YENİ MODELLER › Yeni Mercedes-Benz Vito'da yeni nesil teknolojiler

Yeni Mercedes-Benz Vito'da yeni nesil teknolojiler

11 Mart 2020 / 16:23 Mercedes-Benz'in hafif ticari araç modeli Vito'da yeni nesil teknolojiler sunuluyor

Yeni Mercedes-Benz Vito'da yeni nesil teknolojiler

Mercedes-Benz, son beş yıldır Türkiye'nin 9 kişilik hafif ticari araç lideri olan Vito modelini yeniledi. Dış tasarımında ve kabininde hafif çaplı değişiklikler bulunan Vito'nun motor gamında ve teknolojisinde ise dikkat çekici yenilikler mevcut. Hafif ticari araç sınıfının başarılı modelinin yeni nesli Türkiye pazarına yılın üçüncü çeyreğinde sunulacak.

Yeni Vito, gövde renginde ön tamponlarla bütünleşen tamamen yeni bir ön ızgaraya sahip. Izgaranın ortasında konumlandırılan “Mercedes Yıldızı” üç adet siyah çıta tarafından çevreleniyor. Ayrıca tüm Vito versiyonlarında opsiyonel olarak tamamen krom bir ön ızgara da sunuluyor. Yeni Vito’nun kabinindeki en dikkat çekici yenilik ise yeni döşemeler oluyor. Daha önce kullanılan “Tunja” kumaş, yerini esnek bir yapı ve şık bir görünüm sunan “Caluma” kumaşa bırakıyor. Ön konsolun sol ve sağ ucundaki yeni türbin görünümlü havalandırma ızgaraları da kabindeki bir diğer yenilik olarak karşımıza çıkıyor. İsteğe bağlı olarak sunulan Krom Paket kapsamında sunulan Parlak Piyano Siyah orta konsol ise kalite algısını daha da yükseltiyor. 

3074b745409835de5f226782f2ed3ddf_2.jpg

Yenilenmeyle birlikte tüm arkadan itişli Mercedes-Benz Vito versiyonları, verimlilik ve emisyon açısından optimize edilmiş, tamamen Mercedes-Benz teknolojisi ile üretilen, OM 654 kodlu dört silindirli 2.0 litrelik turbo dizel motorla sunuluyor. Dört farklı güç versiyonu ile sunulan motor, giriş seviyesinde 136 bg güç ve 330 Nm tork değerine sahip Vito 114 CDI olarak adlandırılıyor. Bir üst seviyede 163 bg ve 380 Nm değerlerine sahip Vito 116 CDI bulunuyor. En üstte ise 190 bg güç ve 440 Nm tork üreten Vito 119 CDI yer almakta. Tüm bunlara ilave olarak yeni nesil ile birlikte sınıfının en güçlü motoru da Vito 124 CDI'da sunuluyor. Bu motor seçeneği, 239 bg ve 500 Nm değerleri sunarken, 30 Nm ekstra tork sağlayan “Overtorque” özelliğiyle aracı 0’dan 100 km/s hıza 7,9 saniyede ulaştırııyor ve 210 km/s maksimum hız sağlıyor.

3074b745409835de5f226782f2ed3ddf_3.jpg

Yeni OM 654 motor nesli, OM 651 ile kıyaslandığında çok daha verimli ve çevre dostu. Ayrıca daha sessiz ve daha titreşimsiz bir sürüş sunduğu açıklanmakta. Alüminyum gövde ve çelik pistonlu kombinasyon, kademeli yanma işlemi ve sürtünmeyi azaltmaya yönelik silindir yatağı kaplaması NANOSLIDE ve motora yakın egzoz gazı arındırma sistemi gibi gelişmiş teknolojilerle yakıt tüketimini düşürürken, bir başka açıdan emisyonları azaltmaya yardımcı oluyor. Motora yakın konumu sayesinde egzoz gazı arındırma sistemi az ısı kaybıyla en uygun çalışma koşullarında görevini yerine getirebiliyor. Tüm bu gelişmeler ile birlikte; örneğin Vito 119 CDI versiyonunda eski versiyona göre yüzde 13 yakıt tasarrufu sağlanabiliyor. 

Tüm arkadan itişli Vito versiyonlarında 9G-TRONIC otomatik şanzıman sunuluyor. Bugüne kadar sadece Vito Tourer versiyonlarında bulunan yüksek verimlilik seviyesine sahip tork konvertörlü otomatik şanzıman, 7G-TRONIC’in yerini alıyor. Sürücü, DYNAMIC SELECT seçim düğmesi üzerinden “Konfor” ve “Spor” sürüş modlarından birini seçerek vites değişim zamanını ayarlayabiliyor. Sürücü ayrıca “Manuel” modu seçerek direksiyon üzerindeki kulakçıklarla manuel olarak da vites değiştirebiliyor. 

3074b745409835de5f226782f2ed3ddf_0.jpg

AIRMATIC HAVALI SÜSPANSİYON
Ekim 2020 itibarıyla ilk kez Vito modelinde sunulacak olan AIRMATIC havalı süspansiyon, kendini yol ve sürüş şartlarına uyarlıyor. Artırılan yerden yükseklik sayesinde sürüş konforu dalgalı yol yüzeylerinde de korunuyor. Sistem, sürüş ve yol koşuluna bağlı olarak her bir tekerlekte kendini bağımsız olarak ayarlıyor. Sürücü, DYNAMIC SELECT seçim düğmesi üzerinden üç farklı sürüş modundan birini seçebiliyor. 30 km/s hıza kadar normal sürüş seyrinde 35 mm kadar yükselen Vito, daha yüksek hızlarda normal yükseklik seviyesine geriliyor. Konfor modunda standart yüksekliğini koruyan Vito, aracın 110 km/s ve üzerinde hızlara çıkmasıyla tüketimi dengelemek için 10 mm kadar alçalıyor. Sport sürüş modunda araç hızından bağımsız olarak Vito 10 mm alçalıyor. Ayrıca seçilen sürüş programından bağımsız olarak pnömatik yükseklik ayarı tam otomatik ve yük durumuna göre de çalışıyor. Bu aynı zamanda römorklu kullanımda da daha sabit bir sürüş sağlıyor.

3074b745409835de5f226782f2ed3ddf_1.jpg

Aktif Fren Yardımcısı, DISTRONIC ve dijital iç dikiz aynası gibi özelliklerin eklenmesiyle Vito'da daha önce 10 adet olan güvenlik ve sürüş yardım sistemi sayısı 13'e ulaşmış. Vito’nun kapalı kasa versiyonu hava yastıkları ve sürücü ve ön yolcu için emniyet kemeri uyarısını standart olarak sunan ilk ticari araç oluyor. 

ÇOK OKUNANLAR