SEKTÖREL › Ford, Türkiye'de batarya üretecek

Ford, Türkiye'de batarya üretecek

16 Mart 2022 / 23:35 Koç Holding, Ford ve SK On ortaklığında yapılacak batarya yatırımına katılmak için niyet mektubu imzaladı

Ford, Türkiye'de batarya üretecek

Ford, Güney Koreli akü üreticisi SK On ve Koç Holding ile Türkiye'de bir elektrikli araç batarya tesisi kurmayı planlıyor. Ford ve SK On tarafından yapılan açıklamada, tesisin yıllık 30 ila 45 gigawatt-saat üretim kapasitesine sahip olması hedefleniyor. Ankara yakınlarında kurulacak olan fabrika, batarya modülleri için yüksek nikel NMC hücreleri üretecek. Ford, tesisin 2025 yılına kadar faaliyete geçmesinin hedeflendiğini açıklıyor. Ford Otosan, 2023'te Avrupa pazarına yönelik olarak Transit Custom'ın tam elektrikli ve hibrit varyantlarını da üretmeyi planlıyor. 

SK, geçen yıl ABD'de üç batarya tesisi kurmak için Ford'a 10.2 trilyon won (8.22 milyar USD) yatırım yapmayı planladığını duyurdu. SK şu an ABD, Macaristan, Çin ve Güney Kore'de batarya üretimi gerçekleştiriyor. SK Innovation'ın tamamına sahip olduğu akü birimi olan SK On'un müşterileri arasında Ford, Volkswagen ve Hyundai bulunuyor.

Konuyla ilgili olarak Koç Holding tarafından KAP'a yapılan açıklama şu şekilde;
"Otomotiv sektöründe gelişen fırsatların incelenmesine yönelik süregelen çalışmalarımız kapsamında, Ford Motor Company ("Ford") ve SK On Co., Ltd. ("SKO") ortaklığı ile Ankara'da gerçekleştirilmesi planlanan batarya üretimi yatırımına Koç Topluluğu'nun katılması konusunda işbirliği imkanlarının değerlendirilmesi amacıyla tarafların ön niyetlerini içeren bağlayıcı olmayan bir Niyet Mektubu (MoU) imzalanmıştır. Proje kapsamında üretilecek bataryaların yeni nesil Transit araçların üretiminde kullanılması amacıyla iş ortaklığımız Ford Otosan A.Ş.'ne satışı konusu da değerlendirilmektedir. MoU uyarınca, taraflarca anlaşılması halinde üretime 2025 yılında yıllık 30-45 Gigawatt saat kapasite ile başlanması hedeflenmektedir.

Koç Topluluğu olarak yatırıma katılıp katılmama kararı ile sermaye dağılımı, yatırım, ve işbirliği ve ortaklık koşulları, taraflar arasında gerçekleştirilecek görüşmeler ve fizibilite çalışmaları sonrasında yapılacak değerlendirmelere göre netleşecek olup, önemli gelişmeler yatırımcılarımız ile paylaşılacaktır."

ÇOK OKUNANLAR