LANSMAN › Yeni Toyota Hilux iddialı geldi

Yeni Toyota Hilux iddialı geldi

23 Eylül 2020 / 20:01 Teknolojisi, konfor seviyesi ve donanım özellikleri iyileştirilen yeni Hilux 252.000 TL’den başlıyor

Yeni Toyota Hilux iddialı geldi

Dünyanın en zorlu coğrafyalarıyla dahi baş edebilen Toyota Hilux'ın yeni nesli Türkiye pazarına sunuldu. Bayburt'ta bulunan ve dünyanın en tehlikeli yollarından biri olarak anılan D915'te çekilen etkileyici video görüntüleri eşliğinde lanse edilen yeni Hilux, yenilmez kimliğini geliştirdiği gibi konforlu yapısı ve teknolojik özellikleriyle şehir kullanımına da uyum sağlayan bir pick-up olarak karşımıza çıkıyor.

Türkiye pazarına 252.000 TL’den başlayan fiyatlarla sunulan Hilux, Invincible adında yeni bir versiyona da sahip. En üst donanım seviyesi olarak sunulan ve sadece 4x4 aktarmayla satın alınabilen bu versiyon, Hilux'ın fiyat listesinin en tepesinde yer alıyor ve 319.900 TL'lik fiyat etiketi taşıyor. Tüm versiyonları 150 bg güç ve 400 Nm tork verileri sunan 2.4 litrelik dizel motorla donatılan Hilux, 6-ileri manuel veya 6-ileri otomatik şanzımanla satın alınabiliyor.

fe861b2d3af1f5e2595b63d4e05f3ee0_2.jpg

Hilux, artık daha güçlü ve dikkat çekici bir görünüm sunuyor.  Ön tamponu, ön ızgarası ve LED farları yeniden tasarlanan otomobil, LED ön sis farları ve LED stoplarıyla da şık bir görünüm sunuyor. 18 inçlik alüminyum jant tasarımlarıyla daha göz alıcı bir görünüm sunan Hilux’ta, mevcut renk seçeneklerine Egzotik Kırmızı, Safir Mavi ve Güz Bronzu olmak üzere üç yeni alternatif daha eklenmiş durumda.

5.325 mm uzunluğa, 1.900 mm genişliğe (versiyona göre 1.855 mm) ve 1.815 mm yüksekliğe sahip olan Hilux, 29 derecelik yaklaşma ve 27 derecelik uzaklaşma açısı sunuyor. 310 mm’lik sürüş yüksekliğine sahip olan aracın maksimum su geçiş derinliği ise 700 mm olarak açıklanıyor.

d3f7f9f0c1b6881a2c11489076c7be4b_4.jpg

3 FARKLI DONANIM SEVİYESİ
Toyota, yenilenen Hilux'ı Adventure, Hi-Cruiser ve az önce bahsettiğimiz Invincible olmak üzere 3 farklı donanım seviyesiyle satışa sunuyor. Hi-Cruiser ve Invincible donanım seviyeleri; premium LED farlar, LED arka stop lambaları, 18 inç alaşım jantlar gibi özelliklerle öne çıkıyor. Bununla birlikte her donanım seviyesinde 8 inç dokunmatik ekran, ön ve arka park sensörleri standart olarak yer alıyor. Geliştirilmiş 8 inç ekrana sahip multimedya sistemi, daha hızlı bir yazılım ve ekran tepkileriyle araç içi deneyimi ileriye taşırken; Apple CarPlay ve Android Auto akıllı telefon entegrasyonlarına da uyumla hale getirilmiş. Güncellenmiş kabinde de yeni sürücü göstergesi tasarımı ve mekanik düğmelerin kombinasyonuyla kolay bir kullanım elde edilmiş.

DAHA DİKKAT ÇEKİCİ VE ŞIK: INVINCIBLE
Hilux gamının en üstünde yer alan Invincible versiyonu her şartta konfor ve şıklıktan ödün vermek istemeyenlere hitap ediyor. Hilux’ın yüksek arazi kabiliyeti, Invincible ile birlikte en yüksek donanım özellikleriyle kombine edilmiş. Dış ve iç tasarım detaylarıyla diğer versiyonlardan ayrılan Invincible, aynı zamanda birçok konfor özelliği de sunuyor. Bu versiyonda modele özgü LED far tasarımı, 18 inç siyah alüminyum alaşımlı jantlar, farklı ön tampon, koyu gri tampon altı koruması ve dış aynalar, mat siyah arka kasa roll-bar, siyah boyalı sürgülü kapak, modele özgü çamurluk üst koruyucu ve koyu gri arka tampon gibi farklılıklar yer alıyor.

d3f7f9f0c1b6881a2c11489076c7be4b_0.jpg

Invincible’ın kabininde ise diğer versiyonlara ek olarak deri koltuk döşemesi, ısıtmalı ön koltuklar, ısıtmalı direksiyon simidi, elektrikli ayarlanabilir ön sürücü koltuğu, segmentinde tek olan 9 hoparlörlü JBL Premium ses sistemi, mat gri detaylar ve kapı içlerindeki ambiyans aydınlatmaları öne çıkıyor. Bununla birlikte Hilux’ın Invincible versiyonunda özel anahtar tasarımı da dikkat çekiyor.

