SEKTÖREL › Volvo'dan anavatana büyük yatırım!

Volvo'dan anavatana büyük yatırım!

07 Aralık 2012 / 20:18 Volvo Car Group, yeni nesil araç mimarisi ve motorlar için İsveç'te yatırım yapıyor

Volvo'dan anavatana büyük yatırım!
Volvo Car Group'un  geleceği, SPA (Ölçeklenebilir Ürün Mimarisi) ve VEA (Volvo Motor Mimarisi) teknolojilerine yapılan milyar dolarlık bir yatırımla destekleniyor. İki projenin en önemli kısmı İsveç’te gerçekleştirilecek ve İsveç’in şimdiye kadarki en büyük sanayi yatırımlarından birini oluşturacak.

SPA (Ölçeklenebilir Ürün Mimarisi), Volvo’nun gelecekteki otomobil modellerinin çoğunu kapsayan esnek, ölçeklenebilir bir ürün mimarisi. Bu, tümü esnek bir üretim sistemiyle imal edilen ortak modüller ve ölçeklenebilir sistemler ile komponentlerden oluşan bir yelpaze. SPA ile paralel olarak, Volvo Car Group aynı zamanda VEA (Volvo Motor Mimarisi) olarak bilinen yepyeni bir dört silindirli, yakıt ekonomisi yüksek motor ailesi geliştiriyor. Bu motorlar Skövde’de üretilecek ve hibrid aktarma organları dahil tüm yürüyen aksam Göteborg’daki Torslanda tesisinde bir araya getirilecek.
 
Volvo Car Group Başkanı ve CEO’su Håkan Samuelsson, "2011 ile 2015 yılları arasını kapsayan yaklaşık 11 milyar USD’lik yatırımın neredeyse yarısı İsveç’te, yeni araç mimarisi ve motor ailesine altyapı sağlamak için harcanacak. Bu, Volvo Car Group’un küresel pazarda eşsiz bir çekiciliği olan İsveçli bir otomobil üreticisi olarak şirketin konumunu güçlendirme yönündeki kararlılığının bir kanıtıdır," diyor ve ekliyor; "SPA ve VEA; tasarım, sürüş zevki ve en küçük ayrıntıya kadar kalite gibi her alanda otomobillerimizin çekiciliğini kuvvetlendiriyor. Ve elbette aynı zamanda güvenlik ve çevre bilincinden oluşan temel değerlerimizi de kuvvetlendiriyoruz..." diye de ekliyor.
 
İsveç’te üretim kapasitesinin genişletilmesi
İsveç’teki yatırımların yaklaşık üçte biri Volvo’nun İsveç üretim tesislerinin genişletilmesi ve geliştirilmesi için tahsis edilmiş durumda. Önemli bir miktar, 2013 yılının ikinci yarısında tamamlanacak olan Torslanda’daki yeni gövde tesisinin inşasına ayrıldı.  Torslanda’ya ek olarak, yeni mimariye dayalı otomobil modellerine uygun hale getirilmesi gereken Olofström’deki gövder tesisi için de önemli yatırımlar olacak. Skövde motor tesisi de yeni 4 silindirli motor ailesinin üretimi için kapsamlı değişiklikler geçirecek.
 
Artan rekabet ile gelen teknolojik bağımsızlık
Volvo'nun Torslanda, Göteborg’daki geliştirme merkezinde hayata geçirilecek yeni araç mimarisi ve motor ailesi projeleriyle; ürün geliştirme, İsveç’teki yatırımların önemli bir kısmını temsil ediyor.
 
Araştırma ve Geliştirme Bölümü Kıdemli Başkan Yardımcısı Peter Mertens bu durumu, "SPA,  bizi markanın önceki sahibiyle herhangi bir bağlantı olmaksızın, teknolojik açıdan bağımsız kılıyor. Yeni mimari toplam satış hacmimizin yaklaşık üçte ikisini kapsıyor. Büyüklükleri ne olursa olsun bütün otomobil modelleri tarafından paylaşılan tüm bileşenlerin yaklaşık yüzde 40’ı ile birlikte, ölçek ekonomilerinden faydalanacağız, bu da rekabet gücümüzün artmasını sağlayacak. Düşük geliştirme maliyetleri ve tüm modeller tarafından paylaşılmak üzere tasarlanmış parçalar sayesinde, müşterilerimiz için önem taşıyan özel detaylara odaklanmaya ayıracak daha fazla kapasite olacak. " sözleriyle açıklıyor.
 

ÇOK OKUNANLAR