SEKTÖREL › Yeni KONA Elektrik Avrupa'da satışa sunuldu

Yeni KONA Elektrik Avrupa'da satışa sunuldu

28 Eylül 2023 / 00:11 Teknolojisiyle dikkat çeken ikinci nesil Hyundai KONA Elektrik Kasım ayında Türkiye’de olacak

Yeni KONA Elektrik Avrupa'da satışa sunuldu

Hyundai, yeni KONA modelini geçtiğimiz ay Türkiye pazarına sundu. Otomobilin tamamen elektrikli versiyonu ise Kasım ayında yollarımızda olacak. Avrupa'da satışa sunulan KONA Elektrik, önceki nesline göre daha büyük, daha cesur ve daha dinamik bir tasarıma sahip. Hyundai, bu yeni modelle beraber Türkiye’deki EV ürün gamını da zenginleştirmiş olacak. KONA Elektrik ile birlikte Hyundai’nin Türkiye’de satışa sunduğu EV modeller, ürün gamının yüzde 40’ını oluşturmuş olacak.

Elektrikli model, Avrupalı kullanıcılar için iki pil seçeneğiyle satışa sunuluyor. 400V şarj alt yapısına sahip olan 65,4 kWh bataryalı uzun menzilli versiyon, maksimum olarak 218 bg (160 kW) güç ve 514 kilometrenin üzerinde sürüş menzili sağlıyor. Standart versiyon ise 48,4 kWh pil kapasitesine sahip. Bu motor ise 156 bg (111 kW) güç ve 377 kilometre sürüş menzili sunuyor.

2f5cac37904e9e292c1dadd775e77cec_0.jpg

Yeni KONA Elektrik, 100 kW DC hızlı şarj ile 41 dakikada yüzde 10'dan yüzde 80'e şarj olabiliyor. 48,4 kWh bataryalı standart menzilli versiyon, 11 kW AC şarjla 4 saat 55 dakikada, 65,4 kWh bataryalı uzun menzilli versiyon ise 6 saat 55 dakikada şarj oluyor. Yeni KONA Elektrik’in bataryası kışın güvenli şarj ve menzil performansı sağlıyor. Eksi 30 derecede bile şarj kapağını açmaya olanak tanıyan araç, yeni şarj portu lambasıyla da geceleri rahat bir görünürlük sağlıyor. 

Benzersiz ve ikonik tasarımı sayesinde geleneksel tipolojiden farklı olan araç, dış ve iç tasarımında da kardeşlerinden ayrılıyor. Hyundai'nin model gamında BAYON ile TUCSON arasında yer alan Yeni KONA, K3 platformu sayesinde önceki nesle göre daha büyük boyutlara sahip. KONA Elektrik'in 4.355 mm'lik uzunluğu ilk neslinden 175 mm daha fazla. Yeni KONA’nın dingil mesafesi ise 60 mm uzayarak 2.660 mm’ye ulaşmış. Genişliği 25 mm artışla 1.825 mm'ye çıkan otomobilin yüksekliği de 20 mm daha fazla. 

2f5cac37904e9e292c1dadd775e77cec_1.jpg

Yeni KONA Elektrik, gelişmiş boyutlarına ve EV'den türetilen evrensel mimarisine dayanarak daha geniş bir yaşam alanı sunuyor. Otomobil, IONIQ modellerindeki gibi direksiyona entegre vites kolu sayesinde orta konsolda daha geniş bir alan sunuyor. Günlük konfor için daha fazla bardak tutucu veya büyük eşyaların saklanması için alan sunan otomobil, mobil telefon veya tabletler için de ekstra bir saklama yerine sahip. Ön sıradaki sürücü odaklı mimari, entegre çift 12,3 inç ekranlı panoramik panele sahip yatay kokpit düzeni ile vurgulanıyor. HUD yani head up display ise sürücüler için en gerekli yol bilgilerini ön cama 12 inçlik bir projeksiyonla yansıtıyor.

KONA Elektrik'in sürüş sırasında veya sonrasında yorgunluğun hafifletilmesine yardımcı olmak amacıyla "ağırlıksız" vücut basıncı dağılımı için optimize edilen koltukları, önceki nesle göre çok daha ince tasarlanmış. Tamamen katlanabilir ikinci sıra koltuk ve arka bölme de gelişmiş yükleme için 466 litreye kadar (VDA standardına göre) kargo alanı sunuyor. Kolay yükleme için özelleştirilebilir Akıllı Elektrikli Bagaj Kapağı ile donatılan KONA Elektrik, burada kullanıcısına ayarlanabilir beş farklı yükseklik seviyesi de sunuyor.

