SEKTÖREL › Citroen ë-Berlingo Van bu yıl yollara çıkacak

Citroen ë-Berlingo Van bu yıl yollara çıkacak

17 Ocak 2021 / 22:36 Citroën, elektrikli ë-Berlingo Van’ı 2021'in ikinci yarısında Avrupa pazarına sunacak

Citroen ë-Berlingo Van bu yıl yollara çıkacak

Citroën, elektrikli sürüşün tüm avantajlarını modülerlik ve yükleme kapasitesinden ödün vermeden kullanıma sunan ve tamamen yeni teknolojilerle profesyonel kullanıcılara daha fazla üretkenlik sağlayan hafif ticari modeli Berlingo'nun elektrikli versiyonu ë-Berlingo Van'ı yılın ikinci yarısında yollara çıkaracak.

Citroen ë-Berlingo Van, 50kWh kapasiteli lityum-iyon batarya ile sürüş koşullarına bağlı olarak 275 km’ye varan elektrikli sürüş menzili sunuyor. ë-Berlingo Van, Groupe PSA’nın gelişmiş e-CMP platformu üzerine yükseliyor. ë-Berlingo Van, elektrikli sürüş menzilini en üst seviyeye çıkartmak için fren veya yavaşlama anında oluşan enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürüyor. Koltukların ve yükleme zemininin altında gizlenen bataryalar, aracın iç hacmi ile kargo alanına etki etmiyor ve sekiz yıl veya 160.000 km (bu garanti süresinin sonunda %70 batarya kapasitesi ile) garanti ile uzun kullanım ömrü sunuyor. Bir yıl veya 20.000 km sonra ve ardından her iki yıl veya 40.000 km sonra gerçekleştirilen bakım sonrasında bir batarya kapasite belgesi düzenleniyor.

45ae0cfb80ab42ecc645dfd78be5944b_0.jpg

Elektrikli Berlingo Van sürüş koşullarına ve sürüş moduna bağlı olarak güç üretimini ayarlayan 100 kW/136 bg güce ve 260 Nm torka sahip bir elektromotorla donatılmış. Sürücü sürüş modunu konsoldaki seçim düğmesiyle seçebiliyor. Sistem, Normal sürüş modunda 80 kW/180 Nm kullanıma sunuyor ve menzil ile sürüş dinamizmi arasında ideal bir denge oluşturuyor. Eko sürüş modu 60 kW/190 Nm üretiyor ve güç üretimini kısarken ısıtma ve iklimlendirme sisteminin kullanımını kısıtlayarak, ancak devre dışı bırakmadan enerji tüketimini optimize ediyor. Güç modu 100 kW/260 Nm üretiyor ve maksimum yükleme kapasitesi dahil her zaman etkileyici bir sürüş performansı sunuyor. ë-Berlingo Van tercih edilen sürüş moduna bağlı olarak 130 km/s hıza ulaşabiliyor.

PROFESYONEL KULLANIMA UYGUN ŞARJ SÜRELERİ

Citroen'in elektriklisi, standart şarj soketinden 30 dakikada yüzde 80 şarj kapasitesi sağlayan süper hızlı şarja kadar farklı şarj seçenekleri sunuyor. Basit bir Green'Up soket, bataryanın büyük bölümünün bir gecede şarj edilmesini sağlayarak bir günlük kullanım için hazır hale getiriyor.

Standart olarak sunulan ev tipi Mod 2 kablo evde, iş yerinde veya araç parkında kullanım için devreye giriyor. Bu şarj modu standart 8A soketi veya gelişmiş 16A soket (Green’Up ünitesi ve soketi) ile uyumlu olup şarj süresini yarıya indiriyor ve bataryayı 15 saatten daha kısa sürede tamamen veya 5 saat 30 dakikada 100 km’lik menzil için şarj ediyor. 

Bireysel veya halka açık hızlı şarj, 3,7 ila 22 kW Wallbox hızlı şarj ünitesi kurulumunu ve isteğe bağlı olarak sunulan Mod 3 kablosu gerektiriyor. Böylece %0’dan %100’e şarj etmek için 7 saat 30 dakika (tek fazlı 7,4 kW Wall Box) veya 5 saat (üç fazlı 11 kW Wall Box) yeterli oluyor.

Halka açık bir istasyonda süper hızlı şarj, şarj cihazına entegre Mod 4 kablosuyla 100 kW’a kadar gerçekleşiyor. Bu çözüm 50kWh’lik bataryanın %80 doluluğa 30 dakikada ulaşmasını sağlıyor. ë-Berlingo Van, hızlı şarj süresi açısından pazarda kendi segmentinin en iyisi olarak öne çıkıyor.

45ae0cfb80ab42ecc645dfd78be5944b_1.jpg

Citroen ë-Berlingo Van şarj işlemini ileri bir saat veya tarihe programlama özelliği sunuyor. Kullanıcı böylece elektriğin daha uygun olduğu saatler için şarj programlayabiliyor. Ayrıca hazır şarjdayken kabin önceden programlanarak ısıtılabiliyor. Böylece bataryanın enerjisinden tasarruf edilebiliyor. Kullanıcı bataryanın şarj seviyesine varıncaya kadar tüm bu fonksiyonları aracın dokunmatik ekranı dışında My Citroën uygulaması üzerinden akıllı telefon veya tablet ile uzaktan yönetebiliyor. 

İki veya üç yolcu kapasitesine sahip olan ë-Berlingo Van farklı gövde tipleriyle üretiliyor. M versiyonu 4,40 metre ve XL versiyonu ise 4,75 metre uzunluğa sahip. İki ticari araç ailesinden oluşuyor: küçük van, M veya XL boyutu ile sunulurken Küçük vanın XL boyutunda bir de uzatılmış kabin seçeneği sunuluyor. 1,84 metre yüksekliğe sahip araç tüm park alanlarına rahatlıkla girip-çıkıyor. 

Kompakt boyutlarıyla kullanım ve manevra rahatlığı sunsa da, Extenso® Kabin versiyonunda sunulan ön yolcu koltuğun katlanma özelliği sayesinde M boyutunda 3,09 metreye ve XL boyutunda 3,44 metreye kadar uzun nesneleri taşıma olanağı da sunuyor. İki çamurluk arasındaki 1,23 metre genişlik sayesinde ë-Berlingo Van iki adet Euro palet taşıyabiliyor. ë-Berlingo Van’ın kargo hacmi 3,3m3 (XS boyutu Extenso® Kabin hariç) ile 4,4m3 (XL boyutu Extenso® Kabin dahil) arasında değişiyor ve içten yanmalı motora sahip kardeşleriyle aynı seviyede. 800 kg yük taşıma kapasitesi ve 750 kg römork çekme kapasitesi gibi değerler bu sınıftaki profesyonel kullanıcılarının tüm gereksinimlerini karşılıyor.

ÇOK OKUNANLAR