SEKTÖREL › Ford, Autoshow'a 5 yeni modeliyle katılıyor

Ford, Autoshow'a 5 yeni modeliyle katılıyor

20 Ekim 2012 / 01:21 Ford, fuardaki standında binek ve ticari araç sınıflarından beş yeni model sergileyecek

Ford, Autoshow'a 5 yeni modeliyle katılıyor
Ford, İstanbul Autoshow 2012'de Ford mühendisleri tarafından geliştirilen, üst düzey güvenlik ve konforla donatılmış, akıllı teknolojilere sahip ve çevreci 5 yeni modeliyle tüketicilerin karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Makyajlı Fiesta, Yeni Tourneo Custom, Yeni Kuga, B-MAX ve Yeni Mondeo; 2-11 Kasım tarihleri arasında Beylikdüzü Tüyap Fuar Alanı’nda 3. salonda sergilenecek.

Fiesta yeni tasarım ve teknolojilerle geliyor
Makyajlı Ford Fiesta, ters trapezoid şeklindeki ön ızgarası, lazer kesimli ön farları, LED teknolojili gündüz farları ve çıkıntılara sahip motor kapağı ile dikkat çekiyor. Yeni tasarımıyla daha sportif bir görünüme sahip olan Fiesta uyumlu ve ergonomik olarak geliştirilmiş bir iç bölüm de sunuyor.

Yenilenen Fiesta, Ford'un teknolojiyi demokratikleştirme – üst segment araçlarda bulunana teknolojik özellikleri daha çok sayıda sürücüye ilk kez sunma – yaklaşımını sürdürüyor ve Avrupalı rakipleri içinde, sürücülerin düşük hızlardaki çarpışmalardan kaçınmasına yardım etmek için tasarlanan Aktif Şehiriçi Güvenlik Sistemi özelliğiyle benzersiz bir güvenlik sunuyor.

Ford SYNC araç içi iletişim sistemi, eşsiz bir iletişim olanağı sunuyor ve araç sahiplerinin sesli komutlarla telefon görüşmesi yapmasına ve Bluetooth ya da USB yoluyla bağlanmış müzik cihazlarından müzik seçmesine olanak tanıyor. SYNC sistemi bir kazadan sonra araçtaki yolcuları, o bölgeye uygun dili kullanarak acil durum hizmeti operatörlerine bağlayan Acil Durum Yardımı özelliğini de içeriyor.

Türkiye’de 2013 yılının ilk çeyreğinde pazara sunulacak olan Yeni Fiesta, bu sınıfta ilk kez sunulan MyKey özelliği ile yetişkinleri daha güvenli sürüşe teşvik ederken genç sürücülerin de direksiyon başında maruz kaldığı risklerin azaltılmasına olanak tanıyor. Sistem önceden kişiye tanımlı özel anahtarlar aracılığı ile aracın maksimum hız ve müzik düzeyi limitlerini kişiye göre belirliyor. Ayrıca, emniyet kemerleri takılıncaya kadar müzik sisteminin sesi açılamıyor ve sürücüye yardımcı sistemler ile güvenlik özellikleri devre dışı bırakılamıyor.

80 bg 1.0 litre 3 silindirli benzinli ve yeni 75 bg 1.5 litre TDCi dizel motor Fiesta'da ilk kez satışa sunulacak. Fiesta’nın motor seçenekleri arasında ödül kazanan 100 bg ve 125 bg’lik 1.0 litre EcoBoost motor; 105 bg’lik 1.6 litre Ti-VCT benzinli motor; 96 bg’lik 1.4 litre Duratec benzinli motor; ve bg PS’lik 1.25 litre Duratec motor bulunuyor.

Yeni Ford Tourneo Custom ticaretin lideri olmak istiyor
Ford’un tamamen yenilenen kompakt orta ticari araç neslini temsil eden Tourneo Custom, şık ve modern dış tasarımı, binek otomobil konforu sunan iç bölümü ve üstün sürüş özellikleriyle ticaretin makam aracı olmak üzere tasarlanmış. Tourneo Custom, ileri teknolojiyle donatılmış. Geri görüş kamerası, şeritte kalma yardımcısı ve şerit takip sistemi bu özelliklerden sadece birkaçı. Ford Focus gibi Tourneo Custom da yeni nesil Elektronik Denge Programı (ESP) teknolojisi, Dinamik Tork kontrolü sayesinde daha iyi aktarma ve denge sağlıyor. Yolcu korumasını en üst düzeye çıkarmak için kullanılan ultra yüksek güçte bor çeliği Tourneo Custom ile birlikte ilk kez bir Transit araçta kullanılıyor.

59.925 TL’lik başlangıç fiyatına sahip Yeni Ford Tourneo Custom, 8+1 minibüs modelleri ile personel ve turizm taşımacılığında üstün konforu ve şık tasarımı ile kullanıcıların ilk tercihi olmaya aday.

Tourneo Custom, 100,125 ve 155 bg güçlerinde 2.2 litrelik geliştirilmiş Duratorq TDCi dizel motor ile sunuluyor. Otomatik Start/Stop sistemine sahip olan aracın,ortalama 6,6 litre/100 km’lik yakıt tüketimi ve 174 gr/km’lik CO2 salımı gerçekleştirdiği açıklanıyor.

