KONSEPT › Fiat'tan 120'nci yıla özel konsept

Fiat'tan 120'nci yıla özel konsept

09 Mart 2019 / 22:52 Fiat, modüler yapılı ve tamamen elektrikli konsept otomobili Concept Centoventi'yi tanıttı

Fiat'tan 120'nci yıla özel konsept

Fiat, 120'nci yaşına özel olarak geliştirdiği Concept Centoventi'yi Cenevre Otomoibl Fuarı'nda tanıttı. İsmi İtalyanca'da 120 anlamına gelen Centoventi, elektrikli çözümlere geçiş sürecinde olan otomobil dünyasına, modülerlik konusunda devrim yaratan tasarım özellikleriyle yeni bir yaklaşım getiriyor.

Fiat Concept Centoventi, satın alma aşamasında herhangi bir özelleştirme kısıtlaması olmaksızın, müşterinin zevkine ve ihtiyacına göre kişiselleştirmeye ve renklendirmeye hazır “boş bir tuval” olarak nitelendiriliyor. Otomobilin, üretim sürecini basitleştirmek için sadece tek tip olarak ve tek renk ile üretilmesi planlanıyor. Fakat son kullanıcı, ‘4U’ programını kullanarak 4 farklı tavan tipi, 4 farklı tampon, 4 farklı jant ve 4 farklı dış kaplama seçenekleriyle otomobili kişiselleştirebiliyor. Otomobil modern cihazlar gibi; dış gövde renkleri, iç mekân mimarisi, çıkarılabilir ve eklenebilir tavan yapısı ile bilgi-eğlence sistemi de dahil tamamen özgün bir şekilde yapılandırılabiliyor. Üstelik buna batarya çözümleri de dahil ediliyor ve kolaylıkla konsepte ekstra pil yerleştirilebiliyor. Konsept otomobili özel kılan en önemli özelliklerden biri de sürekli olarak güncellenebilmesi oluyor. Fiat Centoventi kullanıcısı, markanın yeni versiyon, özel seri veya makyaj gibi güncellemelerini beklemesi gerekmiyor. Kullanıcının talep etmesi halinde istediği zaman arzu ettiği değişikliği yaparak otomobilini güncelleyebiliyor. Uygulama son derece hızlı ve düşük maliyetli yapısıyla dikkat çekerken, toplamda 120 aksesuardan oluşan çözüm paketiyle gerçekten de devrim niteliğinde bir iş modeli ortaya çıkarıyor. 

5165e960cc3626a27eb724a3cfea5515_1.jpg

MODÜLER KOKPİT

Centoventi'nin dört kişiye kadar yaşama alanı sunan iç mekanı baştan aşağı yeniden yapılandırılabiliyor ve insan odaklı mimarisiyle günümüz dünyasının gereklerini fazlasıyla yerine getiriyor. Otomobilin felsefesine uygun olarak, iç mekânın çeşitli kısımları "tak ve kullan " prensibi ile şekillendiriliyor. Ön panelde ünlü Lego bloklarına benzer patentli kenetleme montaj sistemi sayesinde, herhangi bir şekil veya fonksiyonu ilave etme imkânı sunan küçük delikler yer alıyor. Aynı yaklaşım kapı panellerinde de bulunuyor. Buzdolabı kapaklarından ilham alınan bir uygulama saklama alanlarından hoparlörlere kadar tamamen kişiselleştirilebilir bir yapı kullanıma sunuyor. İnovasyon ve modülerlik koltuklarda da aynen devam ediyor. Geri dönüşümlü ve sürdürülebilir malzemeden üretilen minder ve başlıkların renk ve malzemesi kolaylıkla değiştirilebiliyor. Ön yolcu koltuğu bir saklama kutusuyla veya çocuk koltuğuyla değiştirilebiliyor. Arka koltuklar kızaklar üzerinde ileri geri-geri kaydırılabiliyor ve sırtlık ise dönerek bagaj kapasitesini büyütmeye yardımcı oluyor.

5165e960cc3626a27eb724a3cfea5515_2.jpg

Üstü açık otomobil sürme keyfi vaat eden Fiat Centoventi üstü açık olarak yollara çıkıyor ve tabii ki istendiğinde üstü kapanabiliyor. Fiat Centoventi’de; iki renkli polikarbon tavan, kanvas tente tavan, entegre bagaj kutusu ve yenilikçi bir güneş paneline sahip tavan olmak üzere birçok farklı seçenek sunuluyor. Söz konusu güneş panelinin ürettiği enerji ile park halinde aracın içi serinletiliyor ve arka kısımdaki yenilikçi dijital ekranı enerji ile besliyor. Araç hareket halindeyken ‘Fiat’ logosunu gösteren bu ekran aracın durmasıyla sürücünün ‘messenger’ kodunu etkinleştirmesi halinde bir sosyal medya panosuna dönüşüyor. 

5165e960cc3626a27eb724a3cfea5515_0.jpg

500 KM'YE VARAN MENZİL

Kişiselleştirme Fiat Concept Centoventi’nin modüler batarya kitinde de devam ediyor. Araç standart olarak 100 km menzile imkân tanıyan bataryalarla donatılıyor. Daha uzun menzil gereksinimlerinde araç zeminine monte edilen ve her biri ilave 100 km menzil sağlayan üç adet daha batarya kiralanabiliyor veya satın alınabiliyor. Sürgülü bir kızak sistemi batarya kitlerinin hızlı ve kolay montajına imkân tanıyor. Ayrıca koltuğun altına da, kullanıcı tarafından sökülüp evde şarj edilebilen bir batarya daha monte edilebiliyor. Bu batarya ile birlikte elektrikli menzil 500 km’ye kadar çıkabiliyor. Bataryaların konumu ve montaj şekilleri aracın ağırlık dağılımını optimize etmek ve ağırlık merkezini düşürmek üzere tasarlanmış durumda ki bu da sürüş dinamiklerine katkı sağlıyor. Ön camın altında bulunan çoklu şarj yuvası merkezi konumuyla aracın her iki yanından erişimi kolaylaştırıyor. Başka araçları şarj etmek gibi enerji paylaşımı için de kullanılabilen sistem, entegre kablo makarasıyla bagajda bir kablo taşıma gereksinimini ortadan kaldırıyor.

ÇOK OKUNANLAR