SEKTÖREL › Yeni Land Cruiser Prado bu yıl gelecek

Yeni Land Cruiser Prado bu yıl gelecek

30 Mart 2024 / 17:18 Toyota, Land Cruiser modelinin yeni neslini üçüncü çeyrek sonunda Türkiye’de satışa sunacak

Yeni Land Cruiser Prado bu yıl gelecek

Toyota, 70 yılı aşkın bir geçmişe sahip olan efsanevi aracı Land Cruiser'ın yeni neslini üçüncü çeyreğin sonunda Türkiye’de satışa sunmaya hazırlanıyor. Bugüne kadar 170’in üzerinde ülkede, 11.3 milyondan fazla satış adedine ulaşan modelin DNA’sını yeni teknolojilerle birleştiren yeni nesil Land Cruiser Prado, iddiasını daha ileriye taşıdı. 

Yeni Land Cruiser Prado, köklerinden aldığı üstün off-road sürüş yeteneklerini tasarımıyla yansıtıyor. İlk bakışta maceracı görünümünü belli eden Yeni Land Cruiser, mirasını modern standartlarla birleştiriyor. Yeni nesil Land Cruiser Prado modeli köşeli keskinleştirilmiş ön-arka hatları, ön aksa göre geriye yerleştirilmiş uzun kabini, dik ön camı ve köşeli çamurluklarıyla klasik Land Cruiser siluetini taşıyor. Özellikle 40 ve 70 Serisi klasik Land Cruiser modellerine tasarımıyla net bir şekilde gönderme yapan Land Cruiser Prado 4.920 mm uzunluğa, 1.980 mm genişliğe ve 1.935 mm yüksekliğe sahip. Aks mesafesi ise 2.850 mm.

4e2d031921e7c28297f756e0d9626b4e_0.jpg

Toyota, Yeni Land Cruiser Prado’yu tasarlarken görüş açılarına da öncelik vermiş. Bu sayede özellikle zorlu arazi şartlarında aracın köşelerinin daha net görülmesi sağlanıyor ve yol hakimiyeti arttırılmış bir görüş açısı sunuluyor. Yeni Land Cruiser Prado, yeni tasarıma sahip 20 inç jantlar ve yeni gövde rengi seçenekleriyle satışa sunulacak.

 Land Cruiser Prado’nun iç tasarımında dayanıklılık, yüksek kalite ve teknoloji öne çıkıyor. Gösterge paneli ve kapı döşemelerinin üst tarafında kullanılan yatay çizgiler, tüm yolcular için görüş alanını artırırken, içeride ferahlık hissi de öne çıkıyor. Land Cruiser’ın karakteristiğini yansıtan geniş ön konsolda 12,3 inçlik bir gösterge ve aynı boyutlu bir multimedya ekranı bulunuyor.

ffe67b3fd134a3c718a028ebc3691b97_0.jpg

Land Cruiser Prado, kabinde fonksiyonelliği öne çıkararak beş veya yedi koltuklu olarak üretiliyor. Land Cruiser Prado Türkiye’de ise mevcut modelde olduğu gibi yedi koltuklu olarak satışa sunulmaya devam edilecek. Yedi koltuklu versiyon, aynı zamanda pratiklik özellikleriyle de dikkat çekiyor. Düz bagaj zemininde önceki nesle göre daha geniş bir alan sunan Land Cruiser Prado, üçüncü sıra koltuklar kullanımdayken iki 55 cm’lik valiz sığacak kadar alana sahip oluyor. Üçüncü sıra koltuklar katlandığındaysa, üç 86 cm’lik valizin yanı sıra bir 81 cm ve bir 69 cm’lik valiz taşımak mümkün. 

Yeni Land Cruiser Prado'daki 2.8 litrelik turbo dizel motor, gelişmiş sürüş kabiliyeti, daha yüksek yakıt verimliliği ve performans sunmak adına geliştirilmiş. 204 bg güç üreten motor, yeni 8-ileri Direct Shift otomatik şanzımanla eşleştirilmiş. Yeni 8 ileri otomatik vites kutusunun önceki nesil 6-ileri otomatik şanzımana göre yüzde 25 daha hızlı tepkiler verdiği açıklanıyor. 

