YENİ MODELLER › Civic Type R'a makyaj ve iki yeni versiyon

Civic Type R'a makyaj ve iki yeni versiyon

21 Şubat 2020 / 12:08 Civic Type R ürün gamı, Sport Line ve Limited Edition olmak üzere iki yeni özel seri ile genişliyor

Civic Type R'a makyaj ve iki yeni versiyon

Honda, makyajladığı Civic Type R modeli için iki yeni versiyon hazırladı. Standart Type R GT versiyonunu temel alan iki yeni versiyondan Limited Edition; yeni hafif yapı elemanları, gelişmiş sürüş dinamikleri ve çarpıcı tasarımıyla bugüne kadar üretilen en safkan Type R versiyonu olarak dikkat çekerken, Sport Line ise Type R performansını daha alçak arka spoyler, 19 inçlik alaşım jantlar ve siyah iç mekân detaylarıyla sunarak daha sade bir görünüm tercih edenlere göz kırpıyor.

Avrupa için sadece 100 adet üretilecek olan Civic Type R Limited Edition sürüş dinamikleri ve performans noktasında standart Civic Type R versiyonunu temel alıyor. Yeni hafif alaşım 20 inçlik BBS jantlar özellikle yüksek hızlı pist kullanımları için tasarlanan Michelin Cup 2 lastikler tarafından çevrelenmiş. Daha kontrollü bir sürüş ve daha fazla direksiyon geri bildirimi için yeni jant lastik kombinasyonuna uygun olarak amortisörlerin de optimize edildiği açıklanıyor.

6d2fae8c0cd0ba61b9fda66ef2a3a737_0.jpg

Civic Type R Limited Edition'da sunulan yeni "Güneş ışığı sarısı" gövde rengini arkadaki siyah Civic logosu tamamlıyor. Parlak siyah tavan, yan ayna ve motor kaputundaki hava girişi gibi detaylar Honda’nın sportif mirasını yansıtırken, aynı zamanda yüksek performanslı hatchback segmentinin en çarpıcı örneği olarak dikkat çekiyor. Civic Type R Limited Edition; kırmızı yarış tipi koltuklar, Alcantara® direksiyon, damla formunda vites topuzu ve her bir araca özel üretim adedi plakası gibi iç mekân detaylarıyla da safkan sporcu özellikleri sergiliyor. Pist odaklı kullanım amacına uygun olarak araçta, ağırlıktan tasarruf etmek üzere bilgi-eğlence sistemi ve klimaya da yer verilmemiş.  Civic Type R Limited Edition, Type R GT ile kıyaslandığında 47 kg daha hafif. 

Civic Type R Limited Edition, Type R’daki yüksek performanslı 2.0-litre VTEC Turbo motorla donatılıyor. 6.500 d/d’da 320 bg güç ve 2.500-4.500 d/d aralığında 400 Nm tork üreten motor Civic Type R Limited Edition'ı 0'dan 100 km/s hıza 5.7 saniyede çıkarıyor.

6d2fae8c0cd0ba61b9fda66ef2a3a737_3.jpg

Yeni Civic Type R Sport Line versiyonu ise heyecan uyandıran yüksek performansı daha yalın bir tasarımla bir araya getiriyor. Type R Sport Line ile standart Civic Type R versiyonları arasındaki en belirgin görsel fark heybetli bir arka spoyler yerine daha küçük ve alçak bir spoyler kullanılıyor olması. Civic Type R Sport Line, otomobilin alt kenarı boyunca uzanan gri bir çizgi ile de ayrışıyor. Civic Type R Sport Line daha abartılı kardeşlerine oranla daha yumuşak bir sürüş sunuyor. Yeni koyu gri 19 inçlik alaşım jantları daha yumuşak yan duvarlara sahip Michelin Pilot Sports 4S lastikler çevreliyor. Daha yumuşak lastikler ve bagaj ile bagaj kapağındaki özel yalıtım malzemelerinin de katkısıyla daha konforlu, titreşimden arındırılmış ve daha sessiz bir sürüş deneyimi vaat ediliyor.

