SEKTÖREL › Bosch, akıllı telefonları anahtara dönüştürüyor

Bosch, akıllı telefonları anahtara dönüştürüyor

05 Eylül 2017 / 22:14 Otomobilin kilidini açıp kapatmak veya motoru çalıştırmak için telefonunuzu kullanmaya ne dersiniz

Bosch, akıllı telefonları anahtara dönüştürüyor

Akıllı telefonu bir otomobil anahtarına dönüştüren Bosch, usandıran anahtar arayışlarına son veriyor. Bosch Otomotiv Elektronik Ürünleri Başkanı Harald Kröger, "Dijital araç erişim sistemimiz Perfectly Keyless, sürücülerin artık geleneksel otomobil anahtarları olmadan araçlarını kullanabilecekleri anlamına geliyor. Bu, stressiz ağa bağlı mobilitenin harika bir örneği." diyor. Sürücüler araçlarına yaklaşırken, akıllı telefonları araç üzerindeki sensörler tarafından algılanıyor. Kröger, "Bu algılama işlemi meydana geldiğinde, fiziksel bir anahtara ihtiyaç olmadan aracın kilidi açılıyor. Benzer bir şekilde, motoru çalıştırmak veya yolculuğun sonunda otomobili tekrar kilitlemek için de anahtar gerekmiyor." diyor. Araç sahipleri, diğer sürücülere araçlarını kullanma izni vermek için bir uygulama kullanabiliyor. İzinsiz erişime karşı korumalı güvenli bir süreçle, bulut aracılığıyla diğer akıllı telefonlara ek bir sanal anahtar gönderiliyor. Bu özellik, otomobil paylaşım hizmeti sağlayıcılarına ve araç filolarının operatörlerine erişim ve anahtarları esnek bir şekilde yönetme imkanı veriyor.

Perfectly Keyless, bir dijital otomobil anahtarı. Sürücülerin, bu sistemi kullanabilmesi için akıllı telefonlarına bir uygulama yüklemesi ve otomobillerini uygulamaya bağlaması gerekiyor. Bunu yaptıklarında akıllı telefon, ilgili aracın dijital kilidine uyan tek seferlik bir güvenlik anahtarı oluşturuyor. Perfectly Keyless, akıllı telefonun ne kadar uzakta olduğunu ölçmek ve güvenlik anahtarını algılamak için araç üzerindeki sensörlerle kablosuz bir bağlantı kuruyor. Sürücü ve araç arasındaki mesafe iki metreden az olduğunda otomobil kapısının kilidi açılıyor. Aracın kilidi açıldıktan hemen sonra, dikiz aynası ve koltuk pozisyonu gibi önceden belirlenmiş olan kişisel ayarlar etkinleştiriliyor ve Perfectly Keyless akıllı telefonun araç içerisinde olduğunu tespit ederse, motoru çalıştırmak için çalıştırma-durdurma düğmesine basmak yetiyor. Sürücü, yolculuğun sonunda otomobilden çıktığında, sistem akıllı telefonu sanal bir gözle takip etmeye devam ediyor. Sürücü ve telefon otomobilden iki metreden fazla uzaklaştığında, otomobil otomatik ve güvenli bir şekilde kilitleniyor. Sistem, sürücünün akıllı telefonuna bir bilgi mesajı gönderiyor.

KİŞİSEL ANAHTAR YÖNETİMİ

Otomobil sahipleri, otomobillerini aile üyeleri ve arkadaşları gibi diğer kişilerin de kullanabilmesi için Perfectly Keyless sistemini kullanabiliyor. Anahtarı elden vermek yerine, anne ve babalar çocuklarına aile otomobilini kullanmasına izin vermek için uygulamayı kullanabiliyorlar. Sistem, ayrı bir kişisel güvenlik anahtarı oluşturuyor ve bulut aracılığıyla akıllı telefona gönderiyor. Böylece her bir kullanıcının ayarları kişiselleştirilebilir. Perfectly Keyless sistemi, tüm araç filolarında da kullanılabiliyor. Kullanıcılara, talep edilmesi halinde coğrafi sınırlar ve süre sınırları uygulanarak dijital olarak erişim verilebiliyor veya engellenebiliyor.

Bosch, Perfectly Keyless teknolojisini 2017 Frankfurt Otomobil Fuarı'nda tanıtacak...

ÇOK OKUNANLAR