SEKTÖREL › Ağır ticaride hidrojen ile 600 km menzil!

Ağır ticaride hidrojen ile 600 km menzil!

26 Mart 2020 / 23:31 Toyota ve Hino 600 km menzil sunan hidrojen yakıt hücreli ağır ticari araç geliştiriyor

Ağır ticaride hidrojen ile 600 km menzil!

Toyota ve Hino, hidrojen yakıt hücreli ağır ticari araç geliştirmek için işbirliği yapıyor. 600 kilometrelik sürüş menzili sunacağı açıklanan yakıt hücreli ağır ticari aracın, hem çevresel performansta hem de pratik kullanımda yüksek standartlar sağlayacağı belirtiliyor.

En önemli kurumsal hedeflerinden biri olarak küresel çevre sorunlarını çözmek üzere proaktif çalışmalar yapan Toyota ve Hino, 2050 yılında CO2 emisyonlarını düşürmek için geniş bir kullanım alanına hizmet sunacak elektrikli araç teknolojileri geliştiriyorlar. Japonya’da toplam CO2 salımının yüzde 60’ının ticari araçlara ait olması, bu girişimin önemini daha da ortaya koyuyor. 

Hino Profia üzerine yapılacak yakıt hücreli ağır ticari araç, Toyota ve Hino’nun uzun yıllar boyunca elde ettiği deneyimle geliştiriliyor. Araçta güç ünitesi olarak Toyota’nın yeni nesil Mirai için geliştirdiği iki yakıt hücresi sistemi yer alacak. Bununla birlikte araçta Hino’nun geliştirdiği ve hibrit ağır ticari araç teknolojisinde uygulanan araç kontrol sistemleri kullanılacak. 

ÇOK OKUNANLAR