KONSEPT › Aston Martin ilk elektriklisini tanıttı

Aston Martin ilk elektriklisini tanıttı

17 Eylül 2018 / 10:40 Rapide E adındaki otomobilden sadece 155 adet üretilmesi planlanıyor...

Aston Martin ilk elektriklisini tanıttı

Aston Martin tarihindeki ilk elektrikli otomobil olan Rapide E'yi tanıttı. ‘Williams Advanced Engineering’ şirketi işbirliğiyle geliştirilen Rapide E, tamamen elektrikli iki motorundan 602 bg güç elde ediyor. 250 km/s’lik maksimum hıza ulaşabileceği açıklanan ve 0-100 km/s deparını sadece 4 saniyede gerçekleştiren Rapide E, tam şarj ile 322 kilometre yol kat edebiliyor. 950 Nm tork üretebilen çift elektrikli motorların elektrikli bataryasının azalması durumunda bile tam kapasite performans sağlayabildiği açıklanıyor.

Rapide E, 400V’luk ve 50 kW’lık bir şarj ile 1 saat içerisinde bataryalarını tamamen doldurabiliyor. Eğer şarj işlemi 800V ve 100 kW-saat’lik bir istasyon ile yapılırsa araç 500 km’lik menzil değerine 1 saat içerisinde kavuşuyor. Merakla beklenen Rapide E’nin 2019 sonlarına doğru satışa çıkması planlanıyor.

Rapide E’de motor ve aktarma organlarında yapılan üst düzey revizenin dışında gövde kısmında da bir takım değişiklikler yapılmış. Aeoredinamik jant ve lastikler sürüş dinamizmini arttırırken, otomobilde kullanılan hafif alaşımlar ve karbon kompozit malzemeler güvenli ve konforlu bir sürüş imkanı tanıyor. Aston Martin mühendislik ekibinin son projesi olan Rapide E’de bulunan gövde kanatlarının genişliği, motorun ve fren disklerinin en etkili şekilde soğutulmasını sağlıyor.

ÇOK OKUNANLAR