4e2d031921e7c28297f756e0d9626b4e_1.jpg

Land Cruiser'ın sürekli dört tekerden çekişli teknolojisi, dayanıklılık ve daha sessiz performans için yeniden geliştirilmiş. Torsen diferansiyelde de güncellemeler yapılmış. Merkez ünite gelişmiş performans ve yakıt verimliliği için revize edilirken opsiyonel arka diferansiyel ise daha güvenli sürüş için güçlendirilmiş. Diferansiyel kilitleme sisteminde motordan solenoid tipine geçilmiş. Böylece Land Cruiser Prado, yolda hareketsiz kalınması anında yüzde 85 daha hızlı tepki veriyor (yaklaşık 0.15 saniye) ve zorlu şartlardan daha kolay çıkabiliyor. Dört tekerlekten çekişe sahip araçta H4 ve L4 modlarına geçiş ve yeni diferansiyel kilidi düğmesi, orta konsolda vites kolunun yanına konumlandırılmış.

4e2d031921e7c28297f756e0d9626b4e_2.jpg

Eğim İniş Destek Sistemi (DAC), dik yokuşlarda inişlerde aracın hızını koruyarak tekerlek kilitlenmesi olmadan otomatik olarak dengeli frenleme sağlıyor. Sistem, aracın H4 ve L4 modlarında 4-30 km/s arasındaki hızlarda bir hız sabitleyici gibi kullanılabilecek şekilde geliştirilmiş.

Crawl Kontrol Sistemi ise, zorlu arazi şartlarında düşük hızda ilerlemek için sürücüye yardımcı oluyor. Sistem motor torkunu ve fren basıncını kontrol ederek tekerleklerin patinaj yapmasını ve kilitlenmesini önlüyor. Bu sayede sürücü tüm dikkatini direksiyon ile yönlendirme yapmaya verebiliyor. Crawl Kontrol Sistemi, L4 modunda kullanılabiliyor. Farklı sürüş yüzeyleri ve eğimler için uygun beş farklı hız ayarı bulunuyor.

Yeni Land Cruiser Prado’da yer alan Panoramik Görüntü Monitörü (PVM) de zorlu arazilerde hassas manevralara yardımcı olmak için aracın etrafını gösteriyor. Çoklu Arazi Monitörü ile birlikte, aracın yüksek çözünürlüklü kamerası ve ekranı, sürücünün etrafında ve aracın altında neler olduğunu arka tekerleklerin konumu ile birlikte göstererek net bir görüş açısı sağlıyor. Sürücü kör noktaları kontrol etmek için dört kamera arasında geçiş yapabiliyor. Panoramik Görüntü Monitörü 12 km/s’ye kadar olan hızlarda kullanılabiliyor ve Land Cruiser'da ilk kez konsoldaki düğmenin yanı sıra sesli komutla da etkinleştirilebiliyor. Ayrıca her zaman net bir görüntünün korunmasına yardımcı olmak için arka kamera yıkayıcı da bulunuyor.

Çoklu Arazi Seçim modu ise, farklı arazi koşullarına göre araç performansını otomatik olarak adapte ediyor. Seçilen moda göre aracın yönlendirmesini, tahrik gücünü ve hidrolik fren kontrolünü ayarlıyor. Sistem artık sürücünün koşullar değiştikçe ayarı değiştirmek zorunda kalmaması için ek bir Otomatik mod sunuyor ve değişen koşullara göre sürüş modunda ayarlamalar yapıyor. Çoklu Arazi Seçimi özelliğinde H4 modunda Çamur, Kum, Toprak, Kar ve Otomatik seçenekleri bulunurken L4 modunda Çamur, Kum, Kaya ve Otomatik modları tercih edilebiliyor.

4e2d031921e7c28297f756e0d9626b4e_3.jpg

Toyota, aynı zamanda 2025 yılında Avrupa’da Land Cruiser'ın mild hibrit versiyonunu da tanıtacak. 2.8 litrelik dizel motor, 48V elektrikli motor, kompakt 48V lityum-iyon batarya ve stop-start sistemi ile kombine edilecek. 

Yeni Land Cruiser Prado, dünyanın en zorlu arazi şartlarının üstesinden gelmek üzere geliştirilirken, aynı zamanda sürüşün de sessiz ve konforlu olması için çalışmalar yapılmış. Bu sayede kabinde sessizlikten ve konfordan ödül verilmemiş. Gürültü ve titreşimi azaltmak üzere yapılan kapsamlı çalışmalarla Land Cruiser Prado oldukça sessiz bir kabin atmosferine sahip olmuş. 

