SEKTÖREL › Yeni otomotiv devinin ismi STELLANTIS oldu

Yeni otomotiv devinin ismi STELLANTIS oldu

16 Temmuz 2020 / 12:46 Fiat Chrysler Automobiles ve Groupe PSA birleşmesi STELLANTIS adında yeni bir dev yarattı

Yeni otomotiv devinin ismi STELLANTIS oldu

Fiat Chrysler Automobiles NV ("FCA") ve Peugeot SA ("Groupe PSA") 18 Aralık 2019'da açıklanan Birleşme Anlaşması’nda belirlendiği şekilde 50:50 oranlı birleşmenin tamamlanmasına doğru ilerlerken, önemli bir adım daha atıldı: Yeni grubun kurumsal isminin STELLANTIS olacağı duyuruldu.

STELLANTIS “Yıldızlarla aydınlanmak” anlamına gelen Latince “Stello” fiiline dayanıyor. Bu isim, iki şirketin bir araya gelerek bir sonraki ulaşım döneminin yeni liderlerden birini yaratacak. Dev oluşum, yeni ve güçlü şirket kültürlerinden ilham alıyor. STELLANTIS küresel bir işletmenin ölçeğini; gelecek on yıllar için sürdürülebilir mobilite çözümleri sunabilecek olağanüstü bir genişlik ve yetenek derinliği, bilgi birikimi ve kaynak ile birleştirecek. İsmin Latin kökenleri, kurucu şirketlerinin zengin tarihine övgüde bulunurken, astronomi çağrışımı, endüstriyi değiştiren bu birleşmeyi yönlendiren gerçek iyimserlik, enerji ve yenilenme ruhunu yansıtıyor. 

Yeni ismin belirleme süreci, Birleşme Anlaşması ilan edildikten hemen sonra her iki şirketin üst yönetiminin dahil edilmesiyle ve Publicis Group’un çalışmalarıyla başladı.   STELLANTIS ismi yanlızca grup düzeyinde bir kurumsal marka olarak kullanılacak. Sürecin bir sonraki adımı, isimle birlikte kurumsal marka kimliği oluşturacak olan bir logonun yaratılması olacak. 

STELLANTIS Grubunun kurucu markalarının isimleri ve logoları değişmeden kalacak. Daha önce belirtildiği gibi, birleşme sürecinin tamamlanmasının, her iki şirketin hissedarlarının kendi Olağanüstü Genel Kurul toplantılarında onay vermesi, antitröst ve diğer yasal gereklerin karşılanması da dahil olmak üzere geleneksel kapanış koşullarına bağlı olarak 2021'in ilk çeyreğinde gerçekleşmesi beklenmekte. 

ÇOK OKUNANLAR