GÜNDEM › BMW tamamen karbon fiber jant üretecek

BMW tamamen karbon fiber jant üretecek

21 Şubat 2014 / 21:17 Alman üretici tamamen karbon fiber jantlarını önümüzdeki iki yıl içinde tanıtmayı hedefliyor

BMW tamamen karbon fiber jant üretecek

Geçtiğimiz hafta içerisinde Washington Moses Gölü’ndeki karbon fiber fabrikasını genişletme planlarını açıklayan Bavyeralı üreticinin bu hamleyi yapmasının ardındaki nedenlerden bir tanesi belli oldu. Britanya medyasında çıkan haberler markanın önümüzdeki iki yıl içerisinde tamamen karbon fiberden jant üretmeyi planladığını ortaya koydu. BMW şu anda karbon fiberden direksiyon, tek parça kardan mili ve karbon-plastik bir bileşim üretiyor.

BMW’nin üzerinde çalıştığı tek şey tamamen karbon fiber jant değil. Alman markanın planları arasında karbon fiber/alaşım hibrit bir jant da yer alıyor. BMW’nin hafif yapı yöneticisi Franz Storkenmaier üzerinde çalıştıkları hibrit jantın standart janttan yüzde 25, tamamen karbon fiber jantın ise standart janttan yüzde 35 daha hafif olduğunu söylüyor.

Storkenmaier ayrıca bu jantların standart jantlara göre daha dayanıklı olduğunu açıklıyor. Yukarıda bahsettiğimiz karbon fiber direksiyon ise henüz Avrupa Birliği onayını almış değil. Bu direksiyon, daha önce karbon fiber uygulaması yapılan direksiyonların sahip olduğu metal iskeletin aksine sahip olduğu tamamen karbon iskelet ile dikkat çekiyor.

Bir not olarak düşmek gerekirse, tamamen karbon fiber jantlar Koenigsegg tarafından Agera R modelinde 2012 yılından beri sunuluyor.

Haber: Ege Geçyatan

ÇOK OKUNANLAR