LANSMAN › Yeni Peugeot'lar çok iddialı

Yeni Peugeot'lar çok iddialı

30 Mayıs 2011 / 14:02 Peugeot, tamamen elden geçirdiği 308 ve yepyeni 508 modelleriyle pazar payını arttırmayı hedefliyor

Yeni Peugeot'lar çok iddialı
Geçtiğimiz yılın başında yeni marka kimliğini yepyeni bir logo ile lanse eden Peugeot, model gamını da bu doğrultu da yeniliyor. Geçtiğimiz yıl RCZ modelini piyasaya sunan Fransız markanın 2011 yenilikleri arasındaysa, kapsamlı değişiklikler gerçekleştirdiği 308 ve yepyeni bir otomobil olarak pazara sunduğu 508 modelleri bulunuyor. Bu iki yeni Peugeot’nun basın lansmanı, kalabalık bir gazeteci topluluğunun katılımıyla Rodos adasında gerçekleştirildi. Ajansotomobil olarak bu organizasyonda yeni Peugeot modellerini yakından inceleme fırsatı bulduk.

PEUGEOT 508
Peugeot 508, yeni modellerle hareketlenen D segmentinin en iddialı seçeneklerinden biri. Markanın 407 modelinin yerini alan otomobil, aynı zamanda üretimi son bulan 607'nin de dahil olduğu bir üst segment müşterilerini de hedef alıyor. Peugeot 508, 407'den her yönüyle farklı bir otomobil. 9.2 cm daha fazla olan dingil mesafesi sayesinde daha geniş bir kabine sahip olan araç, diz mesafesi 5.3 cm artan arka koltuğunda da patronlara yakışır bir konfor sunuyor. Bunun yanında yeni modelin sadece kabini değil, bagaj bölümü de daha geniş. 508’in sedan versiyonu bagajdaki ek bölme dahil 545 lt, SW versiyonuysa 660 litrelik bagajlara sahipler.

4.79 metre uzunluğundaki (SW: 4.81 m) 508, her iki gövde tipinde de son derece sportif ve dinamik bir görünüm sunuyor. Ön tasarımını, markanın SR1 konsept otomobilinden alan 508, 0.25 Cd'lik (SW: 0.26 Cd) rüzgar sürtünme katsayısıyla aerodinamik açıdan da çok iyi bir noktada. Orta sınıf Fransız ayrıca, iç mekanda sunduğu yüksek kalite hissiyle de çıtayı birkaç kademe yukarı taşımış gibi görünüyor. 508’in kabini, yumuşak dokulu plastikler ve kaliteli kaplamalarla son derece şık.

Access, Active, Allure ve GT olmak üzere 4 farklı ekipman seviyesi ile pazara sunulan 508, donanım açısından da artık daha iddialı. Otomobilde versiyona bağlı olarak standart veya opsiyonel olarak sunulan; Navigasyon, renkli Head Up ekranı, dört bölgeli otomatik klima, akıllı ışık sistemli yönlendirmeli xenon farlar, viraj aydınlatması, anahtarsız giriş ve çalıştırma sistemi, elektronik park fren sistemi, sürücü için elektrikli bel masajı, yol bilgisayarı, JBL hi-fi ses sistemi gibi donanımlar bulunuyor.

Zengin bir motor gamına sahip olan 508’in baz versiyonunda, Auto6R adındaki otomatikleştirilmiş manuel şanzımanla birlikte sunulan 120 bg gücündeki 1.6 litrelik VTi benzinli motor görev yapıyor. 6 ileri manuel ya da otomatik şanzımanla alınabilen 156 bg'lik 1.6 THP motorsa, otomobilin güçlü benzinli versiyonu olarak sunuluyor. 508’in dizel motor gamıysa daha zengin. Giriş seviyesindeki dizel versiyonda, 112 bg gücünde 1.6 HDi motora görev verilmiş. Ayrıca bu motorun bir de, daha düşük tüketim için Auto6R şanzıman ve yeni nesil Stop&Start sistemiyle donatılan e-HDi versiyonu da bulunuyor. Otomobilin diğer dizel seçenekleriyse 163 bg gücünde 2.0 lr ve 204 bg gücünde 2.2 lt HDi ünitelerden oluşuyor. Sadece otomatik şanzımanla sunulan 2.2 litrelik seçenek, 508’in GT versiyonunda sunuluyor. Özel bir yürüyen aksama sahip olan bu versiyon, performansı, düşük tüketimle birlikte sunmayı hedefliyor.

