LANSMAN › Yeni Hyundai Elantra Türkiye'de...

Yeni Hyundai Elantra Türkiye'de...

09 Haziran 2011 / 01:16 Yeni Elantra, 41.800 TL'den başlayan fiyatlarla Hyundai model gamındaki yerini aldı

Yeni Hyundai Elantra Türkiye'de...
Hyundai’nin kompakt sınıftaki sedan modeli Elantra’nın tamamen yenilenen beşinci nesli Türkiye’de satışa sunuldu. Amerika Birleşik Devletleri’nde pek çok ödüle layık görülen yeni Elantra'nın özellikle düşük yakıt tüketimi ve sorunsuzluğuyla beğeni topladığı söyleniyor. Aile yaşantısında konfor, özgürlüğünü sevenler için sportif karakter ve iş hayatında da prestij sunarak 3 farklı sınıfı biraraya getirdiği açıklanan yeni Elantra, ülkemize 1.6 litrelik benzinli motorla giriş yapıyor ve 41.800 TL’den başlayan fiyat etiketleriyle satışa çıkıyor.

Yeni tasarım çizgisi Elantra’da
Hyundai’nin dinamik çizgilerden oluşan yeni tasarım anlayışı Elantra’da da karşımıza çıkıyor. Bir süre önce tanıtılan Accent Blue ile benzer çizgilere sahip olan Elantra, son derece modern ve dinamik bir görünüm sunuyor. Önden arkaya doğru uzanan belirgin çizgi, eğimli C sütunu ve geniş çamurluklarıyla coupe’leri andıran sportif bir tasarım sunan Elantra, 0,28’lik rüzgar direnç katsayısıyla da aerodinamik bir yapıya sahip.

Uzunluğu 4530 mm olan otomobil, artan dingil mesafesiyle daha geniş bir kabin vaat ediyor. Bunun yanında otomobilin 485 litrelik bagajı da iddialı bir hacim sunuyor. Elantra’nın kabini modern çizgilerle şekillenmiş. Hyundai’nin diğer modellerinde olduğu gibi mavi iç mekan aydınlatmalarının tercih edildiği otomobilde kullanışlılık da ön planda tutulmuş.

Güvenlik donanımları
Aktif ve pasif güvenlik donanımlarıyla dikkat çeken yeni Elantra’da önde sürücü ve yolcu hava yastıkları ile yan ve perde hava yastıkları standart olarak sunuluyor. ABS, ESP, BAS (Fren destek sistemi), VSM (Araç stabilite yönetim programı) ve soğutmalı fren disklerinin tüm donanım paketlerinde standart olarak sunulduğu otomobilde ayrıca immobilizer, park sensörü, otomatik kilitlenen ve kaza anında otomatik açılan kapı kilitleri de standart.

Ekonomik ve performanslı benzinli motor
Yeni Elantra Türkiye’de şimdilik sadece tek motor seçeneğiyle sunuluyor. 1.6 litrelik benzinli motor seçeneğine önümüzdeki yıl bir de dizel seçeneğin eklenmesi planlanıyor. 1.6 litrelik yeni nesil Gamma Serisi motor D-CVVT (Çift Sürekli Değişken Supap Zamanlama Sistemi) teknolojisine sahip. 132 bg güç ve 158 Nm tork değerlerine sahip olan motorun yüksek güç ve düşük tüketimi aynı anda sunduğu açıklanıyor. 6 ileri otomatik ve yine 6 ileri manuel şanzıman seçenekleriyle sunulan ödüllü motorun; manuel şanzımanla ortalama 6.4 litre, otomatik şanzıman seçeneğiyle ise 7.0 litre yakıt tükettiği belirtiliyor.

İki farklı donanım, 8 gövde rengi seçeneği
Yeni Elantra, Mode ve Prime olarak adlandırılan iki farklı donanım seviyesiyle sunuluyor. Standart güvenlik donanımlarıyla dikkat çeken otomobilde ayrıca, elektrikli ısıtmalı yan aynalar, uzaktan kumandalı merkezi kilit ve alarm, yükseklik ayarlı sürücü koltuğu, radyo/CD ve MP3 çalar, USB ve iPod bağlantısı, derinlik ve yükseklik ayarlı, çok fonksiyonlu direksiyon ve klima standart olarak sunulurken, Prime donanım seviyesindeyse bunlara ek olarak, yağmur ve far sensörü, çift bölgeli otomatik klima, anahtarsız giriş ve çalıştırma, kumaş-deri kombinasyonlu döşeme, deri kaplı direksiyon ve vites topuzu ile alüminyum pedallar bulunuyor. Prime donanım seviyesinde ayrıca opsiyonel olarak geri görüş kamerası tercih etmek de mümkün.

Hyundai, yeni Elantra’da 8 farklı gövde rengi ile Siyah, Bej ve Gri olmak üzere 3 farklı döşeme rengi seçeneği sunuluyor. Elantra’da Mode paketiyle birlikte isteğe bağlı olarak 6 ileri manuel ya da 6 ileri otomatik şanzıman alınabiliyor. Prime paketiyse ilk etapta sadece otomatik şanzımanla satılıyor. Donanım ve şanzıman kombinasyonları ile toplam 3 farklı alternatif sunan Yeni Elantra, 41.800 TL ile 49.800 TL arasında değişen fiyat etiketleri taşıyor.

Bahadır BEKTAŞ

ÇOK OKUNANLAR