YENİ MODELLER › Volvo’dan iki yeni konsept!

Volvo’dan iki yeni konsept!

23 Mayıs 2016 / 17:33 Yeni konseptlerin XC40 ve S40 modellerinin ön gösterimi niteliğinde olabileceği düşünülüyor

Volvo’dan iki yeni konsept!

Volvo, teaser görsellerini Snapchat’te göstermesinin ardından iki yeni konsept otomobilinin üzerlerindeki örtüyü kaldırdı. 40.1 ve 40.2 adlı konsept otomobillerin markanın XC40 ve S40 modelleri hakkında ipuçları verdiği düşünülüyor. Markanın XC90, S90 ve V90 modellerinden ilham alınarak tasarlandıkları açıkça görünen her iki konsept de “Thor’un Çekici” desenli ön farları ve bünyesinde Volvo amblemini barındıran büyük ızgaraları ile dikkat çekiyor.

40.1 adlı konseptin yüksek taban yüksekliği, siyah renkte gövde korumaları, koyu renkli sütunları, siyah tavanı ve L-şeklinde stopları aracın bir crossover olduğunu açıkça dışa vuruyor. 40.2 konsepti ise sedan formu ve C-şeklinde stopları ile üreticinin sedan gövdeli S90 modelini andırıyor.

Büyük jantları ile yerden kısmen yüksekte durarak markanın S60 Cross Country modelini hatırlatan konsept otomobillerin Volvo’nun yen CMA modüler platformu üzerinde yer aldıklarının altı çiziliyor. Markanın XC90, S90 ve V90 modellerine ev sahipliği yapan SPA platformuna kıyasla daha küçük olmasına karşın, CMA platformunun da plug-in hibrit aktarma organlarına uygun olduğu ve bu araçlarda yer alacak plug-in hibrit sistemin T5 Twin Engine adı ile anılacağının altı çiziliyor. Söz konusu hibrit sistemin 7-ileri çift kavramalı şanzımana, üç silindirli benzinli motora ve elbette elektrikli motorlara sahip olacağı açıklanıyor. Volvo CMA platformu üzerinde yer alacak olan araçlar arasında tamamen elektrikli bir modelin de yer alacağını açıklıyor, ancak üreticinin öncelikle SPA platformu üzerinde yer alan modellerini tamamen elektrifize edeceği biliniyor.

Volvo yetkilileri 40.1 ve 40.2 konseptlerinin, markanın premium küçük otomobillere olan global iştahı karşılama isteğini dışa vurduğunu vurguluyor. Üreticinin yeni kompakt modellerinin 2017 yılında muhtemelen bu konseptlere benzer tasarımlarla ortaya çıkarması bekleniyor.

Haber: Ege Geçyatan

ÇOK OKUNANLAR