SEKTÖREL › Pirelli'den 10.000'inci F1 lastiği

Pirelli'den 10.000'inci F1 lastiği

08 Mayıs 2011 / 03:29 Ülkemizde üretilen Pirelli F1 lastiklerinin 10.000'incisini Halit Ergenç, İstanbul'da görücüye çıkardı

Pirelli'den 10.000'inci F1 lastiği
İzmit fabrikasında üretilen 10.000’inci Pirelli Formula 1 lastiği görücüye çıktı. 10 bin numaralı F1 PZero bir törenle İzmit fabrikasının F1 üretim departmanı çalışanı tarafından sembolik olarak Pirelli Grubu Başkan ve CEO’su Marco Tronchetti Provera’ya teslim edildi. Muhteşem Yüzyıl dizisinin başrol oyuncusu Halit Ergenç’in de katıldığı tören; Pirelli Tyre COO’su Francesco Gori, Akdeniz ve Ortadoğu Bölge Direktörü Alberto Pirelli ve Türk Pirelli CEO’su Mete Ekin ile birlikte basının da katılımıyla İstanbul Çırağan Palace Kempinski’de gerçekleşti.

Etkinlik sırasında Marco Tronchetti Provera, Pirelli’nin Türkiye’de bulunan üretim tesisinin üstün başarısının altını çizerek, bu tesisin sadece sportif kullanım amacına yönelik lastiklerin üretiminde değil, grubun ticari gelişim stratejilerinde de oynadığı önemli role değindi. Tronchetti Provera konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Geçen Haziran ayında Formula 1’e geri döndüğümüz günden itibaren Pirelli yoğun bir çalışma gerçekleştirerek, hem taraftarların, takımların ve organizatörlerin beklentilerine yanıt verebilmek, hem de maksimum performans ve seyir zevki elde edebilmek adına rekor bir süre içinde olağanüstü sonuçlar elde etti. Formula 1’e katılma başarımızda, sportif lastik üretiminde gerekli teknolojiye, bilgi birikimi ve deneyime ve uzman personele sahip olan İzmit fabrikamızın çok önemli katkısı oldu. Bu kazanılması kolay olmayan bir mücadele de olsa, iyi bir iş çıkardık ve her zaman olduğu gibi müşterilerimizin taleplerine cevap verebildik. Kısa ömürlü lastikler üretmek daha zor oldu, ama tüketicilerimizin ihtiyaç ve taleplerine uygun lastik üretmeye alışkınız. Ecclestone ve takımlar bizden şov yapacak lastikler istemişlerdi, biz de isteklerini yerine getirdik. Geçen sene yıldönümünü kutladığımız gibi, Türkiye’de geçirdiğimiz bu 50 yıl içinde grubumuz bu ülkede sürekli bir büyüme gösterdi. İzmit bugün hem yıllık 8 milyon adede ulaşan lastik üretim rakamları açısından, hem de geçen sene 25. yılını kutladığımız Çelikord üretimi açısından, Pirelli’nin en büyük üretim tesisi haline geldi”.

F1 Lastikleri
Geçen Haziran ayında Pirelli, Formula 1 yarışlarının tek resmi tedarikçisi olma hakkını kazandığı sözleşmeyi imzaladığından bu yana, İzmit’teki üretim tesisinin “Şampiyonların Fabrikası” olarak tanımlanan motorsporları departmanı dünyanın bu en hızlı otomobilleri için tam 10.000 adet lastik üretti. Bu sayının yaklaşık yarısı resmi test sürüşlerinde, diğer yarısı ise sezonun ilk üç yarışında kullanıldı.
İleri teknoloji ürünü makinelerin yanı sıra, sportif kullanıma yönelik lastik üretiminde uzmanlaşmış 200 kadar işçi, teknisyen ve mühendisten oluşan bir kadroya da sahip olan İzmit fabrikasının F1 departmanı, dünya şampiyonası lastiklerinin iki evrede gerçekleşecek üretimini hayata geçirdi. Birinci evre, Pirelli’nin Milano Araştırma ve Geliştirme Merkezinde matematiksel modeller bazında gerçekleştirilen prototiplerden oluşuyor. İkinci evre üretimle ilgili olup bu süreç içinde yer alacak beş geçiş döneminde bir F1 lastiğini meydana getiren 100 farklı malzeme ve 18 temel bileşen önce işleniyor, sonra da bir araya getiriliyor.
Daha sonra gelişmiş teknolojiye sahip makinelere ve uzman teknisyenlerin deneyimine emanet edilen son derece hassas kalite kontrol aşaması gelmekte. Nitekim her bir lastik onaylanıp yarış takımına gönderilmeden önce görsel bir kontrole, içyapısının sağlamlığını tespite yönelik bir ekografi çekiminden ibaret olan skerografi işlemine, dış yapısının sağlamlığını tespite yönelik bir radyografi (röntgen) çekimine ve yüzeyinin homojen olup olmadığını belirleme amaçlı bir de çevresel ölçüme tabi tutulmakta. Son olarak, bir lastiğin kimlik belgesi anlamı taşıyan ve üretim evrelerine ait veriler içeren barkod uygulaması gerçekleştirilmekte.

ÇOK OKUNANLAR