TEKNOLOJİ › Hyundai, robot teknolojilerindeki atılımını sürdürüyor

Hyundai, robot teknolojilerindeki atılımını sürdürüyor

18 Eylül 2021 / 13:55 Boston Dynamics ile birlikte geliştirilen robot, fabrikaların güvenlik departmanlarında kullanılacak

Hyundai, robot teknolojilerindeki atılımını sürdürüyor

Hyundai Motor Grubu, geçtiğimiz aylarda Boston Dynamics’in kontrol hisselerini satın almış ve robot teknolojileri açısından önemli bir atılım gerçekleştirmişti. Bu yatırımın meyvelerini toplamaya başlayan her iki firma, ortak projelerini tanıtmaya başladı. Hyundai, özellikle endüstriyel alanlarda ve fabrikalarda değerlendirilebilecek güvenlik robotlarıyla hem şirketlerin hem de çalışanların günlük hayatlarını kolaylaştıracak. 

Grubun Güney Kore’deki fabrikalarından pilot olarak test edilmeye başlanan robotlar, entegre termal kamera ve 3D LIDAR sensörler ile etrafındaki kişileri ve nesneleri algılayabiliyor. Yüksek sıcaklık durumlarını ve olası yangın tehlikelerini izleyebilen robotlar, kapıların açık veya kapalı olduğunu da algılayabiliyor. Yapay zekaya sahip robotlar, internet üzerinden şirketin sistemine girebilecek ve aktivite raporları için fotoğraf ve video kaydını günlük olarak yapabilecek.     

5e0af02878b1042a059214c8a11d896e_0.jpg

Dört ayaklı robotun, dar alanlarda gezinmenin yanı sıra insan gözüyle görülmesi zor olan kör alanları da belirleyebildığı açıklanıyor. Grubun teknolojilerini Boston Dynamics'in Spot robotuna uygulamak, robota gelişmiş özerklik özellikleri de sağlamış. Görev yönetimi ve derin öğrenmeye dayalı görüş teknolojisi dahil olmak üzere, endüstriyel site ortamlarında da otonom devriye hizmetlerine uyumlu olan robotun, böylelikle dayanıklılık gerektiren zorlu görevlerde de işleyiş gösterebileceği belirtiliyor. Robotik teknolojilerinin ilerlemesi, markanın endüstriyel alanlarına, otonom araçlarına ve gelecekteki Kentsel Hava Hareketliliği (UAM) çözümlerine sinerji kazandıracak.

ÇOK OKUNANLAR