iç mekan konforu ve pratik kullanım özellikleriyle yine sınıfının en iyileri arasında yer alırken; üstün performans ve gelişmiş yakıt verimliliğini bir arada sunmak üzere baştan aşağı yeniden tasarlanmış. 

Jazz için geliştirilen e:HEV teknolojisinde sistem; bir adet elektrik motoru, bir adet jeneratör, bir adet 1.5 i-VTEC benzinli motor, lityum iyon batarya, yenilikçi bir sabit oranlı şanzıman ve tüm sistemin birbiriyle uyum içerisinde çalışmasını sağlayan akıllı bir güç kontrol ünitesinden oluşuyor. Otomobil 109 bg / 80 kW hibrit sistem gücüne sahip ve 253 Nm tork üretiyor. Yeni Jazz 0-100 km/s hızlanmasını 9,5 saniyede tamamlıyor ve 175 km/s maksimum hıza çıkabiliyor. Hibrit teknolojili Jazz’ın standart versiyonu WLTP döngüsüne göre 104 gr/km CO2 emisyonu ile 4,6 lt/100 km tüketim ve Crosstar versiyonu ise 109 gr/km CO2 emisyonu ile 4.8 lt/100 km tüketim değerleri ile çevre dostu bir karaktere sahip.

4e9b642a59c1aa7513fccb2933051db2_2.jpg

Jazz'daki e:HEV sistemi; üstün sürüş keyfi ile yüksek yakıt verimliliği sunmak üzere üç farklı sürüş modundan yararlanıyor. EV Sürüş modunda lityum iyon batarya elektrik motoru daha yoğun bir şekilde beslerken; Hibrit Sürüş modunda iken motor, elektrik jeneratörünü harekete geçiriyor ve jeneratör elektrik motoru besliyor. Benzinli Sürüş modunda ise benzinli motor kilitli bir kavrama üzerinden doğrudan ön tekerlekleri harekete geçiriyor. Genel olarak şehir içi sürüş koşullarında, sistem EV Sürüş ve Hibrit Sürüş arasında geçiş yaparak verimliliği en üst seviyeye taşırken; otoyol sürüşlerinde ve hızlanma anında ise Benzinli Sürüş elektrik motoru tarafından destekleniyor. Hibrit Sürüş modunda benzinli motorun gücü, jeneratör motoru ile bataryayı şarj etmek üzere yönlendiriliyor. Ayrıca Elektrikli Sürüş modu otomobil yavaşlarken de devreye giriyor ve rejeneratif fren yoluyla elde edilen enerji ile bataryayı şarj ediyor. Yüksek hızlı elektrik motoru mümkün olduğu kadar hafif, kompakt ve verimli olacak şekilde Honda mühendisleri tarafından geliştirilen Jazz, geleneksel bir şanzıman yerine tek bir sabit dişli oranına sahip olan yeni Elektronik Sabit Hızlı Şanzıman (e-CVT) donanımı ile sunuluyor.

4e9b642a59c1aa7513fccb2933051db2_3.jpg

Yeni Jazz, daha önceki Jazz veriyonlarının öne çıkan hacim ve pratiklik gibi özelliklerini sunmaya da devam ediyor. Kısa burun tasarımı ve uzun tavan çizgisiyle önceki Jazz nesillerinden farkı ilk bakışta dikkat çeken yeni Honda Jazz’ın karakteristik gövde silueti ise korunmuş. Jazz’da, 116 mm’den 55 mm’ye kadar incelen A-sütunları ve gizli cam silecekleri daha fazla görüş açısı sağlıyor. A-sütunu tasarımı ve kapıya entegre edilen yan ayna, rüzgar türbülansının neden olduğu gürültüyü ve sürtünmeyi de en aza indirerek otomobilin aerodinamik verimliliğini artırıyor. Tavan yüksekliğinin 24 mm azaltılmasıyla öne doğru eğimli bir bagaj kapağı tasarımı elde edilmiş. Alan kullanımını optimize eden yenilikçi çözümler sayesinde yeni hibrit sisteme rağmen yeni Jazz önceki nesil benzinli versiyondan sadece 16 mm daha uzun.

4e9b642a59c1aa7513fccb2933051db2_4.jpg

Dış tasarımın yanı sıra iç tasarımda da etkisi görülen "Yoo no bi" felsefesi kabin içindeki yalın, düzenli ve ergonomik kokpit ile üst seviye fonksiyonel özellikler sunuyor. Yeni Jazz’ın modern bir görünüm sunan kaliteli malzemeler ve yumuşak dokunma hissi uyandıran yüzeyleri fark yaratırken; aynı zamanda kullanıcı odaklı konsolun ince ve yatay tasarımı geniş bir görüş alanı sağlıyor ve kabin içi ferahlık hissini güçlendiriyor. Otomobilde pratik kullanımı ile dikkat çeken 7 inçlik TFT gösterge paneli ve tüm versiyonlarda standart olarak sunulan 9 inçlik HMI dokunmatik ekran bulunuyor. 

