LANSMAN › Dizel-otomatik Civic Türkiye'de...

Dizel-otomatik Civic Türkiye'de...

28 Temmuz 2018 / 15:27 Kısa süre önce dizel seçeneğe kavuşan Honda Civic’in dizel-otomatik versiyonu da satışa sunuldu

Dizel-otomatik Civic Türkiye'de...

Honda Civic, motor gamındaki eksik parçaları tamamlamaya devam ediyor. Geçtiğimiz aylarda uzun zamandır eksikliği hissedilen dizel versiyonu motor gamına ekleyen Civic Sedan, başarılı bir ZF şanzımana sahip olan dizel-otomatik kombinasyonunu da seçenekler arasına ekledi. Geliştirme sürecinde Türkiye, İngiltere ve Almanya’da yol testleri gerçekleştirilen dizel-otomatik Honda Civic Sedan, Türkiye’de üretilerek Avrupa’ya ihraç edilmeye devam edilecek. Honda, dizel-otomatik seçeneği Civic’in Hatchback gövde tipinde de sunuyor.

Civic’in dizel-otomatik versiyonunda, Honda’nın 120 bg gücündeki 1.6 litre i-DTEC turbodizel motoruyla, 9-ileri ZF şanzıman kombine edilmiş. Otomobilin kabininde bir vites kolu yerine, P,R,N,D/S butonlarından oluşan bir kumanda grubuna yer verilmiş. Buradaki tasarım markanın süperspor otomobili NSX’i hatırlatıyor ve Civic’in kabinindeki sportif havayı güçlendiriyor.

b6cb4e23f572bd9ab0ffeb8e6ddd52c8_0.jpg

Honda mühendislerinin daha yüksek verim için yeni üretim süreçleri geliştirip, farklı malzemeler ve yeni nesil birleşenler kullandığı i-DTEC motor, 4.000 d/d’de 120 bg güç ve 2.000 d/d’de 300 Nm tork üretiyor. 0’dan 100 km/s hıza 10,2 saniyede ulaşan ve 200 km/s’lik maksimum hıza çıkabilen dizel-otomatik Civic Sedan, güncel NEDC test normuna göre 108 gr/km CO2 emisyon salınımı gerçekleştiriyor ve 100 km’de ortalama 4.1 litrelik yakıt tüketim değeri sunuyor.

Yeni Civic Sedan 1.6 i-DTEC’in otomatik versiyonu; Elegance ve Executive donanım paketleriyle sunuluyor. Giriş seviyesi olan Elegance paketinde; 16 inçlik alaşım jantlar, otomatik yanan farlar, adaptif hız sabitleme sistemi, ısıtmalı ön koltuklar, ön ve arka park sensörleri, geri görüş kamerası ve sunroof bulunurken; Executive donanım seviyesinde ise bunlara ilave olarak 7 inçlik dokunmatik renkli ekrana sahip olan Honda CONNECT bilgi ve eğlence sistemi, çift bölgeli otomatik klima, 17 inçlik alaşım jantlar, deri döşeme, LED ön farlar ve anahtarsız giriş ve çalıştırma sistemi sunuluyor. Dizel-otomatik Civic Sedan’ın Elegance versiyonu 157.600 TL, Executive versiyonu ise 169. 800 TL’ye satın alınabiliyor. 5 kapılı hatchback model ise Elegance donanımı ile 158.000 TL, Executive donanım paketiyle ise 172.000 TL’lik fiyat etiketi taşıyor.

b6cb4e23f572bd9ab0ffeb8e6ddd52c8_1.jpg

Dizel motorlu Civic Sedan ve Hatchback'in Türkiye’de yeni satış rekoru kırmalarına yardımcı olacağını söyleyen Honda Türkiye Başkanı Takuya Tsumura, “2017 yılında Civic Sedan’ın yakalamış olduğu satış başarısı ile Türkiye’de satışlarını en fazla artıran marka olduk ve tarihimizdeki en yüksek satış rakamına ulaştık. Tabii ki bu başarı 2017 ile sınırlı kalmadı. Civic Sedan bu yılın ilk 6 ayında ulaştığı 11 bin 509 adetlik satışla, pazardaki tüm daralmaya rağmen filo dışı satışlarda segmentinin en çok tercih edilen modeli oldu. Bu artan talebe paralel olarak, 2017 yılı sonunda ikinci vardiya üretimine başladık. Birleşik Krallık'ı ihracat pazarlarımıza ekledik ve sağdan direksiyonlu Civic sedan modellerini üretmeye başladık. Geçtiğimiz yıl olduğu gibi 2018’de de Türk müşterisinin uzun yıllardır yollara çıkmasını beklediği dizel motorlu Civic Sedan ile Honda’nın Türkiye’deki yeni rekorunu tazeleyeceğiz” diye konuştu. Haziran ayında binek otomobil pazarının %39 oranında daralmasına rağmen Honda’nın satışlarını %12 oranında artırdığına dikkat çeken Takuya Tsumura, “Civic Sedan Dizel’in yanı sıra Civic Dizel Hatchback’te de sunduğumuz 9 ileri otomatik şanzıman seçeneği, rakipsiz bir güç-tüketim performansı sunuyor. Manuel ve otomatik vites seçeneğine sahip dizel motorlu Civic Sedan modelimizden yılsonuna kadar 32 bin adetlik bir satış gerçekleştirmeyi hedefliyoruz” ifadesini kullandı.

b6cb4e23f572bd9ab0ffeb8e6ddd52c8_2.jpg

ÇOK OKUNANLAR