MOTORSPORLARI › Audi‘nin Formula 1'deki stratejik ortağı Sauber oldu.

Audi‘nin Formula 1'deki stratejik ortağı Sauber oldu.

28 Ekim 2022 / 14:40 Sauber'i stratejik ortak seçen Audi, Sauber Grubu‘ndan hisse satın almayı da planlıyor

Audi‘nin Formula 1'deki stratejik ortağı Sauber oldu.

2026 yılında Formula 1'e gireceğini açıklayan Audi, stratejik ortağını da belirledi. Formula 1'deki en ünlü ve geleneksel takımlardan biri olan ve 30 yıla yakın bir süredir rekabetin içinde tecrübe kazanan Sauber, Audi'nin Neuburg an der Donau'daki Motorsport Competence Center'ında geliştireceği güç ünitesini kullanacak. Yarışacak araç Sauber tarafından Hinwil'de (İsviçre) geliştirilecek ve üretilecek. Sauber ortaklıkta ayrıca yarış operasyonlarının planlanmasından ve yürütülmesinden de sorumlu olacak.

Audi’nin Formula 1’de yer alacakları projelerinde deneyimli ve yetkin bir ortak kazandıkları için mutlu olduklarını belirten AUDI AG Teknik Geliştirmeden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Oliver Hoffmann, “Sauber Group'u son teknoloji ürünü tesisi ve deneyimli ekibini önceki işbirliklerinden zaten tanıyoruz. Audi Sport, Le Mans döneminde ve DTM için Class 1 aracının geliştirilmesi sırasında, Sauber Group'un Hinwil'deki yüksek teknolojili tesislerini kullanmıştı. Birlikte güçlü bir ekip oluşturacağımıza inanıyoruz." dedi. 

d77fdce1aa434d2543c419b689e557b9_0.jpg

Audi’nin Sauber Grubu için en iyi ortak olduğunu söyleyen Sauber Holding Yönetim Kurulu Başkanı Finn Rausing ise “Her iki şirketin de aynı değerleri ve vizyonu paylaştığı açık. Güçlü ve başarılı bir işbirliğiyle ortak hedeflerimize ulaşmak için sabırsızlanıyoruz.” diye konuştu.

 Audi’nin Forlua 1’de yarışacağı güç ünitesinin geliştirilmesi çalışmaları, Audi’nin Neuburg an der Donau'da özel olarak kurulmuş Audi Formula Racing GmbH tesisinde, 120’den fazla çalışanla tüm hızıyla devam ediyor. Markanın, 2026 sezonundaki ilk yarışa kadar olan çalışma takvimi de son derece iddialı: Neuburg tesisinin personel, bina ve teknik altyapı açısından genişletilmesi çalışmalarının 2023'te tamamlanması hedefleniyor. Test sürüşlerinin de 2025 yılında başlaması planlanıyor.

Bilindiği üzere Formula 1, 2026'dan itibaren yürürlüğe girecek yeni düzenlemelerle sürdürülebilirlik yolunda büyük bir adım atıyor. Bu, Audi'nin şampiyonaya girme kararı almasındaki en önemli etken oldu. Kullanılacak elektrik gücünün oranı önemli ölçüde artacağından, güç üniteleri bugünkünden daha verimli olacak. 

ÇOK OKUNANLAR