Yeni GA-F platformunun yüksek rijitliği de, titreşimi sönümlemede etkili olmuş. Araç rölantideyken veya hızlanırken daha sessiz bir ortam sağlayan Aktif Gürültü Kontrol Sistemi de, gürültü önleyici ses dalgalarını kabin hoparlöründen ileterek sessizliği daha da artırıyor. Bunlara ek olarak yeni motor bağlantı tasarımı, gövde ve çerçeve arasındaki yeni bağlantı elemanları ve araç gövdesine direkt olarak bağlanan koltuk çerçeveleri de konfor seviyesinin artmasını sağlamış.

4e2d031921e7c28297f756e0d9626b4e_4.jpg

Land Cruiser Prado'da, artan off-road kapasitesiyle birlikte yeni ayrık stabilizatör çubuğuna yer verildi. Yeni “Stabilizatör Bağlantı Kesme Mekanizması” (SDM), ilk kez bir Toyota modelinde kullanıldı. Sürücü, kokpit üzerinde bulunan bir kontrol düğmesiyle stabilizatör çubuğunun durumunu değiştirebiliyor. Standart konumdayken Yeni Land Cruiser Prado’nun önceki modele göre yüzde 10 daha fazla artikülasyon değeri bulunuyor. SDM aktif hale getirildiğindeyse bu oran yüzde 10 daha da artış gösteriyor. Bu özellik sayesinde zorlu off-road şartlarında daha yüksek sürüş kabiliyetine sahip olunurken, aynı zamanda daha konforlu ve daha iyi yol tutuş performansı elde ediliyor.

Yeni Land Cruiser Prado’da ilk kez elektrik destekli direksiyon sistemi (EPS) de kullanılmış. Böylece zorlu off-road şartlarında sürüş yaparken hissedilen darbeler minimuma indiriliyor. Ayrıca tüm hızlarda daha direkt direksiyon tepkileri ve kolay manevra kabiliyeti elde ediliyor.

ffe67b3fd134a3c718a028ebc3691b97_1.jpg

Araçta kullanılan yeni elektronik kontrollü fren sistemi, sürücünün tepkilerine daha çabuk yanıt verecek şekilde geliştirilmiş. Frenlerim, doğal ve doğrusal bir frenleme hissi sunacak şekilde optimize edildiği açıklanıyor. Araç denge kontrol sistemi tarafından sağlanan basınç sistemi, geleneksel basınç sistemiyle birlikte çalışarak daha fazla frenleme gücü sağlar. Hidrolik frenlerin motorla gelen rejeneratif frenlemeyle birlikte çalışması yakıt tüketimini de düşürüyor. Yeni Land Cruiser Prado’da önde 340 mm’lik diskler ve arkada 335 mm’lik diskler yer alıyor. 

Toyota, Yeni Land Cruiser Prado'yu kapsamlı T-Mate paketiyle donatmış. En yeni Toyota Safety Sense özelliklerini içeren sistem, daha fazla kaza riskinin önüne geçebilecek şekilde geliştirildi. Kavşakta Çarpışma Önleme Özelliği’ne sahip Ön Çarpışma Önleyici Sistem, Düşük Hızlarda Ani Hızlanmanın Kontrol Altına Alınması Sistemi ve Acil Durum Direksiyon Desteği gibi özellikler yer alıyor. Proaktif Sürüş Desteği düşük hızlarda sürücüye daha fazla yardımcı olurken, park halindeki araçlar ve yoldaki yayalar gibi tehlikeleri tespit ediyor. Aynı zamanda öndeki bir araca yaklaşırken yumuşak bir yavaşlama veya viraj alırken akıcı bir yönlendirme yapılmasını destekliyor. Diğer yeni özellikler arasında Acil Durum Sürüş Durdurma Sistemi bulunuyor. Şerit Takip Sistemi aktif olduğunda sistem sürücünün belirli bir süre yönlendirme, frenleme ve gaz pedalı kullanımı yapmadığı durumları tespit ederek uyarı veriyor. Eğer sürücü hala bir tepki vermezse aracı uygun bir şekilde durdurarak uyarı ışıklarını yakıyor. Güvenli Çıkış Asistanı ise, kapı açılırken arkadan gelen bir araç veya bisiklet yaklaştığında uyarı yaparak kazaların önüne geçmeye yardımcı oluyor.

ÇOK OKUNANLAR