fd00980d079e69305c110483a26c9b98_1.jpg

Hibrit sisteme ait donanımların Honda mühendisliği ile şasi ve motor bölgesine entegre edilmesiyle bagaj hacmi koltukların kullanım şekline bağlı olarak 298 litre ile 1.205 litre arasında değişim gösteriyor. Yeni Jazz’ın geniş bagaj açıklığı ve düz yükleme zemini gibi detayları ise bagaj kullanımını kolaylaştırıyor. Kabin kullanımını optimize eden Jazz’ın sınıfında benzersiz yöntemi ile yakıt deposunun ön koltukların altındaki şasinin ortasına yerleştirilmesi ile hem öne doğru katlanan hem yukarıya doğru kalkan Sihirli Koltukların kullanılması mümkün hale geliyor. Sınıfının lideri arka koltuk konforu ile fark yaratan yeni Jazz, menteşe yerleri değişen ve dolgu kalınlığı 24 mm artan Sihirli Koltuklar sayesinde yolculara daha rahat bir konfor alanı sunuyor. Ön koltuk sırtlıklarına entegre edilen akıllı telefon cepleri de kullanım kolaylığı sağlıyor. 

JAZZ CROSSTAR'DA CROSSOVER GÖRÜNÜMÜ
Yeni nesil Jazz ile birlikte aileye katılan Jazz Crosstar ise tasarım detaylarıyla fark yaratıyor. Yerden yüksek yapısı, suya dayanıklı döşemeleri ve entegre tavan rayları ile standart versiyondan ayrışan Jazz Crosstar; iddialı ön ızgara tasarımı, çamurluk kemerindeki siyah kaplamalar ve şık yan eşikler dışında versiyona özgü 16 inçlik gümüş ve siyah alaşımlı jantlarla da SUV esintili bir görünüme sahip. Yeni Jazz Crosstar özel Okyanus Mavisi rengi ile satışa sunuluyor. 

fd00980d079e69305c110483a26c9b98_0.jpg

GELİŞTİRİLMİŞ ŞASİ YAPISI
Honda, yeni Jazz’ın daha çevik sürüş özellikleri ve sınıfının en iyi sürüş konforunu sağlaması için otomobilin şasisini, süspansiyon sistemini ve gövde sağlamlığını geliştirmiş. Çarpışma güvenliğini iyileştirmek için yüksek dayanımlı çeliğin oranı yüzde 80 artırılan otomobilin ağırlığı ise azalmış. Honda’nın Aktif Yol Tutuş Destek Sistemi (AHA), sürüş dinamiklerine katkı sağlarken; özellikle hızlı direksiyon hareketlerinde veya virajlarda otomobilin dinamik dengesi koruyor. Araç Denge Destek Sistemi (VSA) ile birlikte çalışan AHA, dönüşlerde viraj içindeki tekerleğe fren müdahalesi uygulayarak; otomobilin sürüş dinamiklerini iyileştiriyor. VSA, Çarpışma Hafifletici Fren Sistemi, Yokuşta Kalkış Desteği ve Otomatik Frende Tutma gibi elektronik sistemlerin katkısıyla Jazz güvenli bir sürüş deneyimi vaat ediyor. Honda’nın kapsamlı gürültü ve titreşim önlemleri sürüş konforuna katkı sağlarken; gelişmiş yalıtım çözümleri yol yüzeyinden kaynaklanan gürültüyü azaltıyor. Ses sönümleyici malzemeler kullanılan yeni Jazz’ın kabin gürültüsü de önceki nesline kıyasla yüzde 10 azaltılmış.

10 ADET HAVA YASTIĞINA SAHİP
Honda SENSING donanımına sahip yeni nesil Jazz, gece kullanımlarını da destekleyen geniş açılı gelişmiş kamera ve sensörlerden aldığı verilerle çalışan sürüş güvenliğine yönelik birçok aktif ve pasif güvenlik teknolojisi ve sürüş destek sistemi ile kullanıcılarına güvenli bir sürüş deneyimi sunuyor. Çarpışma Hafifletici Fren Sistemi (CMBS) bisikletçiler ve motosikletler dahil yoldaki tüm araçları algılarken; düşük hızda takip özelliğine sahip Uyarlanabilir Sabit Hız Kontrolü (ACC) öndeki araç ile aradaki boşluğu otomatik olarak yönetiyor ve trafiğin sıkıştığı durumlarda otomobilin düşük hızda önceki aracı takip etmesini sağlıyor. Şerit Koruma Destek Sistemi (LKAS), Şeritte Tutma Asistanı (RDM), Çapraz Trafik Uyarı Sistemi ile birlikte çalışan Kör Nokta Uyarı Sistemi, Trafik İşareti Tanıma Sistemi, yol üzerindeki trafik levhalarından tespit edilen hızları otomatik olarak araç hızına ayarlayan Akıllı Hız Limitleyici (ISL), Aktif Uzun Far Kontrol Sistemi ve Şehir içi Aktif Fren Sistemi gibi Honda mühendisliği ile geliştirilen teknolojiler sayesinde yeni Jazz selefinden daha güvenli bir otomobil.Yolcular ayrıca arka koltuklara entegre edilen iki yeni arka yan hava yastığı ve ön koltuğa entegre edilen, sürücü ile ön yolcu arasındaki doğrudan teması önleyen, yeni bir ön orta hava yastığı dahil olmak üzere toplam 10 hava yastığı ve çarpışma etkisini azaltan ön koltuk başlıkları ile korunuyor. 

ÇOK OKUNANLAR