SEKTÖREL › Ford E-Transit'e Euro NCAP'ten "Altın Ödül"

Ford E-Transit'e Euro NCAP'ten "Altın Ödül"

18 Şubat 2022 / 22:31 Türkiye’de üretilen Ford E-Transit, Euro NCAP tarafından "Altın" ödüle layık görüldü

Ford E-Transit'e Euro NCAP'ten

Ford Otosan tarafından Kocaeli Fabrikaları’nda üretilen Ford’un tam elektrikli1 ilk ticari modeli Ford E-Transit, kapsamlı sürücü destek sistemleriyle Euro NCAP tarafından ticari araçlar alanında "Altın Ödül"e layık bulundu. Ödülün belirlenmesi sürecinde; otonom acil durum freni, şerit takip teknolojisi, trafik levha tanıma sistemi ve yolcu takip sistemleri gibi çeşitli teknolojiler analiz edildi.

E-Transit’in Altın Ödül alması, Ford’un 2 ton segmentinde sürücü destek teknolojileri alanında Euro NCAP'in altın ödülüne sahip yegane iki aracı sunması anlamına geliyor. Ford, bu yeni ödül ile Ford Transit’in 2020 yılında Euro NCAP’ten aldığı altın ödülden sonra hem 1 ton hem 2 ton segmentlerinde bu ödüle sahip ticari van’lar sunan tek van üreticisi oldu. 

E-Transit’in sunduğu sürücü destek teknolojileri arasında Yaya Algılama özellikli Çarpışma Önleme Yardımı, Trafik Levha Tanıma özellikli Akıllı Adaptif Hız Kontrolü, Şerit Takip Uyarılı ve Yardımlı Kör Nokta Bilgi Sistemi, Kavşak Yardımı, 360 derece kamera ve Geri Manevra Fren Desteği yer alıyor. 

Euro NCAP’in uyguladığı simülasyonlarda park halindeki araçlara veya daha yavaş ilerleyen trafiğe yaklaşırken ya da öndeki bir araç ani fren yaptığında sürücü uyarıları ve aktif güvenlik teknolojisi aksiyonları test edildi. Ayrıca yola doğru koşan bir çocuğa, yoldan giden veya geçen bisikletlilere ve yayalara verilen tepkiler için de testler yürütüldü.

ÇOK OKUNANLAR