SEKTÖREL › Bugatti'den şimdi de üstü açık hız rekoru!

Bugatti'den şimdi de üstü açık hız rekoru!

15 Nisan 2013 / 16:22 Veyron 16.4 Grand Sport Vitesse, üstü açık seri üretim spor otomobillerde dünya hız rekorunu kırdı

Bugatti'den şimdi de üstü açık hız rekoru!
Veyron 16.4 Super Sport’un 2010 yılında kırdığı ve bağımsız Alman Teknik Denetim ve Belgelendirme Kuruluşu TÜV’ün tanıklık ederek resmen onayladığı hız rekorunun ardından Bugatti, yeni bir rekora daha imza attı. 1200 bg’lik bir roadster olan Bugatti Veyron 16.4 Grand Sport Vitesse yine TÜV’ün şahitliğinde, Volkswagen Grubu’nun Ehra-Lessien’deki test alanında ulaştığı 408.84 km/s maksimum hız ile dünyanın en hızlı üstü açık seri üretilen spor otomobil oldu.

Bugatti Automobiles S.A.S Başkanı Dr. Wolfgang Schreiber, “Vitesse’in lansmanını yaptığımızda, üstü açık sürüşte maksimum hızı 375 km/s olarak planlamıştık. 408.84 km/s hıza erişebilme başarısı göstermiş olmamızdan büyük bir heyecan duyuyorum. Bu rekor aynı zamanda Bugatti’nin uluslararası otomotiv sektöründe teknoloji lideri olduğunu tekrar teyit ediyor” dedi.

Vitesse, Çinli girişimci ve tutkulu yarış pilotu Anthony Liu tarafından kullanıldı. Vitesse ile dünya rekoruna ulaşmasının ardından Liu deneyimini şöyle anlattı: “Çok heyecan verici bir andı. Antrenmanlarda 400 km/s’yi geçmeyi başarmıştık, ama bu inanılmaz hızı tekrar aşabilmek ve hatta daha da yükseğe çıkabilmek beni çok gururlandırdı. Otomobil bu denli yüksek hızlarda bile inanılmaz konforlu ve stabil.”

Bugatti Veyron 16.4 Grand Sport Vitesse’in  kaputunun altında yer alan 8.0 litrelik W16 motoru, 1200 bg güç ve 1500 Nm tork üretiyor.

ÇOK OKUNANLAR