Kuga, Ford'un SUV sınıfındaki yeniliği
Tasarımı daha fazla hacim, sportif dış görünüm ve daha fazla performans sunacak şekilde geliştirilen yeni Kuga’da sınıfında öncü akıllı teknolojiler, konfor özellikleri ve yeni motor seçenekleri yer alıyor. Kullanıcılara günlük kullanımda kolaylık sağlayan yeni özelliklere sahip Yeni Kuga’da elleri kullanmadan, tamponun altına ayağın uzatılmasıyla otomatik olarak açılan  “Akıllı Bagaj kapağı” gibi özellikler de sunuluyor. Araçta Ford’un gelişmiş ses kontrolü, harici cihaz entegrasyonu ve bağlantı sistemi SYNC’le birlikte Acil Durum yardımı da yer alıyor.

Türkiye’de 2013 yılının ilk çeyreğinde pazara sunulacak olan Yeni Kuga’da Ford’un popüler 2.0 litre TDCi dizel motorunun 163 bg'lik versiyonu bulunuyor. Kuga aynı zamanda güçlü torku ve yakıt verimliliği ile son derece etkileyici olan ve Ford Focus ile C-MAX modellerinde de bulunan 1.6 litre EcoBoost benzinli motor seçeneğine de sahip. Bu motorlara hem manuel hem de otomatik şanzımanlar eşlik ediyor.

Yeni Ford B-MAX Türkiye’de
Ford’un eni aracı B-MAX, geleneksel şekilde açılan ön kapılar ve arka kayar kapıları yeni bir gövde tasarımında birleştirerek rahatlık ve esneklikte yeni boyutlar sunuyor. Ön ve arka kapıların arasında bulunan B sütununun güvenlikten en ufak bir ödün vermeden ön ve arka kapıların içerisine entegre edilmesiyle oluşturulan sağlam gövde tasarımı ile 1.5 metreye ulaşan sınıfının lideri kapı açıklığı ile otomobile biniş ve inişlerde büyük kolaylık sağlıyor.

“Ford Kolay Giriş Sistemi”nin ilk uygulamasına sahip olan B-MAX’in aynı zamanda “Esnek Katlama” sistemi sayesinde arka koltukları tek bir el hareketi ile hızlı ve kolay bir şekilde katlanabiliyor ve kullanışlı bir yükleme alanı sunuyor.

Ford B-MAX, bulunduğu segmentte EuroNCAP ödüllü “Aktif Şehir içi Güvenlik Sistemi”ni sunan ilk araç olma özelliğinine de sahip. İsteğe bağlı olarak devreye alınan sistem; öndeki araç ile mesafenin aniden azalması ya da aracın durması halinde, kazadan kaçınmaya yardım etmek için sürücü yerine otomatik olarak fren yapıyor.B-Max’te bulunan bir diğer öncü teknoloji ise üst segment araçlarda sunulan Dinamik Tork Kontrol Sistemi. Bu sistem ön tekerlekler arasında motor gücü dağılımını sürekli olarak dengeleyerek aracın sürüş ve yol koşullarına maksimum uyumunu sağlıyor.

Sony müzik sistemi, Geri Görüş Kamerası, araç içi iletişim sistemi Ford SYNC, Bluetooth & Türkçe Sesli Kontrol Sistemi gibi günümüzün en ileri teknolojilerine sahip olan B-MAX, 38.250 TL’den başlayan fiyatlarla Ekim ayından bu yana satışta.

Yeni Mondeo Ford’un yeni global tasarım dilini yansıtıyor
Tamamen yenilenen Mondeo, Ford’un yeni global tasarım dilini yansıtan çarpıcı bir siluete sahip. Ford'un yeni global CD segmenti platformunda üretilen ilk model olan Mondeo, sürücüye daha çok odaklanan dinamik bir performansa sahip.

Yeni Mondeo birçok yeni konfor ve güvenlik özelliği ile akıllı teknolojileri de beraberinde getiriyor. Sınıfında bir ilk olan “MyFord Touch” özelliğine sahip araç içi iletişim sistemi SYNC ile birlikte satışa sunulacak yeni Mondeo, sesli komutlarla da kullanılan sekiz inçlik (20 cm) dokunmatik bir ekran ve beşe kadar cihaz destekleyen kablosuz bağlantı noktası (WiFi Hotspot) gibi özelliklere de sahip.

2013 yılının son çeyreğinde pazara sunulması planlanan Yeni Mondeo'da, Ford'un arka emniyet kemeri hava yastıkları da Avrupa'da ilk kez sunuluyor. Arka koltuktaki yolcuların kafa, boyun ve göğüs yaralanmalarını azaltmak için tasarlanan kemerler, kaza durumunda hızlı bir şekilde genişleyerek çarpışma gücünü normal bir emniyet kemerinden beş kat daha büyük vücut alanına yayıyor.

Segmentinde, “2012 Yılın Motoru" ödüllü 1.0 litre EcoBoost'a sahip ilk otomobil olacak olan yeni Mondeo, aynı zamanda ECOnetic Teknolojisi’ne sahip 1.6 litre dizel motorla da sunulacak. Her ikisinin de sınıfının en iyi yakıt ekonomisini sunması bekleniyor. Bunlara ek olarak müşteriler turbo beslemeli 1.5 litre ve 2.0 litre TDCi dizel seçeneklerine sahip olabilecek.

ÇOK OKUNANLAR