Toyota, yenilenen Hilux ile araç dinamiklerinde ileriye doğru bir adım daha atmayı başarmış. Süspansiyonda yapılan geliştirmelerle birlikte daha konforlu bir sürüş elde edildiği açıklanıyor. Hilux’ta daha iyi sürüş kalitesi ve konfor adına süspansiyonun yanı sıra direksiyon sisteminde de geliştirmeler yapılarak daha akıcı bir sürüş karakteri elde edilmiş.

d3f7f9f0c1b6881a2c11489076c7be4b_3.jpg

Hilux'ın 4x4 versiyonlarında sunulan aktif elektronik çekiş kontrol sistemi A-TRC, üst versiyonlarda araç 4x2 moduna alındığında da aktif hale gelebiliyor. Böylelikle şehiriçi kullanımlarında da daha güvenli viraj dönüşü ve daha az yakıt tüketimi sağlanmış. Hilux'ın römork çekme kapasitesi de 450 kg artışla 3.5 tona ulaşmış. 

Yeni Hilux, aktif ve pasif güvenlik donanımlarını da ihmal etmiyor. Her versiyonda sürücü ve yolcu ön/yan hava yastıkları, ön ve arka yolcular için perde hava yastıkları, sürücü diz hava yastığı olmak üzere 9 hava yastığı standart olarak sunulurken; Acil Fren Uyarı Sistemi (EBS), Araç Denge Kontrol Sistemi (VSC), Bozuk Yol Gövde Hareket Kontrol Sistemi, Yokuşta Kalkış Destek Sistemi (HAC), Römork Savrulma Kontrol Sistemi (TSC) ve Eğim İniş Kontrol Sistemi (DAC) gibi özellikler de standart donanım listesinde yer alıyor. Hi-Cruiser ve Invincible versiyonlarında ise Toyota Safety Sense özellikleri ile beraber Yaya ve Bisikletli Algılama Özellikli Ön Çarpışma Önleyici Sistem (PCS), Şerit Takip Sistemi (LDA) ve Adaptif Hız Sabitleme Sistemi (DRCC) bulunuyor.

d3f7f9f0c1b6881a2c11489076c7be4b_1.jpg

"2021 yılında 3.500-4.000 adetlik satış hedefimiz bulunuyor"
Yeni Hilux’ın lansmanında konuşma yapan Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş. CEO’su Ali Haydar Bozkurt, pick-up segmentinin çok rekabetçi bir segment olduğunu belirterek “Hilux yenilmez ve durdurulamaz kimliği ile kendini kanıtlayan ve çok tercih edilen bir model. Yeni Hilux’ın güçlü duruşu ve konforuyla bu potansiyeli çok daha yukarıya taşıyacağına inanıyoruz. Avrupa’daki emisyon normlarına uyan Hilux ile bugüne kadar 52.155 adetlik satış gerçekleştirdik. Hayranlık uyandıracak Yeni Hilux için 2020 sonuna kadar 1000’e yakın, 2021 yılında ise 3.500-4.000 adetlik satış hedefimiz bulunuyor. Hafif ticari araç segmentinde Hilux ile yer alırken, gelecek yıl da CDV modelimiz olan Proace City’nin ürün gamımıza katılmasıyla hafif ticari araç pazarında iddiamızı güçlü bir şekilde ortaya koyacağız” dedi. 

Pick-up segmentinin SUV pazarından da pay almaya başladığını sözlerine ekleyen Bozkurt “Yeni Hilux Invincible modelinde SUV’da bile olmayan özellikler var. SUV kitlesinden pick-up’a doğru bir kayma yaşanacaktır. Şehirde de SUV konforunu Hilux’ta hissedenler günlük kullanım için bu modelimizi tercih edeceklerdir. Bu amaçla tasarımının yanı sıra yüksek konforu ve donanımlarıyla dikkat çeken Yeni Hilux’ların yüzde 70’lere yakını üst donanımlı Invincible ve High-Cruiser versiyonlarından oluşacaktır. Perakende satışlarda ise Invincible versiyonu satışlarımızın yüzde 50’den fazlasını oluşturacaktır.” şeklinde konuştu. 

ÇOK OKUNANLAR