SEKTÖREL › KGS'ye veda zamanı!

KGS'ye veda zamanı!

19 Aralık 2012 / 11:00 Kartlı Geçiş Sistemi 1 Ocak 2013 itibariyle yerini HGS'ye bırakıyor

KGS'ye veda zamanı!
İstanbul’da yaşayanlar bilirler; haftaiçi, sabah ve akşamları bir yakadan diğer yakaya geçmek ayrı bir ritüeldir. İstanbul’daki köprülerdeki ve diğer birçok gişedeki duraklamaların önüne geçilmesi içinse uzun bir zaman önce nakit ödeme noktaları kaldırılmış, yerine OGS ve KGS getirilmişti. Duraklamaların tamamen önüne geçilmesi için şimdilerde KGS’nin yerine HGS adı verilen Hızlı Geçiş Sistemi getiriliyor. 17 Eylül itibariyle yaklaşık 10 milyon dolarlık yatırım düzeyiyle hayata geçirilen sistemin, ilerleyen dönemlerde 690 otoyol ve köprü gişesini kapsaması planlanıyor.

HGS’nin teknolojisi de KGS’ye göre bir hayli karmaşık. HGS sistemi çalışma prensibi olarak diğer iki sistemden daha farklı işliyor. HGS, geçmişi İkinci Dünya Savaşı’na kadar uzanan RFID (Radyo Frekansı ile Tanımlama) teknolojisiyle, yani radyo frekansı ile kimliklendirme esasıyla çalışıyor. RFID teknolojisiyle birlikte araç ve sürücü bilgileri kayıt altına alınmış oluyor. Radyo frekanslarıyla kendi kendini şarj edebilen etiketler pil gerektirmiyor. RFID teknolojisi gişeler dışında birçok yere entegre edilecek kompakt alıcılar sayesinde yüksek hızlarda bile veriye ulaşma imkanı sağlıyor ki yüksek hız testleri yüklenici firma tarafından yazın gerçekleştirilmişti. Klonlanamayacak şekilde üretilen etiket tipi HGS, bantla cama yapıştırılıyor. Bu arada eğer etiket camdan sökülürse de, güvenlik sebebiyle HGS iptal ediliyor.

Karayolları Genel Müdürlüğü ve PTT işbirliğinin ürünü olan HGS etiketleri ve kartları ilk etapta PTT-HGS satış ve dolum noktalarından temin edilebilirken, önümüzdeki yıl akaryakıt istasyonları ve bankalardan da alınabilecek. Şimdiye kadar talebin fazlasıyla az olduğu KGS sahiplerinin, 1 Ocak 2013 tarihine kadar HGS’ye geçmesi gerekiyor. KGS sahiplerinin bakiyelerinde bulunan TL’ler de HGS’ye aktarılabiliyor. Etiket tipi HGS’ler 5, kart tipi olanlar 15 TL’ye satılıyor. Kart tipi HGS’ler ile en fazla 5 farklı araç kullanılabiliyor. Asgari yükleme tutarı ise 30 TL olarak belirlenmiş. Bakiyesi yetersiz HGS ile geçiş yapanların 7 gün içinde yükleme yapması gerekirken,  yasak geçiş yapan sürücülerin geçiş ücretini 11 kat cezalı ödeyeceği belirtiliyor. HGS’si olmadan gişeden geçen sürücülerin, 7 gün içinde abone olurlarsa cezaya tabi tutulmayacakları söyleniyor.

HGS sistemi aslında OGS’de olduğu gibi kısa ömürlü bir sistem değil, öyle ki benzer sistemlerin kullanıldığı ülkelerde gişeler kullanılmıyor; yani bir süre sonra gişelerin de kaldırılması muhtemel görülüyor. Ayrıca bir araç takip ve etiketleme sistemi vazifesi gören RFID teknolojisi sayesinde, toplu taşımaya teşvik amaçlı RFID alıcıları büyükşehirlerin önemli caddelerine yerleştirilerek cadde kullanım ücretleri de alınabilir.

Haber: Kerem Tokmak

ÇOK OKUNANLAR