SEKTÖREL › Bugatti Veyron 16.4'ün üretimi bitti

Bugatti Veyron 16.4'ün üretimi bitti

30 Haziran 2011 / 19:50 Sadece 300 adet üretilecek olan Bugatti Veyron 16.4'ün sonuncusu Avrupalı bir müşteri tarafından sipariş edildi

Bugatti Veyron 16.4'ün üretimi bitti
Son Bugatti Veyron’un Avrupalı bir müşteri tarafından sipariş edilmesiyle, özel olarak 300 adet üretilen süper otomobil ile onun daha da hızlı olan kuzeni Super Sport’un üretii sona ermiş oldu. Bugatti geleneği, dünyanın en hızlı üstü açık otomobili olan Grand Sport ile devam edecek.

Yüksek teknolojik özelliklere sahip bir süper otomobil olan Grand Sport, otomotiv tutkunlarının beğenisine sunulmaya devam ediyor. Şeffaf tavanlı versiyonu üstü kapalıyken 407 km/s; tavan çıkarıldığında ise 360 km/s’lik maksimum hıza ulaşan Grand Sport, bu verilerle dünyanın üstü açılabilen en hızlı spor otomobili ünvanını elde ediyor.

Bugatti Automobiles S.A.S. Başkanı Wolfgang Dürheimer konuyla ilgili şunları söyledi: “Veyron’da, Bugatti ekibi hâlihazırda otomotiv endüstrisinin simgesine dönüşen bir araç yarattı. Hem teknolojik açıdan hem de tasarım açısından Veyron hala zamanının ilerisinde. Grand Sport, üstü açık spor otomobil segmentinde zirvede ve çok başarılı. Gelecekte de üreteceğimiz tüm Bugatti ürünlerimizde aynı standardı korumayı amaçlıyoruz.”

Bugatti Veyron 16.4
Volkswagen, 1998’de Bugatti markasının haklarını aldı ve bundan sadece bir yıl sonra şirket, dördüncü konsept aracı EB 18/4 Veyron’u Tokyo Otomobil Fuarı’nda görücüye çıkardı. O tarihten hemen hemen altı yıl sonra 29 Nisan 2005’te bir Veyron ilk defa olarak 400 km/s’yi geçti ve altı ay sonra da piyasaya sunuldu. Veyron, bir dizi üstün teknolojik başarının senteziydi ve hala da böyle olmaya devam ediyor. Bu model, tam olarak karbon fiber monokok gövdeye sahip ilk seri üretim araçtı. Dört turboşarjlı, on altı silindirli 7993 cc hacmindeki motor, 1001 bg’lik güç üretiyor ve 407 km/s’lik maksimum hıza ulaşıyor. Yedi ileri, çift kavramalı şanzıman 1250 Nm gibi inanılmaz bir torku tekerleklere aktarıyor. 0-100 km/s’ye hızlanmasını 2.5 saniye tamamlayan Veyron’un 100-0 km/s durma mesafesiyse 2.3 sn.

ÇOK OKUNANLAR