SEKTÖREL › Elektrikli Mokka-e Türkiye'de...

Elektrikli Mokka-e Türkiye'de...

04 Aralık 2022 / 18:31 Mokka’nın elektrikli versiyonu olan Mokka-e, sınırlı sayıda adetle ön satışa sunuldu

Elektrikli Mokka-e Türkiye'de...

Opel için birçok ilki temsil eden Mokka’nın elektrikli versiyonu Mokka-e, Aralık 2022 itibarıyla Türkiye yollarına çıkıyor. 327 km’ye varan WLTP menzili sunan Mokka-e, Alman markanın 2028 yılına kadar sadece elektrikli modeller üretme taahhüdü için çok önemli bir dönüm noktası niteliğinde. 8 yıl/160.000 km batarya garantisi ve 909.900 TL’den başlayan fiyatıyla dikkat çeken Mokka-e, lansman dönemine özel olarak 1 yıllık kasko, 120 bin TL için 12 ay %0 faiz kampanyası ve 1 yıllık Eşarj bakiye fırsatları ile sunuluyor. Opel Mokka-e, Opel Türkiye’nin İstanbul, Bursa, Ankara, Eskişehir, Balıkesir, İzmir, Aydın, Muğla, Antalya ve Kayseri’de bulunan 17 farklı bayisinde sınırlı adetle ön satışa sunuldu.

d17254baa5feac1db858293cf28381ee_0.jpg

Mokka-e’deki sessiz elektromotor, 100 kW (136 HP) güç ve ilk hareket anından itibaren 260 Nm maksimum tork üretiyor. Sürüş sırasında “Normal, Eko ve Spor” olmak üzere üç farklı sürüş modundan biri seçilebiliyor. Tek oranlı otomatik şanzımanıyla Mokka-e, gaza ilk dokunuşla birlikte tüm gücünü yola kesintisiz olarak aktarabiliyor. 0-50 km/s hızlanmasını 3,7 saniyede tamamlayan Mokka-e, 0'dan 100 km/s hıza ise 9,2 saniyede çıkıyor.

50 kWh kapasiteli batarya ile donatılan Mokka-e, wall box, yüksek hızlı şarj veya ev tipi priz için tek fazdan üç fazlı 11 kW’a kadar tüm olası şarj çözümlerini destekliyor. 50 kWh pilde depolanan enerjiyi ve menzili korumak için ise hız elektronik olarak 150 km/s’de sınırlandırılmış. Pilin %80’ini sadece 30 dakikada şarj etmeyi sağlayan 100 kW DC hızlı şarj sistemi Mokka-e’de standart olarak yer alıyor. Bununla birlikte Mokka-e, rejeneratif fren sistemi sayesinde sürüş esnasında da bataryasını doldurarak menzile katkı sağlıyor.

d17254baa5feac1db858293cf28381ee_1.jpg

Yeni Mokka ailesi, Opel’in son derece verimli çoklu enerji platformu CMP’nin (Ortak Modüler Platform) yeni versiyonu üzerinden yükseliyor. Bu hafif ve verimli modüler sistem, araç geliştirmede maksimum esneklik sunarken, içten yanmalı motorların yanı sıra tamamen elektrikle çalışan motor kurulumuna da izin veriyor. Aracın tabanına entegre batarya yapısı ile Mokka-e, daha hızlı tepki veren, çevik, eğlenceli ve aynı zamanda önemli ölçüde daha az enerji tüketen bir model olmasıyla da öne çıkıyor.

Opel, üst segment araç sınıflarından çok sayıda yenilikçi teknolojiyi geniş kitlelerle buluşturma geleneğini Mokka-e modelinde de devam ettiriyor. Mokka-e, sürüş güvenliğini ve sürüş konforunu artıran 16 adet yeni nesil sürüş destek sistemiyle donatılıyor. Bu sistemlerin birçoğu Mokka-e’de standart olarak yer alıyor. Standart olarak sunulan teknolojiler arasında; yaya algılama özellikli aktif acil fren sistemi, ön çarpışma ikazı, aktif şerit takip sistemi, 180 derece panoramik geri görüş kamerası ve trafik işareti tespit sistemi bulunuyor. Dur-kalk özellikli adaptif hız sabitleme sistemi, şerit ortalama özellikli gelişmiş aktif şerit takip sistemi, kör nokta uyarı sistemi, gelişmiş park pilotu gibi birçok ek özellik de Mokka-e’de sürücülere sunuluyor. 

d17254baa5feac1db858293cf28381ee_2.jpg

Opel Mokka-e, otomatik klima, anahtarsız giriş ve çalıştırma sistemi, yağmur ve far sensörü gibi çok sayıda konfor elemanlarıyla donatılıyor. Ayrıca, standart olarak elektrikli el freniyle geliyor. Toplam 14 ayrı LED modülden oluşan akıllı aydınlatma modları ve göz almayan IntelliLux LED® Matrix farlar da Mokka-e’yi sınıfında benzersiz kılıyor. Mokka-e, sürücü ve yolculara çeşitli multimedya çözümleri sunuyor. 10 inç renkli dokunmatik ekrana sahip üst seviye Multimedya Navi Pro, sürücülerin tüm ihtiyaçlarını karşılıyor. Opel’in yeni Pure Panel’iyle bütünleşen ekranlar, sürücüye dönük olarak konumlandırılıyor. Apple CarPlay ve Android Auto uyumlu multimedya sistemleri sesli komut özelliği ile hayatı daha da kolaylaştırıyor. 12 inçlik dijital gösterge panelinde yer alan enerji tüketim göstergesi, tüketimle ilgili tüm bilgileri sürücünün dikkatini dağıtmadan takip edebilmesini sağlıyor.

ÇOK OKUNANLAR