Mart ayının ortalarından itibaren müşterilere teslim edilmeye başlanan 508’in Sedan ve SW (Sport Wagon) gövde tipleri aynı motor, donanım seçenekleri ve aynı fiyat etiketleriyle sunuluyor. Yani daha fazla hacime ihtiyaç duyanlar 508 Sedan yerine aynı rakamı ödeyerek 508 SW satın alabilirler. 56.100 TL’den başlayan fiyat etiketleri taşıyan 508’in bu yıl (9 aylık süreçte) 5000 adetlik bir satışa ulaşması, 2012 yılındaysa 8000 adetlik satışla yüzde 20 segment payı elde etmesi hedefleniyor.

PEUGEOT 308
Peugeot’nun lanse ettiği bir diğer yenilik olan 308 aslında tamamen yeni değil, ancak bu otomobilde çok kapsamlı bir değişim sözkonusu. Ön tasarımı olduğu gibi yenilenen 308, yeni motor kaputu, yeni tamponları, dinamik bi-xenon seçenekli ve titanium zeminli yeni tasarım farları, daha fazla krom detay ve yeni marka logosuyla artık daha çekici görünüyor. Bu değişikliklerin yanısıra, öne eklenen bumerang formlu LED gündüz farları da araca adeta yeni bir kimlik kazandırıyor. Yeni gövde renkleri ve jant seçeneklerine kavuşan 308’in kabiniyse krom detaylar, parlak siyah kaplamalar ve kaliteli materyallerle artık daha elit bir görünüme sahip.

308’de teknik açıdan da bazı önemli yenilikler bulunuyor. Ağırlığın 25 kg düşmesini sağlayan daha hafif, ancak mukavemeti yüksek yeni gövde bağlantıları, büyük fren diskleri ve Bosch 8.1 ESP sistemi bunlardan bazıları. Peugeot 308’in artık bir de e-HDi versiyonu bulunuyor. Manuel ya da Auro6R adında robotize şanzımanla kombine 112 bg gücündeki HDi turbo dizel motora sahip olan bu versiyonda;  düşük yuvarlanma direncine sahip 16 inçlik lastikler ve 400 ms gibi çok kısa bir sürede, sarsıntısız bir şekilde çalışan yeni nesil Stop&Start sistemi yeralıyor. Peugeot, e-HDi teknolojisiyle emisyon değerlerini ciddi oranlarda azaltmayı ve emisyonu 2011 yazında 98 g/km seviyesine düşürmeyi hedefliyor.
 
1.6 e-HDi’ın yanısıra, 308 ülkemizde 92 bg gücünde 1.6 litrelik başka bir turbodizel motor seçeneğine daha sahip olacak. Aracın benzinli motor gamıysa güçleri 120 ile 200 bg arasında değişen 3 farklı üniteden oluşacak. GTi logolu 200 beygirlik versiyon, ülkemize müşteri isteğine bağlı olarak ithal edilecek. 17 Haziran itibariyle pazara sunulacak olan 308, donanım yönünden de yerini aldığı modelden daha iddialı bir otomobil.

Bahadır BEKTAŞ / Rodos

Peugeot 308 ve 508'in detaylı fotoğraflarını ve 308'in yurtdışı reklam filmini aşağıda görebilirsiniz...

ÇOK OKUNANLAR