SEKTÖREL › Bosch'dan 100 milyonuncu yakıt modülü

Bosch'dan 100 milyonuncu yakıt modülü

23 Ağustos 2011 / 01:40 Dizel ve benzinli motorlar için dağıtıcı modüller üreten Bosch, 100 milyonuncu yakıt besleme modülünü pazara sundu

Bosch'dan 100 milyonuncu yakıt modülü
1997 yılında Çek Cumhuriyeti’nde Alfa Romeo 156’nın dağıtıcı modüllerinin üretimine başlayan Bosch, 100 milyonuncu yakıt besleme modülünün üretim bandından çıkmasıyla önemli bir kilometre taşını geride bıraktı. Bugün České Budějovice (Çek Cumhuriyeti), Campinas (Brezilya) ve Xian’daki (Çin) tesisler dahil olmak üzere dünya genelinde altı lokasyonda bu parçaları üreten Bosch, kompakt sınıftan daha güçlü otomobillere kadar tüm araç segmentleri için çözümler sunuyor.

Birçok uluslararası otomobil üreticisi için önde gelen dağıtıcı modül tedarikçisi konumunda olduklarını belirten Bosch Benzin Enjeksiyon Sistemleri başkanı Dr. Rolf Bulander, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Çeşitli pompalar, basınç regülatörleri ve yakıt göstergeleriyle birlikte bunların modüler tasarımı, parçaların hızlı bir şekilde otomobil üreticilerine özgü ihtiyaçlarına uyarlanmasına olanak tanıyor” dedi.
 
Çok küçük bir alan kaplayan Bosch yakıt besleme modülleri, her türlü yakıt deposu türüne uyum gösteriyor. Ayrıca hafif ve yüksek verimli olması nedeniyle CO2 (karbondioksit) emisyonlarını düşürmeye yardımcı oluyor. Ağır kullanım şartları ve kötü yakıt kalitesinin üstesinden gelecek nitelikte tasarlanan modüller, E100’e kadar etanol karışımları veya yüzde 15 metanol katkı maddeleri gibi aşındırıcı yakıtlarla da kullanılabiliyor.

Yakıt dağıtıcı modüller nasıl çalışır?
Dağıtıcı modüller, benzin veya dizel enjeksiyon sistemlerine yakıt besler ve günümüzde aracın yakıt deposuna tamamen entegredir. Modüller, bir yakıt filtresi ve yakıt basıncı regülatör valfinin yanı sıra sabit veya talebe göre düzenlenen bir oranda gereken yakıt miktarını depodan motora taşıyan bir elektrik pompasını da içeren çeşitli parçalardan oluşur. Bunlar aynı zamanda araç viraj alırken entegre pompa için bir yakıt haznesi olarak görev yapan basınç dengeleme komponenti ve depoda ne kadar yakıt olduğunu ölçen bir yakıt göstergesi içerir.

ÇOK OKUNANLAR