2f5cac37904e9e292c1dadd775e77cec_2.jpg

e-ASD yani Elektronik Akıllı Ses Dağıtıcısı ise EV'leri daha ilgi çekici hale getiren sanal bir ses yaratıyor. Sürüş hızı, tork, motorun durumu ve hızlanma gibi değişkenler dikkate alınarak kabine optimum bir ses ekleniyor. Sürücüler, ses seviyesini kontrol edebilirken kabin içindeki sesi de böyelece özelleştirebiliyor.

Araçtan Güç Kaynağı (V2L) işlevi de tıpkı IONIQ 5 ve 6’daki gibi kullanıcısına rahatlık sağlamak için hem iç hem dış çıkışlarla herhangi bir cihaza güç verebiliyor veya 3kW'lık elektrikli ekipmanı şarj edebiliyor. Araç çalışırken bile arka orta konsoldaki standart bir priz (230V) sayesinde elektrikli aletlere güç verebiliyor. Yeni i-PEDAL ise sürücülerin yalnızca gaz pedalını kullanarak hızlanmasına, yavaşlamasına ve durmasına olanak tanıyan bir sürüş moduna olanak tanıyor. KONA Elektrik ayrıca ileri trafik akışından gelen bilgilere göre rejeneratif frenleme miktarını otomatik olarak ayarlayan “Akıllı Rejeneratif Sistem” ile birlikte geliyor.

2f5cac37904e9e292c1dadd775e77cec_3.jpg

KONA Elektrik, 12,3 inçlik çift panoramik ekranla dikkat çekiyor. Bu ekranlar, sürücülere tamamen dijital bir bilgi-eğlence deneyimi sunmak için sesli-video navigasyon (AVN) sistemine entegre edilmiş. Yedi hoparlörlü Premium Ses Sistemi de zengin bir müzik deneyimi sunmak için Bose mühendisleri tarafından özel olarak geliştirilmiş. Hem sürücü hem de yolcular, önde iki adet USB-C şarj cihazına (biri veri destekli dahil) ve bir 12V elektrik prizine, ayrıca arkada iki adet USB-C şarj cihazına rahatlıkla erişebiliyor. 

İkinci nesil KONA, diğer B-SUV'ların çoğunda bulunmayan ileri seviyedeki Hyundai Smart Sense ADAS özellikleriyle donatılarak seyir esnasında en yüksek düzeyde güvenlik ve rahatlık sağlıyor. Kabin İçi Kamera (ICC), sürücünün dikkatini analiz etmek ve uykululuk veya dikkatsizlik durumunda sürücüyü uyarmak veya gerekiyorsa müdahale etmek için aracın dahili kamerasını kullanıyor. Uzaktan Akıllı Park Yardımcısı (RSPA), sürücülerin park yerlerine uzaktan girip çıkmalarına yardımcı oluyor. Akıllı anahtar da düğmesine basıldığında aracı ileri veya geri hareket ettirebiliyor. Kör Nokta Görüntüleme Monitörü (BVM), şerit değiştirirken takip ekranında kör nokta görünümünü göstererek sürücüye yardımcı oluyor. 

Kör noktadaki araçlarla çarpışma riskine ilişkin bir uyarı vererek şerit değiştirmek için Arka Çapraz Trafik Çarpışma-Kaçınma Yardımı (RCCA) dahil Kör Nokta Çarpışma Önleme Yardımı (BCA) ile birlikte çalışıyor. Gerekirse çarpışmayı önlemek için otomatik olarak frenleme uyguluyor.

KONA Elektrik, kavşak geçişi, yaklaşmakta olan şerit değişimi ve yan şerit değişimi sağlayan İleri Çarpışma Önleme Yardımı 2.0 (FCA 2.0) gibi ek güvenlik özellikleri sunuyor. Ayrıca sürücülerin öndeki araçla güvenli mesafeyi korumasına yardımcı olan ve öndeki daha yavaş araçları sollamada yardımcı olan Otoyol Sürüş Desteği 2 (HDA 2) de bulunuyor. Teknolojik otomobil, Şeritte Kalma Yardımı (LKA), Akıllı Hız Limiti Yardımı (ISLA), Sürücü Dikkat Uyarısı (DAW) ve Uzun Far Yardımı (HBA) gibi çeşitli diğer gelişmiş sürücü destek sistemleriyle (ADAS) dolup taşıyor. Ayrıca Akıllı Hız Sabitleyici (SCC), Navigasyon Tabanlı Akıllı Hız Sabitleyici (NSCC) ve Şerit Takip Asistanı (LFA) gibi çeşitli sürüş konforu işlevleriyle de donatılmış.

 

ÇOK OKUNANLAR