YENİ MODELLER › Yeni Volkswagen Amarok seneye geliyor

Yeni Volkswagen Amarok seneye geliyor

07 Temmuz 2022 / 23:23 Her açıdan geliştirilmiş ikinci nesil Amarok 2023'ün ilk çeyreğinin sonunda Türkiye'de olacak

Yeni Volkswagen Amarok seneye geliyor

Volkswagen Ticari Araç, pick-up modeli Amarok’un yeni neslini tanıttı. Yıl sonunda Güney Afrika, 2023 yılının ilk çeyreğinin sonunda ise Türkiye ve Avrupa  pazarına sunulması planlanan yeni Amarok, Güney Afrika'da üretiliyor. 

Tamamen yenilenen ikinci nesil Amarok, Volkswagen'in yeni tasarımı çizgisine uygun bir görünüm sunuyor. Geniş bir model gamına sahip olan Amarok’ta "Life" ve "Style" dışında off-road tasarımlı "PanAmericana" ve özel tasarımlı "Aventura" versiyonları da bulunuyor. Amarok'un PanAmericana, Aventura ve Style versiyonlarında yolu gündüz gibi aydınlatan ve kusursuz bir ışık tasarımına sahip olan “IQ.Light - LED matrix farlar” sunuluyor. PanAmericana ve Aventura versiyonlarında aracın ön yüzünde çapraz barların altındaki radyatör ızgarası ile oluşan özgün X tasarımı dikkat çekiyor. Plakalığın üzerinde ise kabartma “Amarok” yazısı yer alıyor.

d3deb2158b731050e902daaf346d5686_0.jpg

Bir önceki neslinde olduğu gibi yeni Amarok’ta da güçlü çamurluk davlumbazları bulunuyor. 21 inçe kadar alaşım jantları çevreleyen çamurluklar güçlü bir görünüme sahip. Yan paneller ise Amarok’un kaslı görünümünü destekliyor. Yeni Amarok arka görüntüsüyle de çekiciliğini devam ettiriyor. Yeni Amarok’ta C şeklindeki stop lambaları dikkat çekerken, PanAmericana ve Aventura versiyonlarında ise LED teknolojisi standart olarak sunuluyor. 

dbe3ab8893d316b08cba32622703cf55_0.jpg

Yeni Amarok'un 5.350 mm'lik uzunluğu ilk neslinden yaklaşık 10 cm daha fazla. Aks mesafesi ise 17 cm artarak 3.270 mm’ye çıkmış. Artan aks mesafesi özellikle ikinci koltuk sırasında daha fazla alan sağlıyor. Değişen gövde orantıları araca daha keskin bir görünüm sağlarken aynı zamanda daha iyi yaklaşma açıları sunarak aracın arazi becerilerini iyileştirmiş. Birçok pazarda standart olarak dört tekerlekten çekişle sunulacak olan yeni Amarok'un arazi yetenekleri ve önceden 50 cm olan su geçiş derinliği 80 cm olarak geliştirilmiş. 

e3d788990d96a8078b60ff1c7b2d009b_1.jpg

Yeni Amarok’un kargo alanı da oldukça geniş. Önceki nesilde olduğu gibi, çamurluk davlumbazları arasında bir Euro paleti enlemesine koyacak alan bulunuyor. Aracın arka bölümüne konan yükler ise, her biri 500 kilograma kadar yük taşıyabilen kargo zeminindeki kancalarla bağlanabiliyor. Maksimum taşıma kapasitesi ise bir önceki nesline göre 160 kg artırılarak 1,16 tona yükselmiş. Kargo alanı, elektrikli bagaj kapağı ile kapatılabiliyor. Rulo şeklinde çalışan elektrikli bagaj kapağı kargo alanından, araç içinden veya uzaktan kumanda ile açılıp kapatılabiliyor.

e3d788990d96a8078b60ff1c7b2d009b_2.jpg

350 kg sabit tavan yük taşıma kapasitesi sunan Amarok ayrıca dört kişilik bir tavan çadırını taşıyabiliyor. Ayrıca aksesuar seçeneklerinde 21 inçe kadar alaşım jantlar, arazi lastikleri (18 inçe kadar) ve çeşitli çeki demiri bağlantıları bulunuyor.

Amarok, yeni neslinde daha dijital bir kabin sunuyor. Ekran boyutları versiyona bağlı olarak değişiklik gösteriyor. Standart olan 8 inçlik dijital gösterge Style ve üzeri versiyonlarda 12 inç oluyor. Bilgi ve eğlence sistemi için ise tablet formatında 10 inç dokunmatik ekran bulunurken, bu ekran Style ve üzeri versiyonlarda ise 12 inç olarak sunuluyor. İç mekanda kullanımı kolay, dijital işlevselliği yüksek ve ergonomik olarak yapılandırılmış düğmeler bulunuyor. Versiyona bağlı olarak araç içerisinde bulunan alüminyum detaylar kalite algısını yukarıya taşıyor. 

dbe3ab8893d316b08cba32622703cf55_2.jpg

PanAmericana ve Aventura versiyonlarında standart ve diğer versiyonlarda opsiyonel olarak sunulan Harman Kardon ses sistemi yeni Amarok için özel olarak geliştirilmiş. PanAmericana ve Aventura modellerinde aynı zamanda zarif kontrast dikişlere sahip deri görünümlü gösterge paneli standart olarak sunuluyor. Aracın premium pozisyonlandırması yeni koltuklarla da devam ediyor. PanAmericana ve Aventura  modellerinde sürücü ve ön yolcu koltukları elektrikli ve 10 yöne ayarlanabiliyor. Style versiyonunda standart olarak ArtVelours koltuk kumaşı sunulurken, PanAmericana ve Aventura versiyonlarında kaliteli deri kullanılıyor.

dbe3ab8893d316b08cba32622703cf55_3.jpg

BEŞ FARKLI TURBO BESLEMELİ MOTOR
Yeni Amarok ile dört adet turbo dizel (TDI) ve bir adet turbo benzinli (TSI) motor sunuluyor. Motorların her biri yüksek verimlilik seviyesi ve yüksek torklarıyla dikkat çekiyor. Yeni Amarok Türkiye pazarına 2.0 litre TDI (209 bg) ve 3.0 litre V6 TDI (250 bg) motor seçenekleriyle sunulacak. Türkiye pazarındaki tüm Amarok versiyonlarında 10-ileri otomatik şanzıman ve dört tekerlekten çekiş sistemi (4MOTION) standart olarak bulunacak. Yeni şanzıman, önceki 8-ileri otomatik şanzımanın yerini alıyor. Güç-aktarma sistemi yeni Amarok'un her türlü arazi koşullarında ilerlemesini sağlıyor ve motor seçeneğine bağlı olarak 3,5 tona kadar çekme kapasitesine izin veriyor. 

20'DEN FAZLA SÜRÜŞ DESTEK SİSTEMİ
Altı adede kadar sürüş modu sunan yeni Amarok'un kullanımı, bir dizi sürüş destek sistemiyle daha da kolaylaştırılmış. ACC+ Adaptif Hız Sabitleme (kamera taramaları ile otomatik hız kontrolüne yol işaretlerini ekliyor) ve IQ.LIGHT�"LED Matrix Far Amarok'taki yeni teknolojiler arasında bulunuyor.

ÇOK OKUNANLAR