LANSMAN › Yeni Jeep Grand Cherokee Türkiye'de

Yeni Jeep Grand Cherokee Türkiye'de

01 Haziran 2011 / 01:47 Ülkemizde en köklü geçmişe sahip lüks 4x4’lerden biri olan Grand Cherokee’nin yeni nesli satışa sunuldu

Yeni Jeep Grand Cherokee Türkiye'de
Bundan 70 yıl önce 4x4 segmentini yaratan Jeep markası, tamamen yenilenmiş Grand Cherokee modelinin basın lansmanını Hatay’da düzenlediği bir off-road organizasyonuyla gerçekleştirdi. En gelişmiş özelliklerle donatıldığı açıklanan yeni Grand Cherokee, 241 bg güç ve 550 Nm tork üreten 3.0 litrelik CRD turbodizel motor, iki ayrı donanım seçeneği (Limited ve Overland) ve 83.300 Euro’dan başlayan fiyat etiketleriyle Jeep showroom’larındaki yerini aldı.

Daha rijit, daha modern ve daha kaliteli
Yepyeni bir tasarıma sahip olan, ancak geleneksel 7 çubuklu ızgarasıyla bir Jeep olduğunu açıkça belli eden otomobil, selefinden daha dinamik bir tasarıma sahip. Otomobilin ön bölümünde sökülebilir bir rüzgarlığa yer verilmiş. Yüksek hızlarda daha iyi bir aerodinamik yapı sağlayan bu parça, off-road kullanımında sökülebiliyor. Burkulma direnci önceki modele göre yüzde 146 daha iyi olan Jeep Grand Cherokee’nin gövdesinde 5,400’ten fazla kaynak bulunuyor. Grand Cherokee yerini aldığı modelden 13 cm daha uzun bir dingil mesafesine sahip. Bu da daha geniş bir kabin anlamına geliyor. Ward’s Autoword dergisi tarafından her yıl seçilen Ward’s “10 En İyi İç Mekan” ödülünü kazanan otomobiller arasındaki Jeep®Grand Cherokee, yepyeni bir kabin tasarımına da sahip. Ayrıca malzeme kalitesinde de artış gerçekleşmiş.

Quadra-Lift ile yükseklik ayarı
Jeep Grand Cherokee, en iyi sürüş performansı için beş ayrı yükseklik ayarı özelliğine sahip yeni Quadra-Lift  havalı süspansiyon sistemiyle sunuluyor. 20.6 cm normal gövde yüksekliğiyle asfalt sürüşü sırasında hem yakıt ekonomisi ve hem de gelişmiş bir aerodinami sağlayan Grand Cherokee, ‘Off-Road 1’ seçeneğinde gövde yüksekliğini 24 cm’ye çıkarıyor. ‘Off-Road 2’ modunda 27 cm’lik gövde yüksekliği sunan Quadra-Lift sisteminde bir de yüksekliği düşüren ‘Park’ modu bulunuyor. Diğer bir seçenek olan ‘Aero’ modundaysa dinamik sürüş ve daha az yakıt tüketimi sağlandığı açıklanıyor. Hem otomatik, hem de manuel olarak kontrol edilebilen Quadra-Lift süspansiyon sistemine ek olarak araçta yepyeni Selec-Terrain çekiş kontrol sistemine de yer verilmiş. Bu özellik farklı arazi şartları için (Kum/çamur, spor, otomatik, kar, kaya) beş farklı ayar sunuyor.

Yeni Jeep Grand Cherokee, Quadra-Trac II ve Quadra-Drive II adında iki farklı 4x4 sistemi sunuyor. Quadra-Trac II’nin iki hızlı arazi şanzımanı, en kısa zamanda tekerlek kaymasını belirlemek ve düzenleyici tedbir almak için farklı sensörlerden veriler kullanıyor. Tekerlek kayması tespit edildiğinde, mevcut torkun yüzde 100’ü hemen en yüksek çekiş gücü ile ihtiyaç olan şafta yönlendiriliyor. Quadra-Drive II ise arka Elektronik Kilitli Diferansiyel (ELSD) ile ileri derecede çekiş gücü kapasitesi sunuyor. Sistem, tekerlek kaymasını anında tespit ederek, motor torkunu tekerleklere en ideal oranlarda dağıtıyor.

45’ten fazla emniyet ve güvenlik Özelliği
ABD Otoyol Güvenliği Sigorta Enstitüsü En Güvenli Araç (Top Safety Pick 2010) ödülünü alan Jeep Grand Cherokee, kimisi opsiyonel olarak sunulan 45’ten fazla emniyet ve güvenlik donanımına sahip. Bunlar arasında; Elektronik Stabilite Kontrolü (ESC), Yan Perde Hava Yastıkları, Aktif Kafa Koruyucuları, Kör Nokta İzleme Sistemi (opsiyonel), Devrilmeye Karşı Elektronik Koruma (ERM), Kilitlenmeyen Fren Sistemi (ABS), Park alanından geri geri çıkarken yandan gelen trafiği haber veren algılama sistemi (Rear Cross Path), Anahtarsız Giriş (Enter-N-Go), Akıllı Hız Kontrolü (ACC), Erken Çarpışma Uyarı Sistemi gibi özellikler bulunuyor. Tam boy Yan Perde Hava Yastıkları, Sürücü Diz Hava Yastıkları, sürücü ve ön yolcu için güvenliği geliştirilen Yan Göğüs Kafesi Hava Yastıkları, arkadan çarpma durumunda açılan Kafa Engelleri ile Smartbeam ve Bi-Xenon ön farlar, Jeep Grand Cherokee’nin diğer standart emniyet özellikleri arasında.

Yazı ve fotoğraflar: Savaş YILMAZ

ÇOK OKUNANLAR