SEKTÖREL › Audi'den modern bir konsept şarj merkezi...

Audi'den modern bir konsept şarj merkezi...

05 Şubat 2022 / 16:04 Audi, Nürnberg'deki sergi merkezinde, türünün tek örneği olan bir şarj konseptini hizmete açtı

Audi'den modern bir konsept şarj merkezi...

Audi, kentsel hızlı şarj uygulamalarında bir ilk niteliğindeki şarj merkezi konseptini tanıttı. Ayrılabilir yüksek güçlü şarj alanlarına sahip modern ve hızlı şarj istasyonu, evlerinde şarj imkanı olmayan elektrikli araç sahiplerine hizmet sunmayı amaçlıyor. Audi, şarj merkezi konseptini, gelecek dönemlerde kent içi bölgelerde de yaygınlaştırmayı hedefliyor.

3e7d314dfb9cad8ba7a60163b416d24e_2.jpg

Audi şarj merkezinin temelinde küp şeklindeki esnek konteynerlar yer alıyor. Birkaç gün gibi kısa bir sürede, belirlenen alanlarda monte ve demonte edilebilen küplerden oluşan istasyondaki her ünitede iki hızlı şarj alanı bulunuyor.

Nürnberg'de hizmete giren Audi şarj merkezi, ortalama 2,45 MWh‘lık ara depolama kapasitesi sayesinde, düşük voltajlı şebeke elektriğinden yalnızca 200 kW'lık bir yeşil güç bağlantısına ihtiyaç duyuyor. 200 kW da depolama modüllerini sürekli doldurmak için yeterli oluyor. Ayrıca istasyonun çatısında yer alan güneş panelleri de ek 30 kW'a kadar yeşil enerji sağlıyor. Müşteriler, elektrikli araçlarını istasyondaki altı şarj noktasında 320 kW'a kadar güçle şarj edebiliyor. İstasyonda günde ortalama 80 araç şarj edilebiliyor.

3e7d314dfb9cad8ba7a60163b416d24e_3.jpg

İstasyonun çalışma prensibine örnek olarak da Audi e-tron GT veriliyor: 270 kW'a kadar şarj kapasitesine sahip bu dört kapılı Coupé, yaklaşık beş dakika içinde 100 kilometre menzil için yeterli enerjiyi şarj edebiliyor. Yüzde 5'ten yüzde 80'e kadar bir şarj yaklaşık 23 dakika sürüyor.

bacfbf86047dc913ebb9a69bb81573f1_4.jpg

Audi şarj istasyonunda hizmet almak isteyen müşteriler, myAudi uygulamasında bulunan rezervasyon işlevinden yararlanıyor ve altı şarj alanından birini rezerve edebiliyorlar. Tak ve Şarj et (Plug and Charge - PnC)  işlevinin geçerli olduğu istasyonda, altı alandan ikisinde RFID (radyo frekansı tanımlama) kartı olmayan Tak ve Şarj işlevine sahip modelleri şarj etmek de mümkün. Kimlik doğrulama, şarj kablosu araca bağlanır bağlanmaz şifreli iletişim aracılığıyla otomatik olarak gerçekleşiyor. 

bacfbf86047dc913ebb9a69bb81573f1_0.jpg

Audi, Nürnberg'de hayata geçirdiği istasyonda başladığı testlerle, yeni rezervasyon işlevlerine, müşterilerin birinci sınıf şarj deneyimi beklentilerine ve modern pil depolama sistemleri gereksinimleri gibi teknik konulara odaklanıyor. Pilot uygulamada ayrıca tesisin özellikle günün hangi saatlerinde yoğun olarak kullanıldığını da belirlemeyi amaçlıyor. 

Yaklaşık 200 metrekarelik salon ve 40 metrekarelik bir teras alanından oluşan istasyonda, müşteriler beklerken zaman geçirmeleri, işlerini yapabilmeleri veya dinlenmeleri için her şey düşünülmüş.

ÇOK OKUNANLAR