6d2fae8c0cd0ba61b9fda66ef2a3a737_2.jpg

Yeni Civic Type R Sport Line'ın içi mekanı yine performans odaklı, ancak daha zarif bir ambiyans sunuyor. Kırmızı dikişli siyah yarış tipi koltuklar, yeni damla formunda vites topuzu ve Alcantara® direksiyon simidi kabin içindeki sportif ve şık görünümü tamamlıyor Kırmızı dikişler kapı panelleri dahil olmak üzere iç mekan boyunca yayılıyor ve Honda mirasını yansıtıyor. Tıpkı Civic Type R GT gibi Type R Sport Line da yeni Yarış Mavisi (Racing Blue) gövde rengi seçeneğiyle satışa sunulacak. 

CIVIC TYPE R'A HAFİF AMA ETKİLİ DOKUNUŞLAR
Tüm Honda Civic Type R ürün gamı değişen görünümü ile dikkat çekiyor. 2020 Civic Type R modellerinde ön tampon yenilenirken, tampon alt bölgesindeki sis lambalarının çerçeveleri daha simetrik bir tasarıma kavuştu ve çerçeve ince kanatçıklarla hareketlendirilmiş. Yeni, daha büyük bir hava girişi ve daha ince ızgara çıtaları yüzde 13 daha büyük bir hava açıklığı sağlıyor. Güncellenen radyatör ile birlikte tüm bu gelişmeler, pist gibi yüksek performans gereksinimlerinin yaşandığı sürüş koşullarında soğutma sıvısı sıcaklığında 10 dereceye kadar azalma (Honda dahili testi) sağlıyor. 2020 Civic Type R modellerinde daha büyük ızgara açıklığından kaynaklanan ön yere basma kuvvetindeki azalmayı dengelemek için yeniden tasarlanan ön tamponun altına bir hava kanalı eklenmiş. Derin tutulan bu kanal, havayı spoyler üzerinde toplamak üzere oluklarla desteklenmiş.

6d2fae8c0cd0ba61b9fda66ef2a3a737_4.jpg

Honda, iç mekândaki kullanım kolaylığın ve ergonomiyi iyileştirmek üzere tüm Civic modellerinde bilgi-eğlence sistemi ile klimaya birkaç fiziki düğme eklemiş. Yeni, delikli Alcantara® direksiyon ele daha iyi otururken, önceki Type R modellerine benzer damla formunda yeni vites kolu 90 gram karşı ağırlık ile vites değiştirme hissini iyileştiriyor. Type R’ın Sport, +R ve Comfort sürüş modlarına özel ayarlar yapan yeni Active Sound Control (ASC) Spor ve +R sürüş modlarındaki agresif sürüşlerde motor sesini desteklemek için ses sisteminin hoparlörlerini kullanıyor.

6d2fae8c0cd0ba61b9fda66ef2a3a737_1.jpg

Bir Honda modelinde ilk kez kullanılan Type R modeline özel veri kaydedicisi Honda LogR yol bilgisayarı, sensörler ve akıllı telefon uygulamasını bir araya getirerek sürücünün performans parametrelerini izlemesine ve kaydetmesine yardımcı oluyor. Sistem ayrıca, sürüş algoritması ile sürüş becerilerini geliştirmeye yardımcı oluyor. Uygulamanın yüklü olduğu akıllı telefonun araca bağlanması halinde ana ekranda bir Performans Ekranı gösteriliyor. Sürücü; vites konumu, motor suyu ve motor yağı sıcaklığı, yağ ve hava basıncı ve motor hava emiş sıcaklığı gibi verileri gerçek zamanlı olarak görebiliyor. Sürücü ayrıca, bir grafik ile hızlanma, fren ve viraj hareketlerini gösteren “G-Metre” veya otomobilin viraj alma, fren ve hızlanma hareketlerini kuşbakışı gösteren “3D” görünümü arasında seçim yapabiliyor. Bunun dışında ekran Comfort, Sport veya +R olmak üzere sürüş modlarını da gösteriyor. 

Log Modu pistte sürücünün tur zamanını geliştirmeye yardımcı olurken Otomatik Puanlama, Honda LogR uygulaması etkin olduğunda sürücünün; viraj, fren, düz gidiş ve hızlanma davranışlarını gözlemleyerek bunlara puan veriyor. Bu özellik sürücünün hızlı tur zamanlarını geliştirmek yerine günlük sürüş davranışlarını iyileştirmeye yardımcı oluyor. 

ÇOK OKUNANLAR