SEKTÖREL › Audi Q3 son çeyrekte Türkiye'de!

Audi Q3 son çeyrekte Türkiye'de!

09 Temmuz 2011 / 01:10 Yılın son çeyreğini bekleyen Q3'ün anahtar teslim satış fiyatı 49.500 Euro'dan başlayacak

Audi Q3 son çeyrekte Türkiye'de!
2011 yılının son çeyreğinde 49.500 Euro'dan başlayan fiyatlarla Türkiye pazarına sunulacak olan Audi Q3, ilk planda, biri TDI, ikisi TFSI olmak üzere, üç motor seçeneğiyle ithal edilecek.

Tasarımı, gövde yapısı, şasisi, motorları, sürüş destek sistemleri ve multimedya özellikleriyle bir Audi'den beklenen tüm nitelikleri sunan Q3, isteğe bağlı donanım listesinde yer alan LED teknolojili far ve stoplarıyla dikkat çekici bir görünüme sahip. 4385 mm uzunluğunda ve 1445 kg ağırlığında bir crossover olan Audi Q3’ün güvenli ve sessiz yolcu bölümü ultra yüksek sağlamlığa sahip çelikten oluşuyor. Hem motor kaputu hem de bagaj kapağı alüminyumdan üretilen Q3’ün rüzgar direnç  katsayısı da bu sınıftaki bir otomobil için oldukça düşük: 0,32 Cd.

İlk etapta bir TDI, iki de TFSI motorla sunulacak
Audi Q3, bir TDI ve iki TFSI olmak üzere üç motor seçeneğiyle pazara girecek. Dört silindirli üç motorun hepsi de doğrudan püskürtmeyi turboşarj ile birleştiriyor ve hem 'enerji geri kazanım sistemi'ni hem de 'start–stop' teknolojisini içeriyor. Audi, güç çıkışları 170 bg’den 211 bg’ye uzanan bu motorları, çift kavramalı S Tronic şanzıman ve quattro sürekli dört tekerlekten çekiş sistemiyle birleştirmiş. Ancak Q3'ün daha sonra pazara girecek olan 140 bg'lik turbodizel versiyonu önden çekişli olarak sunulacak. Bu seçeneğin 100 kilometredeki ortalama tüketiminin sadece 5,2 litre olması planlanıyor.

Audi Q3’ün 2.0 lt’lik motora sahip iki benzinli seçeneğinden ilki 211 bg’lik güce sahip. 300 Nm tork üreten bu seçenek, 100 km/s hıza 7.5 sn’de ulaşıyor ve maksimum hızı da 220 km/s. 100 km’de ortalama 7.9 lt'lik tüketim değeri veren bu seçeneğin CO2 emisyonu değeriyse 184g/km. 170 bg’lik güce ve 280 Nm torka sahip olan bir diğer benzinli seçenek ise 212 km/s maksimum hıza ulaşabiliyor. 0-100 km/s hızlanmasını 8,4 sn’de tamamlayan bu versiyonun ortalama yakıt tüketimi 7.4 lt/100km ve CO2 emisyon değeriyse 174g/km olarak açıklanıyor. Audi Q3’ün dizel versiyonu olan 2.0 TDI ise 177 bg güç ve 350 Nm tork üretiyor. 8.6 saniyede 100 km/s hıza ulaşan bu Q3’ün maksimum hızı 212 km/s. 100 km’de 6.0 lt yakıt tüketen dizel versiyonun CO2 emisyonuysa 158g/km.

O3’teki ultra-kompakt ve hızlı vites değiştiren çift kavramalı şanzıman, verimliliği daha da artıran bir yenilik içeriyor. Araç hareket halindeyken, Audi sürüş seçeneğinden “Verimlilik (Efficiency)” modu aktif hale getirildiğinde bu şanzıman, serbest tekerlek hareketini de mümkün kılıyor. Elektromekanik park freni ve yokuş kalkış desteğinin standart olarak sunulduğu Q3’de önümüzdeki tarihlerde yokuş iniş desteği de sunulacak. Audi Drive Select, sürücünün opsiyonel olarak alınabilen uyarlanabilir süspansiyonlar gibi çeşitli teknoloji modüllerini kişisel sürüş tarzına göre dört farklı aşamada ayarlamasına olanak tanıyor.

Zengin donanım özellikleri
Audi Q3, Radio Chorus, klima ve kapsamlı koruma sistemleri paketini içeren donanım listesiyle geliyor. Audi, Xenon plus farlar için uyarlanabilir far sistemi, uzun far asistanı, panoramik cam tavan, LED iç mekan aydınlatma paketi ve elektrikli ayarlanabilen ön koltuklar gibi isteğe bağlı donanım seçenekleri de sunuyor. Otomobilin sürüş destek sistemleri de dikkat çekici. Bunlardan biri olan 'Park Destek Sistemi' sürücünün sadece fren ve gazı kullanarak, aracın kendi kendine manevra yaparak park etmesine olanak tanıyor. Sistem ayrıca aracın yanındaki engelleri tespit ederek bunlara karşı da sürücüyü uyarıyor. Q3’teki 'Audi Side Assist' şerit değiştirmeye yardımcı olurken, 'Lane Assist'  ise aracın kontrolsüz şekilde şerit değiştirmesini önlemek için küçük direksiyon manevraları yapıyor. Audi ayrıca kapsamlı bir modüler bilgi-eğlence sistemi serisi sunuyor. Audi connect başlığı altında yakında sunulacak olan WLAN kablosuz erişim alanı (WLAN hotspot) ile eşleştirilen Bluetooth çevrim içi araç telefonu, Q3’ün internete bağlanabilmesini sağlıyor. Yeni Audi çevrimiçi trafik bilgi hizmeti ise sürücüye, seçilen güzergâhtaki trafik yoğunluğu ile ilgili tam ve güncel bilgi veriyor.

2011 yılının son çeyreği itibariyle Audi Q3 Türkiye pazarındaki yerini alacak. 49.500 Euro başlangıç fiyatıyla satışa sunulacak Audi Q3’den 2011 yılının son çeyreği itibariyle 300 adetlik bir satış hedefleniyor.

ÇOK OKUNANLAR