GÜNDEM › Audi TDI motorun 25. yılını kutluyor

Audi TDI motorun 25. yılını kutluyor

21 Temmuz 2014 / 13:22 Alman üretici ilk TDI motorunu 1989 yılında Frankfurt Otomobil Fuarı’nda tanıtmıştı

Audi TDI motorun 25. yılını kutluyor

Audi, ilk üretildiği günden bu yana günlük kullanımda ve yarış pistlerinde en verimli ve başarılı motoru olan TDI motorunun 25. yılını kutluyor. Audi TDI motorları, seri üretimde ilk kez kullanıldığı 1989 yılından bu yana 7.5 milyon model ile kullanıcılar ile buluştu.

Audi’nin otomotiv dünyasında devrim yaratan TDI motorlu modelleri, çevreye duyarlılığı ve verimliliği ile öne çıktı. 1989 yılında satışa sunulan Audi 100 modelinde kullanılan 2,5 litre TDI motor, 25 yıl içinde büyük değişim geçirdi. Her geçen dönemde performansı artarken, yakıt tüketimi azaldı. Bugün kullanılan TDI motorlar, 25 yıl öncesine göre yüzde 98 daha az karbon emisyonuna sahip. TDI motorların torku ve beygir gücü, bu süre içinde 2 kat artış gösterdi. Audi’nin günümüzde sunduğu TDI modelleri, 2000 yılına göre üçte bir daha az ortalama yakıt tüketimine sahip.

TDI motorlarının tüm dünyadaki kullanıcılar arasında bu kadar beğenilmesinin ve tercih edilmesinin nedeni “daha az yakıt tüketimi ve daha az emisyon ile daha yüksek güç” olduğunu söyleyen Audi Yönetim Kurulu Başkanı Rupert Stadler, “TDI motorlarının geliştirilme amacı ve düşüncesi de bu” diye konuştu.

Audi Teknik Gelişmeden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ulrich Hackenberg ise “TDI’ın markamızın Premium segmentte üst sıralarda yer almasına büyük katkısı oldu. Şimdi de TDI çalışmalarımızın, sonraki adımı olan elektrikli döneme girdik” dedi. Bir dizel motorun RS gibi yüksek performans modelinde ilk kez kullanıldığı model olan RS5 TDI konsept, elektrikli turbo şarjlı 3.0 litre V6 TDI motoru 385 bg güce ve 750 Nm torka sahip.

Audi, TDI teknolojisini sadece seri üretim otomobillerde değil, yarış pistlerinde de başarıyla kullanıyor. Dünyanın en zorlu yarışı olan Le Mans 24 Hours’da, Audi’nin TDI motorlu yarış otomobilleri, son dokuz yılda sekiz kez zafer kazandı.

Haber: Ege Geçyata

ÇOK OKUNANLAR