SEKTÖREL › Hyundai 2025 stratejisini açıkladı

Hyundai 2025 stratejisini açıkladı

08 Aralık 2019 / 23:47 Hyundai 2025 itibariyle yılda 670 bin adet elektrikli ve hidrojenli araç satmayı hedefliyor

Hyundai 2025 stratejisini açıkladı

Hyundai, gelişimini ve sektördeki istikrarlı büyümeyi yepyeni bir strateji ile sürdürüyor. Güney Koreli şirket, 2025 stratejisi doğrultusunda Ar-Ge çalışmalarına 51 milyar USD yatıracak. Hyundai ayrıca, otomotivdeki işletme marjını yüzde 8’e çıkaracak ve yüzde 5 pazar payı hedefleyecek. Ayrıca 2020 Şubat itibariyle 300 milyar Kore Won’u (yaklaşık 250 milyon USD) değerinde hisseyi geri almayı planlayan Hyundai, böylece hissedar ve paydaşlarının değerini artırıp pazarda şeffaf iletişimini genişletmeyi amaçlıyor.

30a41d2035b4fd4a2f9112ba2c511898_0.jpg

Strategy 2025 olarak adlandırılan yeni yol haritası dahilinde şirketin iş planı Akılcı Mobilite Araçları ve Akılcı Mobilite Hizmetleri olmak üzere iki ana kola ayrılıyor. Bu iki iş kolunun arasında oluşturulacak sinerji ile birlikte Hyundai’nin Akılcı Mobilite Çözüm Sağlayıcısı konumuna ulaşması hedefleniyor. 

Hyundai’nin Akılcı Mobilite Araç planları arasında Kişisel Hava Aracı (PAV), robotikler ve ulaşımın nihai ayağını oluşturan son-ulaşım mobilitesi gibi otomobillerin ötesinde geniş ürün grupları yer alacak. Hyundai üretim imkanlarını sağlamlaştırarak müşterilere kusursuz mobilite olanakları sağlayacak ürünleri bantlardan indirmeyi planlıyor.

Akılcı Mobilite Hizmeti ise Hyundai’nin gelecekteki işlerinde anahtar rol üstlenecek yepyeni bir alan olacak. Hizmetler ve içerikler kişiselleştirilecek ve müşteri deneyimini en üst seviyeye çıkarmak için entegre bir platformdan sunulacak. 

30a41d2035b4fd4a2f9112ba2c511898_1.jpg

Bu iki ana yolun altında şirketin belirlediği 3 tane yön bulunuyor: içten yanmalı motora sahip araçlarda karlılığı artırmak, elektrikli araçlarda liderliğe çıkmak ve platform bazlı işler için temel çalışmaları oluşturmak.

Araçlar için Strategy 2025 dahilinde dengeli ve istikrarlı büyümeyi hedefleyen Hyundai, pazarlar ve modeller arasındaki dengeyi gözetecek ve kısa dönem hedefleri baz alarak uzun dönem sürdürülebilirliği öncelik olarak belirleyecek. Şirket ayrıca müşteriler için geliştirilen değeri yaratmak adına karlılığı artırma planları arayışında olup maliyet yapılarında inovasyonlar yaratacak.

Bu doğrultuda Hyundai yılda 670 bin adetlik elektrikli araç satışına ulaşıp liderliği almayı ve 2025 itibariyle pil ve yakıt hücreli elektrikli araçlarda dünyanın 3 üreticisinden biri olmayı hedefliyor. Akılcı Mobilite Hizmetleri tarafında ise şirketin amacı ürün ve hizmetleri bir araya getiren bir iş kolu yaratıp müşterilere kişiselleştirilmiş içerik ve hizmet sunan entegre bir mobilite platformu yaratmak.

Hyundai’nin kapsamlı orta ve uzun vade stratejisini şirketin Başkanı ve CEO’su Wonhee Lee paylaştı. Lee konuşmasında şunları söyledi: “Gelecek stratejimizin anahtarı müşterilere odaklanmak ve en çok arzu duyulan ürün ve hizmetleri sunmak. Gelişmiş teknolojiyi kullanarak müşterilerimizin değişen ihtiyaçlarını akılcı mobilite deneyimleri sunarak karşılamak istiyoruz. Hyundai’nin gelecek stratejisinin merkezinde, araçları ve hizmetleri kapsamlı mobilite çözütmleriyle bir araya getiren Akılcı Mobilite Çözümleri Sağlayıcısı’na dönüşmek olacak”.

ÇOK OKUNANLAR