SEKTÖREL › Yeni Opal Astra'ya bir ödül daha!

Yeni Opal Astra'ya bir ödül daha!

16 Kasım 2022 / 23:35 Astra ve Astra Sports Tourer, Almanya’da Yılın Otomobili Ödülleri’nde en iyi kompakt otomobil seçildi

Yeni Opal Astra'ya bir ödül daha!

Yakın zamanda İngiltere’de düzenlenen Business Car Ödülleri’nde “2022 Yılının En İyi Aile Otomobili” seçilen Opel Astra'ya bir ödül de Almanya’dan geldi. Yeni Astra kompakt sınıfta sunduğu üstün sürüş keyfi, ulaşılabilir teknolojileri, cesur ve yalın tasarım diliyle 27 otomobil uzmanı ve gazeteciden oluşan jüriyi ikna etmeyi başararak “Almanya’da 2023 Yılının Kompakt Otomobili” ödülünün sahibi oldu. Prestijli ödül, Almanya'nın Bad Dürkheim kentinde düzenlenen bir törenle takdim edildi. 27 üyeden oluşan bağımsız jüri; kompakt, premium, lüks, yeni enerji ve performans olmak üzere beş kategoride her sınıfın birincisini belirliyor. Yarışmaya katılan adaylar ise fiyat ve bulunabilirlik  kriterine göre seçiliyor. 

Ödülü değerlendiren Opel Almanya Başkanı Andreas Marx; “Yeni nesil Astra, Almanya’da Yılın Kompakt Otomobili Ödülü ile sadece rakiplerine meydan okumakla kalmıyor, aynı zamanda her açıdan kazanan olmak için gereken niteliklere sahip olduğunu da gözler önüne seriyor” dedi. GCOTY jüri üyesi Jens Meiners ise, “Yeni Opel Astra, çok yönlü bir araç oluşuyla segmentinde farklılaşıyor. Bu sayede yeni Astra, jürimizi her açıdan ikna etti. Buna tasarım ve sürüş keyfi gibi rakip modelleri geride bıraktığı duygusal kriterler de dahil" değerlendirmesinde bulundu.

345b0c2b9031bcd234455c2101b3b0ed_0.jpg

Jüri üyeleri, kapsamlı test sürüşleri sırasında yeni Opel Astra'yı yakından inceledi. Sürüş dinamikleri, kullanım özellikleri, konfor ve diğer birçok nokta dikkate alındı. Bunlar kompakt sınıfın en çok satan modelinin güncel neslinin öne çıktığı disiplinler oldu. 133 kW/180 bg güç ve 360 Nm tork değeri ile Astra plug-in hybrid, dinamik  bir sürüş keyfi sunuyor (karma WLTP yakıt tüketimi: 1,1-1,0 lt/100 km, karma CO2 emisyonları 24-23 gr/km). Beş kapılı model ayrıca, 0’dan 100 km/s hıza sadece 7,6 saniyede ulaşıyor. Yeni Astra böylece ilk kez kentsel alanlarda emisyonsuz olarak yol alabiliyor.

Bilgi-eğlence  sistemlerinin sezgisel kullanımı, yeni HMI arayüzü (İnsan-Makine Arayüzü), ekstra geniş dokunmatik ekrana sahip tamamen dijital Pure Panel kokpit özelliği ve klima gibi temel işlevler, kısayol düğmeleriyle sağlanıyor. Toplam 168 LED hücreye sahip uyarlanabilir, parlamayan Intelli-Lux LED Pixel Far gibi en ileri teknolojiler, özellikle karanlık ortamlarda daha keyifli ve daha güvenli bir sürüş sağlıyor. Alkantara olarak da sunulan AGR sertifikalı ergonomik sürücü ve ön yolcu koltuğu ise üst düzey seyahat konforu sunuyor.

ÇOK OKUNANLAR