TEKNOLOJİ › Sihirli gövde kontrolü

Sihirli gövde kontrolü

13 Kasım 2016 / 15:06 Mercedes-Benz’in Magic Body Control teknolojisi, yollardaki pürüzleri yok etmek için çalışıyor

Sihirli gövde kontrolü

Mercedes’in ileri teknoloji ürünlerini ‘magic’ kelimesiyle bir araya getirmesine alıştık. Mesela, cam suyuna çarpmayan, bu sayede daha az sıvı tüketimiyle birlikte daha verimli temizlik sağlayan silecekler için kullanılan “Magic Vision Control”ismi veya opaklığını kendi kendine ayarlayabilen sunroof için seçilen “Magic Sky Control” kelimeleri gibi. Bu ayki teknoloji sayfamızın konusu ise bir başka ‘magic’ Mercedes teknolojisi. Yolu kameralar aracılığıyla tarayan ve gövde salınımlarını bu veriler doğrultusunda proaktif olarak ayarlayan ‘Magic Body Control’ sistemi sayesinde, kabinde kahve içen yolcularınız yüksek hızlarda bile huzursuz olmuyor.

Magic Body Control sisteminin detaylarını paylaşmadan evvel, Mercedes-Benz’in ‘Active Body Control’ isimli bir başka gövde kontrol teknolojisini aktarmak istiyoruz. ABC (Active Body Control) sistemi, her bir tekerleğe bağlı hidrolik bir piston vasıtası ile dört köşede anlık olarak süspansiyon ayarı yapabiliyor. Ne var ki, bu sistemin çalışması için ilgili tekerleğin kasisle veya çukurla temasa geçmesi gerekiyor. Yani S-Serisi otomobiliniz kasise çıkmaya başladığı anda ön tekerlekler yumuşuyor ve arkada oturanlar daha az huzursuz oluyor. Bu sistemi bir adım öteye taşımak isteyen Mercedes-Benz mühendisleri şu sorular ile yola çıkmış: “Otomobil yolun ilerleyen bölümlerinde ne ile karşılaşacağını bilse güzel olmaz mı? Ayrıca her bir süspansiyonu yağ kontrollü yaparsak daha hızlı tepki süresi ve daha keskin bir kontrol elde edemez miyiz?”

İşte Magic Body Control için yapılan çalışmalar böyle başlamış. MBC (Magic Body Control) sistemi ön camın üzerinde bir kamera vasıtasıyla yolu tarıyor ve zemindeki bütün pürüzleri veriye dönüştürüyor. İşlenen veriler bu adımdan sonra ABC sisteminin kontrol ünitesine devrediliyor. Bu arada bahsettiğimiz kameranın birkaç santimetrelik pürüzleri bile algılayacak kadar hassas olduğunu ifade edelim. Kamera ile çalışan bu sistemi, bazı Mercedes-Benz konseptlerindeki lazer bazlı sistemle karıştırmamak gerekiyor. Ayrıca söz konusu kamera adaptif hız sabitleme sistemi için de veri üretiyor.

Magic Body Control sistemi şimdilik S-Serisi gibi ağır toplarda kullanılsa da, Mercedes mühendisleri teknolojinin biraz daha olgunlaşıp ucuzlamasıyla birlikte, geleceğin E-Serisi ve C-Serisi modellerinde de MBC opsiyonu sunulabileceğini söylüyor. Ayrıca bu sistemin yarı otonomdan otonoma doğru ilerleyen sürüş teknolojileri için de ciddi bir önemi söz konusu. Az önce de belirttiğimiz üzere, ön camın üzerinde yer alan kameradan alınan veriler ile şerit asistanları, adaptif hız sabitleyici ve otonom fren desteği gibi sistemler de besleniyor. Peki, bir sonraki adımda ne göreceğiz? Hemen cevap verelim: Bahsettiğimiz kameranın yerini lazer sistemler alacak ve çok daha hızlı ve detaylı biçimde veri üretimi mümkün hale gelecek. Son olarak, Magic Body Control için hazırlanan harika reklamı henüz izlemediyseniz, hangi internet sitesinde arama yapacağınızı biliyorsunuz!

ÇOK OKUNANLAR