SEKTÖREL › Yeni Mercedes-Benz G-Serisi Türkiye'de...

Yeni Mercedes-Benz G-Serisi Türkiye'de...

09 Ekim 2018 / 01:46 Yeni G-serisi, G 500 ve Mercedes-AMG G 63 modelleri ile satışa sunuldu

Yeni Mercedes-Benz G-Serisi Türkiye'de...

Mercedes-Benz’in ikonik arazi aracı G-Serisi, 39 yılda yaşadığı en büyük değişim sonrasında Türkiye’de satışa sunuldu. İlk aşamada 422 bg gücünde 4-litrelik V8 motora sahip G 500 ve 585 bg gücünde çift turbolu V8 ile donatılan Mercedes-AMG G 63 versiyonlarıyla satışa sunulan yeni G-serisi, 2019’da G 350 d seçeneğini de motor gamına eklemiş olacak. Yeni G-Serisi, LED teknolojisine sahip farlar, gelişmiş sürüş yardım sistemleri, yeni renk seçeneklerine sahip deri döşemeleri, yeni kokpit tasarımı ve yeni yürüyen aksam olmak üzere oldukça kapsamlı yenilikler sunuyor.

G-Serisi yeni neslinde yaklaşık 170 kg kadar hafifledi. Bunun için yüksek dayanımlı çelik ve alüminyum alaşım karışımı malzemeler kullanılırken ayrıca Avusturya’da bulunan Magna Steyr tesislerinde yeni üretim teknikleri de devreye alındı. Karoser farklı çelik türlerinden oluşurken çamurluklar, motor kaputu ve kapılarda ise alüminyum kullanılıyor.

1979 yılından bu yana dış tasarım anlamında neredeyse hiçbir değişikliğe uğramayan G-Serisi, yenilenen versiyonunda da ikonik tasarım unsurlarını kaybetmeden özgün ve karakteristik görünümünü korumaya devam ediyor. Bunun yanında yıllar boyunca teknik açıdan gelişimi sürekli olarak devam eden G-Serisi, en güncel haliyle teknik açıdan olduğu kadar görünüm açısından da tamamen yeni bir dönemin başlangıcını gözler önüne seriyor. 53 mm daha uzun ve 121 mm daha geniş gövdesiyle yeni G-Serisi yollarda olduğu gibi arazide de daha heybetli bir görünüm sergiliyor.

2166be9fb49759b2e57c4bc1b8acc8b9_0.jpg

MODERNİZE EDİLEN KABİN

G-Serisi büyük oranda yeni ve modern bir kokpit tasarımı sunuyor. G-Serisi’nin iç mekânında dış tasarımdaki detayların birçoğunun iç mekânda da kullanıldığı hemen fark ediliyor. Örneğin farların yuvarlak formu kokpitin dış kenarlarındaki havalandırma ızgaralarına yansıyor. İkonik sinyal lambalarının şekli hoparlörlerde de görülüyor.

Tamamen yeni bir tasarım olan gösterge paneli iki adet tüp şeklinde geleneksel göstergeyi bünyesinde barındırıyor. Tıpkı yeni E-Serisi ve S-Serisi modellerinde olduğu gibi isteğe bağlı olarak sürücünün doğrudan görüş alanında olmak üzere sanal göstergelere sahip bir adet büyük ekran ve orta konsolun üst bölümünde konumlanan merkezi bir medya ekranı da sunuluyor. Her biri 12,3 inç büyüklüğünde olan bu iki ekran tek bir cam altında birleşerek geniş dijital ekranlı kokpiti meydana getiriyorlar.

2166be9fb49759b2e57c4bc1b8acc8b9_1.jpg

Yeni G-Serisi, sahip olduğu donanımlar ve 270 mm ön aks yerden yüksekliği ile en zorlu arazi koşullarında bile üstün bir performans ve sürüş keyfi sunuyor. Yenilenen G-Serisi; 24.1 cm'lik akslar arası yerden yükseklik, 10 cm mertebesinde artışla 70 cm su ve çamur geçiş derinliği, 35 derece yanal eğimde sürüş kabiliyeti, 30 derece yaklaşma, 31 derece uzaklaşma ve 26 derece tepe aşma açısı sunuyor. Otomobildeki yeni “G-Mode” özelliği üstün arazi sürüş özellikleri sunma noktasında önemli bir rol üstleniyor. DYNAMIC SELECT üzerinden seçilmiş olan sürüş karakterinden bağımsız olarak üç diferansiyel kilidinden birinin devreye girmesi veya arazi takviyesi LOW RANGE’in devreye alınmasıyla birlikte yeni G-Serisi “G-Mode”a geçiş yapıyor. Söz konusu off-road modu süspansiyonun sertliği ayarlanabilir amortisörlerini, direksiyonu ve gaz pedalının tepkime hassasiyetini ayarlıyor, gereksiz vites değişimini önlüyor ve böylece en zorlu arazi koşulunda bile kontrollü ve yüksek performanslı bir sürüş sunuyor.

ÇOK OKUNANLAR