SEKTÖREL › En düşük ortalama emisyon Toyota'da...

En düşük ortalama emisyon Toyota'da...

02 Mayıs 2021 / 13:45 Toyota, ortalama emisyonlara göre en düşük CO2 salımına sahip marka olarak bir kez daha öne çıktı

En düşük ortalama emisyon Toyota'da...

Toyota, 2020’de toplam satış adetleri baz alınarak gerçekleştirilen ortalama emisyonlara göre “en düşük CO2 salımına” sahip marka olarak bir kez daha öne çıktı. JATO verilerine göre 2020 yılında satılan tüm araçların ortalama CO2 emisyonları 97.5 g/km olarak hesaplandı. Toyota’nın Mazda ve Lexus ile kurduğu CO2 havuzundan ortaya çıkan bu rakamlar sonucunda marka, Avrupa’da en az CO2 salımı gerçekleştiren marka olmayı başardı.

21 ülkeyi kapsayan Avrupa verilerine göre 2020 CO2 emisyon ortalaması 106.7 g/km olurken Toyota ortalamanın altında yer aldı. Toyota 2020 yılında Avrupa’da 489.498 hibrit araç satışı gerçekleştirmiş ve Avrupa toplamında bugüne kadar 3 milyon adedi geçerek önemli bir başarıya imza atmıştı. İlk kez 1997 yılında otomobil teknolojisinde devrim niteliğindeki hibrit teknolojisine sahip modelini sunan Toyota, bu güne kadar hibrit araç satışlarında 17.396.961 adete ulaştı. Toyota bu satış rakamıyla hibrit teknolojisindeki açık ara liderliğini de devam ettirdi.

Toyota sıfır emisyon hedefine giden yolda elektrik motoruna sahip hibrit araçların yanı sıra plug-in hibritler, bataryalı elektrikli araçlar ve hidrojen yakıt hücreli araçlar geliştirmeye devam ediyor. Toyota’nın son olarak tanıttığı bZ4X Konsepti de, markanın önümüzdeki dönemde gelecek yeni elektrikli araçlarının da habercisi oldu.

HABER: TOYOTA BZ4X KONSEPTİ

ÇOK OKUNANLAR