SEKTÖREL › 'One Tonne Life' projesi sonuçlandı

'One Tonne Life' projesi sonuçlandı

24 Temmuz 2011 / 03:16 Proje, iklime duyarlı bir yaşam tarzı benimsenin aynı zamanda kişilerin bütçelerine de fayda sağladığını ortaya koydu

'One Tonne Life' projesi sonuçlandı
A-hus, Vattenfall ve Volvo Car Corporation’ın yanlarına uzman ortakları ICA ve Siemens’i de alarak iklim değişikliklerine duyarlı bir ev yaşantısı için gerekli bazı ön şartları oluşturdukları 'One Tonne Life' projesinde heyecan verici sonuçlara ulaşıldığı açıklandı.
 
Proje kapsamında Lindell ailesi, 1970’lerden kalma aile evlerini bırakarak, altı ay boyunca yaşamak üzere A-hus tarafından yeni inşa edilmiş çevreye duyarlı ahşap bir villaya taşındı ve yaklaşık 10 yaşındaki otomobillerini bataryayla çalışan Volvo C30 Electric’le değiştirdi. Vattenfall, eve yenilenebilir enerji, yenilikli enerji teknolojileri ve enerji koçluğu hizmeti sağladı. ICA ve Siemens de projenin yiyecek ve ev aletleri alanlarındaki uzman partnerleri oldular.
  
Lindell ailesi, son dönemlerdeki etkileyici atakları sonucunda projeyi 1.5 tonda tamamladı. Bu da ailenin, projeye başladıkları ocak ayına kıyasla emisyon miktarlarını yaklaşık yüzde 80 azalttıkları anlamına geliyor. Bununla birlikte aile, aylık toplam masraflarını da yüzde 7’nin üzerinde aşağı çekerek 9.650 TL’den 8.900 TL’ye düşürdü. “One Tonne Life” projesi sayesinde Lindell’lerin cebine her ay yaklaşık 750 TL kalmış oldu.

Bu örnek, yalnızca kişilerin mevcut bilgi birikimi ve teknolojiler sayesinde İsveç hükümetinin karbon emisyonlarını 2020 yılına kadar yüzde 40 azaltma hedefini yerine getirebileceklerini göstermekle kalmayıp, aynı zamanda mali açıdan da kârlı bir yaşam tarzı olduğunu ortaya koyuyor.
 
Daha düşük yaşam harcamaları ve ulaşım maliyeti
Özel olarak tasarlanan ve yeni inşa edilen “One Tonne Life” villası, Stockholm bölgesindeki ortalama bir eve kıyasla yaklaşık 250 bin TL daha yüksek bir fiyata sahip olsa da aradaki fark, A-hus’ın enerji verimliliğine sahip bu evin enerji maliyetlerinde yaratacağı tasarrufla fazlasıyla telafi edilebiliyor. Dahası içinde yer alan güneş hücreleri aracılığıyla bu ev kendi elektriğini kendisi üretiyor. Tüm bunlar bir araya geldiğinde elektrik de dâhil olmak üzere toplam masraflar ayda yaklaşık 500 TL düşüyor. Ailenin kullandığı Volvo C30 Electric’in batarya maliyetleri ile ilgili kira sözleşmesi ailenin ulaşım masraflarının önemli bir bölümünü oluşturuyor. Diğer yandan otomobilin kullanımından kaynaklanan maliyetler ise çok düşük. Örneğin her 100 kilometre için enerji maliyeti yalnızca 5 TL.

Ailenin kullandığı C30 Electric’in fiyatı, standart modellerin yaklaşık 25 bin TL (İsveç’te) üzerinde. Elektrikli otomobiller, piyasada yaygınlaşana kadar bu fiyat da teknoloji ve batarya maliyetleri ile paralellik gösteriyor.

Aile, “One Tonne Life” projesi boyunca, gıdalardan kaynaklanan çevre etkisini kademeli olarak azaltmış olsa da yiyecek masrafları proje öncesine kıyasla aşağı yukarı aynı seviyelerde kaldı. Ailenin aldığı ve yediği yiyecekler hem çeşitlendi hem de daha sağlıklıydı. Dahası, yedikleri içerisinde ekolojik olarak yetiştirilmiş gıdaların payı da arttı.

ÇOK OKUNANLAR