SEKTÖREL › Skoda 500 bininci Octavia’yı üretti

Skoda 500 bininci Octavia’yı üretti

02 Ocak 2015 / 20:01 Çek üreticinin en çok tercih edilen modeli, markaya güç katıyor

Skoda 500 bininci Octavia’yı üretti

Skoda’nın itici gücü Octavia’nın 500 bininci örneği üretim bandından indirildi. Mlada Boleslav fabrikasında üretilen bu otomobil, beyaz renkli bir Octavia GreenLine oldu. İlk kez 2012 yılında tanıtılan üçüncü jenerasyon Octavia, satıldığı pazarlarda güçlü satış rakamları elde ediyor.

Özellikle pratikliğiyle dikkat çeken Octavia, Combi ve Sedan versiyonlarının yanı sıra önden çekişli veya dört çeker seçenekleriyle de sunuluyor. Ayrıca tüm zamanların en hızlı Octavia’sı olan Octavia RS dizel (184 HP) veya benzinli (220 HP) olarak yollardaki yerini alıyor.

Skoda’nın uluslararası alanda ve Türkiye’de istikrarlı bir biçimde büyümesinde Octavia’nın büyük bir payı bulunuyor. İlk olarak 1996 yılında üretilen Octavia modelinin, 2005 yılında ikinci jenerasyonu üretildi. Şu anda yaklaşık 20 yıllık bir geçmişe sahip olan model, bir anlamda Skoda’nın hızlı çıkışını simgeliyor. 1996’dan bu yana yaklaşık 4.5 milyon Octavia satıldı ve bu rakam Skoda markasının tüm zamanlardaki satışlarının yüzde 40’ını kapsıyor. Bu çıkıştan güç alan Skoda, gelecek dönemlerde dünya çapında yıllık 1.5 milyon araç satmayı hedefliyor.

Haber: Ege Geçyatan

ÇOK OKUNANLAR