SEKTÖREL › Tofaş, tıbbi destek ekipmanlarıyla ödül aldı

Tofaş, tıbbi destek ekipmanlarıyla ödül aldı

12 Aralık 2020 / 12:34 Tofaş, tıbbi ekipman üretimi ile "Sürdürülebilirlik Akademisi" tarafından ödüle layık görüldü

Tofaş, tıbbi destek ekipmanlarıyla ödül aldı

Sürdürülebilirlik Akademisi tarafından bu yıl yedinci kez gerçekleştirilen “Sürdürülebilir İş Ödülleri” düzenlenen online törenle duyuruldu. Sürdürülebilir iş alanında lider akademisyenlerden oluşan 39 kişilik jüri üyelerinden canlı yayında görüşlerin alındığı tören, pandemi nedeniyle "online" olarak düzenlendi. Tofaş, pandeminin ilk yükselişe geçtiği Mart ve Nisan aylarında, salgın ile mücadelede yoğun emek sarf eden sağlık çalışanları için gerçekleştirdiği tıbbi ekipman üretimi ile “İşbirliği-Covid 19” kategorisinde ödüle layık görüldü. 

fb9f7d5ae1615de8bf6367f8ee0ef6ab_1.jpg

Tofaş süreç boyunca ürettiği ekipmanları, ihtiyaç bildiren hastanelere İl Sağlık Müdürlükleri koordinasyonunda teslim etti. Toplam 70 ildeki sağlık kuruluşuna sağlık ekipmanı teslim eden şirket, bu süreçte toplam 1.300 adet entübasyon kabini ve  biyolojik numune alma kabini üretimi ile 50 bin adet siperlikli maske üretimi gerçekleştirdi. Tofaş çalışanlarının gönüllülük ilkesi ile üretimini gerçekleştirdikleri ekipmanların tasarımları ise diğer işletmelerin de hızla ve standartlara uygun şekilde üretim yapabilmesine destek olmak amacıyla web sitesinde açık kaynak olarak yayınladı. Bu sayede  yaklaşık 15 farklı firma tasarımlardan faydalandı ve üretim gerçekleştirdi.

fb9f7d5ae1615de8bf6367f8ee0ef6ab_0.jpg

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Tofaş Araç Mühendisliği Direktörü Erkan Polat, ödülü almaktan ötürü mutluluk duyduklarını dile getirdi. Tofaş’ın iş süreçlerini “sürdürülebilirlik” yaklaşımı çerçevesinde şekillendirdiğine değinen Polat  “Tofaş olarak, dünyanın ve  ülkemizin mücadele ettiği Koronavirüs (Covid-19) salgını karşısında biz de üzerimize düşeni yapmak istedik. İhtiyacı belirlemek için ön araştırmalar yaptık, hastanelerde koruyucu sağlık ekipmanlarına ihtiyaç olduğunu gördük. Biyolojik örnek alma kabini, entübasyon kabini ve siperlikli maske için benzer ürünleri inceledik ve seri üretime en uygun çözümü ArGe merkezimizde hızla geliştirdik. Tofaş ArGe, fabrikamız içindeki yetkinliklerimiz ile tedarik zincirimizin gücünü birleştirdik ve yaşanan zorlu süreçte fedakarlıkla çalışan sağlık personelinin korunmasına katkı sunduk. Bu süreçte yan sanayi kuruluşların, endüstriyel ürünler geliştiren firmaların bize verdiği destek ve yaptığımız işin fayda sağladığını görmek; en büyük motivasyon kaynağımız oldu” dedi. 

Ekipmanların tasarım ve üretiminde çok sayıda Tofaş çalışanının örnek bir çalışma sergilediğini de sözlerine ekleyen Polat “Bu beraberlik ruhu, yapılan işi çok daha kıymetli hale getirdi. Tofaş’ın resmi web sitesinde herkesin paylaşımına açtığımız  tasarımlarımızı kullanarak, koruyucu ekipman üretimini ve dağıtımını  bizlerle  gönüllü olarak gerçekleştiren kuruluşlar ve çalışanlarına da teşekkür etmek isterim” diyerek sözlerine son verdi. 

Tıbbi destek ekipmanları, https://tofas.com.tr/Pages/page27.aspx adresinden görüntülenebiliyor. Ekipmanların üretimini gerçekleştirecek firmalara, Tofaş  gerekli durumlarda teknik destek de sağlıyor. 

ÇOK OKUNANLAR